Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik komunikacyjny R 326 m dokumentacja

18 Lut 2012 11:01 3888 25
 • Poziom 10  
  Poszukuję dokumentacji technicznej odbiornika R-326M, może być po rosyjsku.
 • Poziom 33  
  Schematy masz tutaj:
  http://www.cqham.ru/sch.htm
  A pełną dokumentację powinna mieć ta osoba od której zapewne kupiłeś ten odbiornik, czyli Dawid W. Sam osobiście ją Jemu wysłałem, w j. rosyjskim. Po polsku też mam, ale tylko w oryginale, nie zeskanowaną.
 • Poziom 10  
  Mam tą dokumentację, ale to są tylko schematy, nie ma dokumentacji częsci mechanicznej.
 • Poziom 33  
  W załączeniu, może do czegoś się przyda.
  No i napisz coś więcej: czy działa, jak działa, Twoje wrażenia z odsłuchu na nim ...
  Jest to stosunkowo rzadki odbiornik i jak widać po A.....o bardzo drogi. Ale Rosjanom się udał.
  Załączniki:
 • Poziom 10  
  Dziękuję ten opis już mam, myślę że szersza dokumentacja jest niedostępna.
  Odbiornik wykonany bardzo solidnie, czułość rewelacyjna, mam tylko problem z przestrajanym BFO. W instrukcji polskiej i rosyjskiej napisali żeby wykalibrować przestrajane BFO należy wlączyć kwarcowe BFO do odbioru CW, nastroić odbiornik na "0" dudnień, następnie przełączyć się na przestrajane BFO i zestroić je na "0" dudnień. Jest tam skala, za pomocą której można wybrać górną lub dolną wstęgę. U mnie najniższy ton na tej częstotliwości, z którą zdudniłem wcześniej kwarcowe BFO wynosi ok 1000Hz. Myślę że muszę przestrajane BFO rozebrać i obniżyć jego częstotliwość. Ale odbiornik OK, podłączyłem go do mojego windoma ok. 24 m długości i stacje odbieram przy włączonym tłumiku na 20 i 40 db. Ma 4 elektromechaniczne filtry w p.cz., które działają rewelacyjnie jak w moim FT897. Odbiornik polecam.
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Nic na razie nie rozbieraj. Zrób tak:
  1) Ustaw szerokość pasma przepuszczania na 6 kHz.
  2) W trybie pracy TLG "kwarcowym" znajdź jakąś stację AM lub inną falę nośną i dostrój się do niej na zero dudnień.
  3) Pokrętło BFO ustaw tak, aby na skali wskazywane było "0"
  4) Przełącz się na TLG z płynną III heterodyną.
  5) Naciśnik mocno i przytrzymaj przycisk korekcji BFO (arreter tarczy skali). To ten pod gumowym kondonikiem obok pokrętła BFO.
  6) Pokrętłem BFO uzyskaj zerowe dudnienia.
  7) Puść przycisk korekcji.
  Podczas pracy przy odbiorze emisji jednowstęgowych pamiętaj, że znaki na tarczy skali BFO dla odbioru górnej i dolnej wstęgi podane są dla pracy z pasmem przepuszczania 6 kHz. Dla pracy z pasmem p.cz. 3 kHz będzie to około + 1,5 kHz i - 1,5 kHz w zależności od wstęgi.
 • Poziom 10  
  Niestety nic z tego przy filtrze 6 kHz i mniejszych jest to samo, nie mogę zdudnić do "0".
 • Poziom 33  
  Jeżeli robiłeś dokładnie jak opisałem, to wina niekoniecznie może być w BFO. A może to kwarc od III heterodyny mocno odjechał w bok?
  Inny test to znajdź jakąś częstotliwość "zaszumioną", bez konkretnego sygnału. Przy pracy z BFO kręć nim od końca do końca. Wyraźnie zauważysz zmianę zabarwienia szumów, od "ostrego" poprzez "miękki" aż po z powrotem "ostry". To miejsce najbardziej "miękkiego" szumu to nastrojenie BFO na "zero". Zobacz czy się to pokrywa z zerem na skali. Jeśli nie, to przeprowadź korekcję. I daj znać o wynikach.
 • Poziom 10  
  Witam serdecznie. Faktycznie jest tak jak opisałeś, Szum staje się miękki przy skali "0", ale jak zdudnić ze stacją AM to jest o 1,5 kHz niżej niż przy kwarcowym BFO, a raster przy AM jest co 5 kHz, może cyfrowa skala jest korygowana wg rozstrojonego kwarcowego BFO.

