Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Whirlpool ADG7440/1 wymiana pompy magnetycznej na indukcyjną, F4, wyłącza

Pawel1812 18 Feb 2012 02:10 11939 6
  • #1
    Pawel1812
    Level 26  
    Witam
    Zmywarka ADG7440/1 nabierała wody do właściwego poziomu, kilka razy uruchamiała pompę myjącą, po czym wypompowywała wodę piszcząć trzy razy krótko i raz długo. Objaw taki jak tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1844191.html
    Bład ten sugeruje brak obciążenia pompy myjącej - zerwanie sprzęgła pompy powoduje jego pojawienie się.
    Uszkodzeniu uległa magnetyczna pompa myjąca, uszkodzone sprzęgło, brak było przepływu.
    W hurtowni była tylko pompa indukcyjna, więc taką zakupiłem wraz z tradycyjną grzałką przepływową oraz zamontowałem.
    Niestety, problem jest dokładnie ten sam. Problem nie wynika z czujnika zabrudzenia wody ani z przełącznika ciśnieniowego w misce zmywarki bo ta zmywarka tych elementów nie posiada.
    Wszystko wskazuje na to, że zmywarka jest zabezpieczona przed zamontowaniem pompy indukcyjnej. W obwodzie triaka załączającego pompę myjącą jest rezystor pomiarowy 2x1Ω. Przewidziany jest również błąd F16 który się pojawi, gdy odłączymy pompę.

    Obwód wykrywania obciążenia pompy w tym przypadku zastępuje czujnik przeciwpowodziowy na dnie zmywarki - w razie wycieku spada poziom wody, moduł wykrywa brak obciążenia pompy i zgłasza błąd napełniania opróżniania, taki sam jak w razie braku obciążenia spowodowanego zerwaniem sprzęgła pompy.

    Uszkodzona pompa pobiera w stanie jałowym 0.49A, co daje 112VA. Na obudowie napisane jest 80W. Zastanawiam się jak dobrać rezystor pomiarowy aby po montażu przekaźnika sterującego dało się zmusić ten moduł do współpracy z pompą indukcyjną.
    Pytaniem pozostaje w jaki sposób moduł rozpoznaje z jaką pompą oraz w jaki sposób mierzy jej obciążanie? Kluczem do rozstrzygnięcia problemu mogłyby by być tylko pomiary prądów na sprawnej pompie magnetycznej, pomiar prądu w funkcji czasu a także dołączenie kondensatora tak, aby poprawić cosφ pompy magnetycznej gdyby to był sposób wykrycia jaka pompa została dołączona.

    Poniżej załączam fotografię modułu, może ktoś skojarzy czy da się w tym module problem przejść.

    Z góry dziękuję za wszelkie sugestie a w szczególności od tych, którym wymiana ta się w tym modelu udała.
    A może ktoś ma pod ręką taki moduł od zmywarki z pompą indukcyjną i mógłby sprawdzić jaką wartość mają w nim rezystory pomiarowe?

    Whirlpool ADG7440/1 wymiana pompy magnetycznej na indukcyjną, F4, wyłącza

    Whirlpool ADG7440/1 wymiana pompy magnetycznej na indukcyjną, F4, wyłącza

    Numer serwisowy; 8511 7441 0866
  • #2
    movzx
    Level 40  
    To wszystko już było co najmniej kilka razy.
    Nie da się zmusić tego modułu do pracy z pompą indukcyjną.
    Byli już tacy co zmieniali rezystory i kombinowali na wiele sposobów. Nie miało prawa zadziałać i nie zadziałało - więc chyba szkoda twojego czasu :)
  • #3
    Pawel1812
    Level 26  
    Trudno jest znaleźć charaktetystyki silnika z wirnikiem w postaci magnesu tak, aby wiedzieć jaki jest wpływ obciążenia na prąd oraz cosφ aby wiedzieć co moduł może mierzyć.

    Pozostaje zamówić nową pompę magnetyczną i zrobić pomiary prądu pod obciążeniem oraz zasymulować dokładnie taki prąd modułowi.

    Czy taki sam układ pomiarowy jest w modułach tej samej konstrukcji sterujących zmywarkami z pompą indukcyjną?
  • #4
    movzx
    Level 40  
    Pawel1812 wrote:
    Czy taki sam układ pomiarowy jest w modułach tej samej konstrukcji sterujących zmywarkami z pompą indukcyjną?
    Nie.
    Pawel1812 wrote:
    Pozostaje zamówić nową pompę magnetyczną i zrobić pomiary prądu pod obciążeniem oraz zasymulować dokładnie taki prąd modułowi.
    Pozostają dwie kwestie:
    1. Po co?
    2. Czy będziesz spał spokojnie, wiedząc że nieprawidłowe zadziałanie twojego "symulatora" może spowodować krzywdę użytkownika?
  • #5
    Pawel1812
    Level 26  
    Dla zaspokojenia własnej ciekawości oraz wiedzy na przyszłość.
    Nową pompę indukcyjną do tej zmywarki można nabyć za 320 zł, podobnie kosztuje pompa magnetyczna, grzałka przepływowa z odzysku, po zamontowaniu zabezpieczenia które odłączy pompę w razie powodzi pod zmywarką (pływak od starej zmywarki) Takie odłączenie od razu wyrzuci F16 i przerwie mycie, tak więc nie dojdzie do pożaru z powodu pracy grzałki bez wody w razie wycieku.
    Będę spać spokojnie podobnie jak zadowolony klient któremu nowa pompa magnetyczna za niemałe pieniądze nie padnie ponownie po roku.

