Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kompresor do aerografu, mały, przenośny.

miras_86 18 Lut 2012 09:45 9704 13
  • #1 18 Lut 2012 09:45
    miras_86
    Poziom 10  

Witam.
    Z racji że potrzebuje zasilania swojego aerografu, postanowiłem zrobić sobie swój domowy kompresorem.
    Włączam sprężarkę, nabijam butle do 5 -6 barów, wyłączam,zaworem ustalam przepływ powietrza i maluje.
    Jest mały, cichy, i zrobiony samodzielnie (bezcenne)

Kompresor składa się:
    * sprężarki od lodówki
    * butli gaśnica 1 kg
    * manometra 6 bar
    * zaworu wychodzącego z butli na wężyk od aerografu

Mam dwa małe dylematy, może ktoś mi pomoże

1. Włączam kompresor przez zwarcie na 0,05 sek kabelków ZÓŁTY + POMARAŃCZOWY, muszę tu zastosować jakiś patent na włączanie bo jest troszkę nie fachowy.

2. Musze zrobić wyjście z zaworu z butli (gwint 1/2) żebym mógł podłączać wężyk do aero, myślałem o nyplu 1/2 na 1/8 lub nakrętki z zaworkiem żebym mógł nałożyć wężyk.

3. Dostałem w pracy manometr od butli z TLENEM 0 - 25 MPa, i tak myślę czy założyć go jakoś za zaworem z butli żeby pokazywał ciśnienie jakie wychodzi z butli (min. ciśnienie pracy AERO to 15 MPa)

Kompresor do aerografu, mały, przenośny. Kompresor do aerografu, mały, przenośny. Kompresor do aerografu, mały, przenośny. Kompresor do aerografu, mały, przenośny. Kompresor do aerografu, mały, przenośny.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 18 Lut 2012 10:01
    12pawel
    Poziom 33  

miras_86 napisał:
    1. Włączam kompresor przez zwarcie na 0,05 sek kabelków ZÓŁTY + POMARAŃCZOWY, muszę tu zastosować jakiś patent na włączanie bo jest troszkę nie fachowy.

Musisz zastosować stycznik taki jak w lodówkach który przełącza uzwojenia rozruchowe i robocze.

miras_86 napisał:
    3. Dostałem w pracy manometr od butli z TLENEM 0 - 25 MPa, i tak myślę czy założyć go jakoś za zaworem z butli żeby pokazywał ciśnienie jakie wychodzi z butli (min. ciśnienie pracy AERO to 15 MPa)

No w tych jednostkach to się trochę pogubiłeś. Agregat z lodówki na pewno nie da większego ciśnienia niż 0,8-1MPa więc jak chcesz uzyskać ponad 15MPa?

• #3 18 Lut 2012 10:30
    miras_86
    Poziom 10  

Fakt ;]

1 MPa = 10 barow
    Troszke zaszalalem i zle spojrzalem. Czyli manometr odpada.

Musze cos z wlacznikiem pomyslec, odnosnietego przelacznika to nie mam go gdzie znalesc.
    Myslalem zeby zastosowac przelacznik przyciskowy
    Kompresor do aerografu, mały, przenośny.

• #4 18 Lut 2012 10:40
    12pawel
    Poziom 33  

No jeśli nie będzie chodziło to w automacie czyli z włącznikiem ciśnieniowym to jest to jakieś rozwiązanie, choć nie idealne . Jeśli zastosujesz ten włącznik to musisz go wcisnąć jeszcze przed włączeniem zasilania i puścić gdy silnik zastartuje. Jeśli zrobisz odwrotnie to do czasu wciśnięcia przycisku silnik będzie miał podłączone uzwojenie robocze a silnik nie będzie się obracał a to zdrowe dla niego nie jest.

• #5 18 Lut 2012 10:52
    miras_86
    Poziom 10  

12pawel napisał:
    No jeśli nie będzie chodziło to w automacie czyli z włącznikiem ciśnieniowym to jest to jakieś rozwiązanie, choć nie idealne . Jeśli zastosujesz ten włącznik to musisz go wcisnąć jeszcze przed włączeniem zasilania i puścić gdy silnik zastartuje. Jeśli zrobisz odwrotnie to do czasu wciśnięcia przycisku silnik będzie miał podłączone uzwojenie robocze a silnik nie będzie się obracał a to zdrowe dla niego nie jest.