  Dodano po 25 [minuty]:

  Sprawdziłem na AM bez BFO raster pasuje co 5 kHz jest stacja nadawcza i odpowiada to zdudnieniu na "0" przy kwarcowym BFO, jeszcze wykonam test z moim FT897, wyślę sygnał CW na obciążenie 50 Ohm i zobaczę czy częstotliwość się zgadza.
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Na szczęście sygnał III heterodyny jest wyprowadzony na zewnątrz odbiornika (gniazdo obok pokrętła i skali BFO; 50mV/75Ω), nie trzeba go rozbierać. Wystarczy tylko dobrym częstościomierzem je pomierzyć aby mieć pewność co jest odjechane.
 • Poziom 10  
  Zrobiłem test z moim FT897, na opór bezindukcyjny 50 Ohm pusciłem nośną, wszystko gra przy kwarcowym BFO, przy przestrajanym na najniższej częstotliwości dudnień odpływa o ok. 1 kHz w dół. Do wyjścia heterodyny podłączę częstościomierz, tylko w jakim zakresie ma się przestrajać heterodyna?
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Według dokumentacji zakres przestrajania BFO to +/- 3,5 kHz od częstotliwości środkowej czyli 500 kHz. "Kwarc" powinien mieć dokładnie 500 kHz.
 • Poziom 10  
  Podłączyłem skaner VR500 do wyjścia Heterodyny, myślę że jego wskazania nie są zbyt dokładne. Pokazał że kwarcowa ma 501 kHz a przestrajana od 501,8kHz do 508 kHz, zatem nie zchodzi poniżej kwarcowej, a powinna. Myslę że muszę przestroić rdzeniem cewkę L1 w przestrajanym BFO, bo widzę na schemacie że to jedyny organ regulacji w tym generatorze.

  Dodano po 4 [godziny] 42 [minuty]:

  Sprawdziłem skaner na Warszawie 1, pokazuje 226 kHz, czyli o 1 kHz za dużo, zatem kwarcowa heterodyna jest OK, myślę że muszę znaleźć cewkę L1 i przestroić BFO, zacznę od otwierania tyłu odbiornika potem odkręcę z przodu i chyba obudowa się zsunie.
 • Poziom 33  
  W instrukcji którą Tobie przesłałem chyba wczoraj na mejla jest opis jak dokładnie rozbiera się ten odbiornik na poszczególne bloki.
 • Poziom 10  
  Już naprawiłem.
  Najpierw odkręciłem 4 śruby z tyłu, odłączyłem kabelek do zasilacza na tylnej ścianie, odkręciłem dwie śruby kluczem rurkowym 10, po 2 nakrętki na śrubie, następnie 4 śruby z przodu i zdjąłem obudowę. Moduł p.cz. jest po prawej stronie, po otwarciu znalazłem 3 heterodynę, ale obwód rezonansowy jest zalutowany w obudowie ekranującej, po podgrzaniu lutownicą pokrywkę da się zdjąć. Farba na rdzeniu była wykruszona, przestroiłem, przy użyciu skanera i zamalowałem nowym lakierem, pokrywkę zalutowałem. Wszystko działa OK. Jestem pod wrażeniem solidności wykonania tego odbiornika. Brakuje mi jeszcze w nim S-metra i podświetlenia skali, nie wiem czy nie zmienić cyfrowej skali na nowszą. Bardzo dziękuję za pomoc.
 • Poziom 33  
  Urok w tych sprzętach tkwi w oryginalnej myśli technicznej tam zastosowanej. Wszelkie modernizacje tego typu chyba psują, moim zdaniem, "klimat" tych urządzeń.
 • Poziom 10  
  Mam jeszcze jeden problem z tym odbiornikiem, mianowicie przy przełączeniu z kwarcowego BFO na przestrajane zwiększają się szumy odbiornika, co robić? Czy to taka uroda?
 • Poziom 33  
  Tlg1 to odbiór sygnałów CW i SSB z włączoną ARW,
  Tlg2 to odbiór CW z włączoną ARW,
  Tlg3 to odbiór CW bez ARW.
  Może tu tkwi różnica w szumach?
 • Poziom 10  
  W pozycji Tlg1 szumi bardziej niż w pozycji Tlg2, nawet jeżeli obie heterodyny mają tą samą częstotliwość.
 • Poziom 33  
  Teoretycznie nie powinno takie zjawisko mieć miejsca. Chyba że po tych zmianach co zrobiłeś, poziomy napięć z heterodyny kwarcowej i płynnie przestrajanej znacznie różnią się od siebie.
 • Poziom 10  
  Przekręciłem tylko rdzeniem w cewce obwodu rezonansowego BFO, tak aby 500kHz było w środku zakresu przestrajania tego BFO.
 • Poziom 33  
  Sprawdź poziom napięcia w.cz. na gnieździe wyjściowym III heterodyny. Powinien być wyższy niż 50 mV na 75 omach, zarówno na kwarcu jak i na płynnym BFO. Podaj wyniki.
 • Poziom 10  
  Sprawdziłem oscyloskopem i przestrajane ma 629 mV ( ładna sinusoida ), a kwarcowe ma 20 mV i wykres jest poszczępiony, nie jest to sinusoida. Nie wiem jeszcze dlaczego po tej samej stronie od "0" na skali BFO mam na 3,5 MHz i 7 MHz LSB, a na 14 MHZ i wyżej USB? Powinno być chyba po przeciwnej stronie od "0"?
 • Poziom 33  
  Zauważ że na niektórych zakresach przemiana częstotliwości jest "w dół" a na pozostałych "w górę". Tak więc jest to normalne zjawisko.

  Co do poziomu napięcia wyjściowego III heterodyny - to sprawdzę dokładnie na swoim odbiorniku i porównamy - nie wcześniej jednak jak w wekkend. Ale już widać że coś nie jest tak, skoro instrukcja mówi że powinno być tam więcej jak 50 mV napięcia skutecznego.
 • Poziom 33  
  U mnie to samo, na gniazdku wyjścia sygnału III heterodyny pojawia się ładne napięcie tylko przy pracy z płynnym BFO. Przeanalizowałem schemat i tak ma być - sygnał z generatora kwarcowego "omija" wyjście na gniazdo.
  Pozostaje więc sprawdzić napięcie w.cz. w miejscu wspólnym dla obu sygnałów - bramka tranzystora T14 (detektor sygnałów telegraficznych) na płycie IR2.204.008 - jest to punkt pomiarowy nr 2. Ja tych napięć nie pomierzę, bo nie chcę naruszyć oryginalnych plomb na obudowie.

  Przysłuchałem się też na swoim odbiorniku poziomowi szumów - faktycznie jest większy przy pracy z płynnym VFO. Ale nigdy bym nawet na to uwagi nie zwrócił gdyby nie ten temat.
 • Poziom 10  
  Dziękuję za informacje, też zauważyłem na schemacie punkt pomiarowy "2". Czyli z moim odbiornikiem wszystko OK po dostrojeniu 3 przestrajanej heterodyny.
  Dziękuję za pomoc, pozdrawiam.