    W innych zmywarkach nawet serwis wymienia pompy na indukcyjne (oczywiście nie w tej).
  • #6
    movzx
    Level 40  
    Ciekaw jestem tylko jak na tym wyjdziesz pieniężnie i co zrobisz jak będzie co chwilę reklamacja że nie działa albo się przelało.
    Ale z drugiej strony twój zmarnowany/poświęcony czas i pieniądz to nie moja sprawa. Próbuj, do odważnych świat należy.
    Pawel1812 wrote:
    tak więc nie dojdzie do pożaru z powodu pracy grzałki bez wody
    O to się akurat nie bój, konstruktorzy już o tym za Ciebie pomyśleli :)
  • #7
    Pawel1812
    Level 26  
    Są naprawy na których się zarabia a także czasem te na których się uczymy, dzięki czemu na następnych już się zarabia. Ta już należy do tych drugich ;) Warto wyciągnąć z tej naprawy choć wiedzę na przyszłość oraz wiedzieć dlaczego nie opłaci się zamontować pompy indukcyjnej a nie tylko wiedzieć że nie da się bo nie zadziała - po to jest forum.

    Pierwsze wyniki obserwacji:
    Sprawna pompa magnetyczna pobiera 0.64A obciążona przepływem, 0.49A luzem, wymuszenie przepływu 0.64A przy pomocy żarówek w dalszym ciągu powoduje błąd (pomiar miernikiem True RMS Fluke 87V).
    Zmywarkę udało się uruchomić podłączając uszkodzoną pompę luzem (bez wody) równolegle z żarówką 40W, 60W, większej mocy nie próbowałem tak więc wartości nie są krytyczne. Żarówka pobiera niezbędną moc czynna, natomiast uszkodzona pompa odpowiednią moc bierną, dzięki czemu układ pomiarowy modułu wykrywa obciążenie pompy.
    Wyłączenie żarówki przy pracy pompy magnetycznej luzem zwraca błąd F4 i powoduje natychmiastowe wyrzucenie wody.

    Pompa indukcyjna z racji stałej obecności kondensatora ma cosφ bliski 1 nie umożliwia pracy zmywarki.

    Aby uruchomić zmywarkę z pompą indukcyjną można obliczyć obwód pomiarowy modułu oraz obciążający tak aby zachować stosunek mocy biernej do czynnej pompy magnetycznej, przydałby się watomierz aby zmierzyć moc bierną pobieraną przez pompę. Niestety nie posiadam watomierza aby zmierzyć jaką moc czynną pobiera pompa magnetyczna.

    Cewka przekaźnika na 230V pobiera moc bierną podobnie jak silnik pompy, pozostaje obliczyć rezystor pomiarowy na module na odpowiednio mniejszy prąd cewki przekaźnika zamiast pompy oraz rezystor obciążenia czynnego równoległy do cewki przekaźnika.

    Pojawia się jeszcze jeden problem - zmywarka wykrywa fakt opróżnienia komory za pomocą układu pomiarowego prądu pompy, podczas opróżniania pompa pracuje tak długo aż moduł wykryje brak wody, jeśli go nie wykryje, zwróci F4 i przerwie mycie, należy więc zbudować układ który wyłączy rezystor obciążenia czynnego po kilkunastu sekundach od włączenia pompy odpływowej oraz załączy po kilkunastu sekundach po pojawieniu się impulsowania przepływomierza - użycie napięcia na elektrozaworze byłoby dość ryzykowne. Można to zrealizować chociażby przekaźnikiem czasowym oraz bistabilnym.
    Najlepszym a zarazem najprostszym i najpewniejszym sposobem byłoby zamontowanie w misce zmywarki czujnika poziomu wody, występujący w wyższych modelach. Jest to możliwe gdy posiada się taki czujnik z demobilu najlepiej wraz z miską lub w misce wytnie się otwór - wytłoczenia oraz zaczepy umożliwią montaż gdyż miska jest na jednej formie produkowana do wielu modeli zmywarki.

    Czy to się opłaci i czy warto to robić? Raczej tylko dla siebie. Wartość materiałów oraz robocizny do takiej przeróbki znacząco przekracza wartość tej zmywarki (nowa - 750zł). Potrzebne byłoby długotrwałe testowanie układu w różnych warunkach - wyciek wody, zanik napięcia sieciowego, otwarcie drzwi, reset zmywarki itp. aby być pewnym niezawodności układu. Warto jednak wiedzieć dla siebie i linkować ten temat dla następnych pytających że jest to jak najbardziej możliwe do wykonania, przez co uniknie się dalszych pytań i wątpliwości.