Jak mówisz, na chwile obecna robię tak włączam wtyczkę do kontaktu, włączam przełącznik na kablu, słychać jak silnik burczy, zwieram kabelek i kompresor startuje, chodzi ładnie, nie grzeje eis, butle do 4 barów nabija szybko.

• #6 18 Lut 2012 11:01
    12pawel
    Poziom 33  

Musisz wyeliminować ten moment gdy silnik "buczy" a nie startuje ponieważ spalisz uzwojenie robocze.
    Musisz podłączyć przewód do sieci, wcisnąć ten przycisk do rozruchu, a dopiero później przełączyć ten włącznik na kablu. Jak silnik wystartuje puszczasz przycisk. W takiej kolejności silnik od razu wystartuje bez obawy o spalenie uzwojenia roboczego.

• #8 18 Lut 2012 12:23
    12pawel
    Poziom 33  

Jeśli chodzi o przyłącze to w jakimś sklepie hydraulicznym czy z artykułami tego typu poszukać jakiś przejściówek. A nawet na allegro są Kompresor do aerografu, mały, przenośny.

• #9 19 Lut 2012 01:00
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Ależ tandeta :cry: Ale to nieważne, ważne jest to, że kompresor od lodówki potrafi wytworzyć ciśnienie do ~15 bar. A tu brak wyłącznika ciśnieniowego, zaworu bezpieczeństwa, uchwyty i połączenia ciśnieniowe ,,przysmarkane" do zbiornika,no i chiński wężyk do podłączania kranu, ktory rozwala ciśnienie powyżej 8 barów. No cóż, nie moje to ryzyko, ale troszkę pomyśl.....Konstruktorze.

• #10 19 Lut 2012 08:37
    miras_86
    Poziom 10  

Krzysztof Kamienski napisał:
    Ależ tandeta :cry: Ale to nieważne, ważne jest to, że kompresor od lodówki potrafi wytworzyć ciśnienie do ~15 bar. A tu brak wyłącznika ciśnieniowego, zaworu bezpieczeństwa, uchwyty i połączenia ciśnieniowe ,,przysmarkane" do zbiornika,no i chiński wężyk do podłączania kranu, ktory rozwala ciśnienie powyżej 8 barów. No cóż, nie moje to ryzyko, ale troszkę pomyśl.....Konstruktorze.

Dziękuje za krytykę, trzeba ja przyjąć.
    Lecz drogi panie Krzysztofie, jeśli miałbym użyć dodatkowych części typu wyłącznik ciśnieniowy, lepsze połączenia, zawór bezpieczeństwa, konstrukcja przekroczyła by pewna kwotę, a wtedy wolałbym dołożyć parę złotych i kupić mini kompresor do aerografu.

Oprocz butli i sprężarki, wszystko musiałem kupić, nie będę podawał ceny bo zależy co gdzie się kupuje, ale jak pisałem dodatkowe komponenty podnoszą cenę.

Nie uważam żeby przy 4 - 5 barach coś się stało, niech myślą ci którzy używają plastikowych butelek 5 L jako zbiornik.
    Przed budowa przewertowałem internet i fora i dopiero zaczolem budować.

Nie uważam ze konstrukcja jest na 5 ale ważne ze funkcjonuje i działa.
    Najlepszym zaworem bezpieczeństwa jest człowiek.

• #11 19 Lut 2012 13:22
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

Link

Zawór bezpieczeństwa to podstawa, człowiek zawsze może zawieść, ale jeżeli swoje i swoich bliskich zdrowie i życie cenisz mniej niż te kilka złotych to nie mamy o czym dyskutować.

• #12 19 Lut 2012 13:27
    Breżniew
    Poziom 21  

miras_86 napisał:
    Najlepszym zaworem bezpieczeństwa jest człowiek.

Jak rozerwie ci ten wynalazek i skaleczysz siebie lub kogoś to już będzie za późno. Wstaw koniecznie zawór bezpieczeństwa!

• #13 19 Lut 2012 14:11
    12pawel
    Poziom 33  

Dodam jeszcze że wyłącznik ciśnieniowy można wykonać z termostatu z lodówki. Działa on w okolicy ciśnienia 0,2MPa ale po małej modyfikacji (wymianie sprężyny lub naciągu) można spokojnie ustawić własną histerezę. Osobiście ustawiłem 0,7-0,6MPa i działa bez zarzutu.

• #14 23 Wrz 2012 13:05
    D-Bass
    Poziom 10  

jak zdemontowałeś dyszę do gaszenia z butli gazowej ?
    jest jakies zagrożenie wybuchu ?