Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Statecznik voxlumipower LE118SC i podłączenie 6 świetlówek 20W

17 Lut 2012 22:33 3463 13
  • Poziom 7  
    Witam.
    Podłączyłem 6 świetlówek 20W w jednej obudowie do statecznika voxlumipowe LE118SCr.
    Niestety nie zadziałało.
    Jakiego statecznika użyć i jak podłączyć żeby to wszystko grało ze sobą?
  • Poziom 15  
    Może trzeba zastosować 6 takich stateczników...

pawel.pablos napisał:
    6 świetlówek 20W w jednej obudowie

Jakie to świetlówki i jaka obudowa?
  • Poziom 7  
    Świetlówka T8 20W liniowa. Chciałbym żeby to jak najmniej miejsca zajmowało. Myślałem o trzech statecznikach 2x20W, a obudowa własnej roboty. :)
    A może są stateczniki z sześcioma wyjściami?
  • Poziom 15  
    No to 3 takie LE218SCP
    Albo 2 takie LE318SL

Na 6 nie widziałem, ale może ktoś produkuje coś takiego.. może google coś wypluje.
  • Poziom 20  
    Trzy stateczniki 40W, połączyć w szereg po dwie świetlówki jak na schemacie.

• Poziom 7  
    Ok. Można zastosować to rozwiązanie, ale czy jednym włącznikiem będę mógł włączyć i wyłączyć taką konstrukcję?
    A drugie pytanie to czy te startery można zastąpić statecznikami elektronicznym i jaki diławik zastosować?
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Możesz jednym włącznikiem zapalać wszystkie albo podzielić sobie na trzy obwody i w zależności od potrzeby zapalać po dwie rury :-) Nie wiem co chcesz oświetlić to ciężko coś doradzić :-) Moje doświadczenie ze świetlówkami to ponad 20 lat. Najlepiej się sprawdza układ konwencjonalny dławik plus konwencjonalny zapłonnik. Rury mają w takim zestawie największą żywotność. Jedną wadą jest że przy zapalaniu trzeba chwilę odczekać a jak rura już słaba to zanim zaskoczy to kilka razy błyśnie. Z elektronicznymi dławikami mam złe doświadczenia. Przy konwencjonalnym układzie rury wytrzymują nawet 5-6 lat z elektronicznymi 3-4 miesiące :-( W układzie szeregowym zapłonniki muszą być 20 watowe i w miarę nowe. Jeśli jeden poleci wymieniasz na nowe oba. A to tylko dla tego że zapłon dwóch rur w szeregu jest trochę trudniejszy niż pojedynczej rury, z tego powodu unikam też takiego łączenia. Zdarzało się że przerabiałem układ z dwoma rurami i jednym dławikiem na układ jedna rura jeden dławik. Staram się też unikać 20 watowych świetlówek i gdzie się da daje jedną rurę 40 watową a nie dwie 20 watowe. Cena jednych i drugich jest zbliżona a więc z punktu ekonomicznego dwie rury 20 watowe są nie opłacalne :-)
  • Poziom 7  
    Witam.
    Jarek68 Dzięki.Twój schemat mi pomógł.
    A czy pod taki przekaźnik (jak na zdjęciu), te trzy stateczniki które zaproponowałeś, można podłączyć?
    Jak nie, to jaki muszę zastosować przekaźnik, żeby mi to zadziałało?

• Poziom 13  
    Przekaźnik ten nie może być zastosowany. Do Twego projektu potrzebny jest przekaźnik z normą sieciową tj. napięcie 250VAC zamiast 120V. Dodam, że należy tym przekaźnikiem sterować cewką stycznika np. modułowego gdyż sam przekaźnik zastosowany do załączania odbiorników mocy biernej nie wytrzyma długo.
  • Poziom 20  
    Niestety kolega powyżej ma rację przekaźnik się nie nadaje za niskie napięcia styków. Zastosuj zwykły włącznik oświetlenia po co masz sobie obwody komplikować. To tylko około 1,5A nawet bez kompensacji mocy biernej, wyłączniki wytrzymają. U mnie na zwykłym wyłączniku hermetycznym zapalam 14 rur 40 watowych w tym że w każdej lampie jest kondensator poprawiający współczynnik mocy biernej.
  • Poziom 7  
    A co myślicie o takim przekaźniku:

Przekaźnik JQX115F/005-2ZS4
    Cechy:

dwie pary styków przełącznych
    maksymalny prąd styków 16A
    maksymalne napięcie styków 250Vac/125Vdc
    napięcie cewki 5V
    zakres temperatur pracy -40...+85
    wymiary (mm) 29,0x12,7x15,7
    rodzaj wyprowadzeń - do druku
    odpowiednik RM85Z, ~RM83Z
  • Poziom 20  
    Może być. Pamiętaj tylko że, napięcie sterowania cewki to 5V DC, potrzebny jeszcze zasilacz do tego.
  • Poziom 20  
    Może być. Pamiętaj tylko, że napięcie sterowania cewki to od 5V do 110V DC w zależności którą wersję cewki wybierzesz, też potrzebny zasilacz. Jeśli szukasz czegoś z napięciem cewki 230 AC to poszukaj na allegro przekaźnika R15. Do niego możesz dokupić podstawkę z zaciskami śrubowymi co ułatwi montaż, nie trzeba lutować.