Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MinION - sekwencjonator DNA w formie klucza USB

exti 17 Lut 2012 22:46 2854 9
  • MinION - sekwencjonator DNA w formie klucza USBTen mały gadżet wygląda jak pamięć USB, lecz po podłączeniu do PC jest w stanie sekwencjonować proste genomy, np. bakterii i wirusów, w przeciągu sekund. Urządzenie o nazwie MinION zostało skonstruowane przez brytyjską firmę Oxford Nanopore.

MinION zademonstrowano dzisiaj na konferencji AGBT na Florydzie, sekwencjonując DNA prostego wirusa - Phi X, zawierające 5000 par nukleotydowych. To zaledwie demonstracja koncepcji, twórcy urządzenia twierdzą, że jest ono w stanie sekwencjonować również większe genomy. Oxford Nanopore pracuje również nad większym odpowiednikiem MinION - GridION, przeznaczonym do użytku laboratoryjnego. Zasada działania obu urządzeń jest taka sama - DNA jest dodawane do roztworu zawierającego enzymy przyłączające się do każdej nici, a następnie poszczególne pary nukleotydowe są po kolei identyfikowane dzięki ich unikalnym właściwościom elektrycznym.

Co być może bardziej interesujące - sekwencjonowanie ludzkiego DNA za pomocą MinION zajmuje 6 godzin. Twórcy zamierzają wprowadzić urządzenie na rynek jeszcze w tym roku - spodziewana cena wynosi 900 dolarów.

Źródło:
    http://www.newscientist.com/article/dn21495-usb-stick-can-sequence-dna-in-seconds.html

Fajne! Ranking DIY
  • #2 18 Lut 2012 12:38
    marci4
    Poziom 29  

Ok, fajnie tylko po co i dlaczego?

• #5 18 Lut 2012 13:57
    Mac3k
    Poziom 20  

Fajne. Zbadam DNA mojego kota, znajdę genom lenistwa (co trudne nie będzie bo mój kot składa się tylko z takich struktur) , zbuduję "terminator" takiej struktury i sobie wszczepię.

A tak poważnie to ciekawy gadżet ale dla przeciętnego zjadacza chleba to tylko możliwość "popaczenia" sobie na strukturę która pewnie i tak nic mu nie powie. No ale na jakieś zajęcia praktyczne to dość fajna sprawa dla studentów na przykład.

• #6 18 Lut 2012 15:00
    iagre
    Poziom 35  

marci4 napisał:

Sprawdzisz czy dzieci twojej żony są twoje czy listonosza ;)

• #7 18 Lut 2012 15:55
    askr
    Poziom 35  

iagre napisał:
    marci4 napisał:

Sprawdzisz czy dzieci twojej żony są twoje czy listonosza ;)

A tydzien pozniej dostaniesz 25% zwyzki na ubezpieczeie OC samochodu, bo okaze sie ze jestes spokrewniony z Kubica (co prawda w 23 pokoleniu, ale to nie ma znaczenia) i masz gen szybkiej jazdy ;)

• #8 18 Lut 2012 20:14
    gbd.reg
    Poziom 21  

Mac3k napisał:
    Fajne. Zbadam DNA mojego kota, znajdę genom lenistwa (co trudne nie będzie bo mój kot składa się tylko z takich struktur) , zbuduję "terminator" takiej struktury i sobie wszczepię.

Już się bałem, że będziesz unicestwiał genom lenistwa u kota, co by unicestwiło samego kota, bo poza tym już by nic nie zostało mu w DNA :D
    askr napisał:
    A tydzien pozniej dostaniesz 25% zwyzki na ubezpieczeie OC samochodu, bo okaze sie ze jestes spokrewniony z Kubica (co prawda w 23 pokoleniu, ale to nie ma znaczenia) i masz gen szybkiej jazdy :wink:

Rozwijając tą myśl, już widzę wykorzystanie tego przez ubezpieczalnie:
    - Dzień dobry, chciałem ubezpieczyć się na życie
    - Dzień dobry, ależ zapraszam, proszę dać palec
    - Auć, ukuła Pani mnie, co Pani robi?
    - Przepraszam, rutynowe badanie DNA, o już są wyniki. Uuu.... niestety ubezpieczenia nie będzie, z pańskim DNA pożyje pan jeszcze maksymalnie 2 lata
    - To może dom mógłbym ubezpieczyć?
    - Niestety, wykryliśmy w Pańskim DNA zestawy genów obserwowane u podpalaczy...
    - A dzieci?
    - Jakie dzieci? Jest pan bezpłodny!
    - No to może samochód ubezpieczę
    - Przykro mi, podobne geny posiadają kierowcy rajdowi, którzy powodują najwięcej wypadków
    - To co mogę ubezpieczyć?
    - Ma pan możliwość ubezpieczenia zwierząt domowych od zgwałcenia, genów odpowiedzialnych za Zoofilię u Pana nie wykryliśmy.

• #10 18 Lut 2012 23:21
    szadoko
    Poziom 14  

Pani raczej ukłuła. Chyba, że uknuciem ukuła ukłucie.