Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa baterii WU946 (z Dell Studio 1535)

jasiuwedrowniczek 18 Lut 2012 13:40 15455 44
  • #1 18 Lut 2012 13:40
    jasiuwedrowniczek
    Poziom 1  

Posiadam laptop Dell Studio 1535 od września 2008 roku.
    Parametry baterii: model WU946, pojemność nominalna 56Wh, 6 ogniw, napięcie 11,1 V.
    Praca przez pierwszy rok: ok 2h na w pełni naładowanej baterii; miernik pokazywał prawdziwe wartości naładowania baterii w % oraz czas pozostały do rozładowania.
    Po upływie roku nagle czas pracy baterii spadł z wspomnianych 2h do ok 15 minut. Miernik baterii pokazuje jakieś kosmiczne wartości np. 99% i 17 godzin pozostałych do rozładowania, a po 15 minutach pada bez ostrzeżenia. Zainstalowałem program BatteryBar w celu jej sprawdzenia: zużycie to 0,0%; pojemność baterii na poziomie 328149 mWh.
    Niestety podczas użytkowania kilkukrotnie doprowadziłem do całkowitego rozładowania baterii, kilka razy doszło też do wyjęcia baterii w czasie pracy komputera.

Co mam zrobić z taką baterią? Próbowałem otworzyć obudowę, aby wymienić ogniwa na nowe, jednak nie potrafię tego zrobić bez jej połamania... Czy jest jakakolwiek szansa na regenerację, wymianę uszkodzonych podzespołów itp? Jaka jest przede wszystkim diagnoza?

Przeprowadziłem kalibrację baterii, oto wyniki odczytane z BatteryMon:

cykl I: Pojemność 328149 mWh; Czas rozładowania 1h 32min; Ładowanie ok 2h 30min; Przejście z 9x% do 6 % w 40min rozładowywania

cykl II: Pojemność 293517 mWh; Czas rozładowania 1h 02min; Ładowanie ok 1h 45min; Przejście z 96% do 7 % w 25min

cykl III: Pojemność 276201 mWh; Czas rozładowania 1h 01min; Ładowanie - ; Przejście z 96% do 7 % w 25min

cykl IV: Pojemność 258885 mWh (20854 mAh); Czas rozładowania 0h 45min; Ładowanie -; Przejście z 97% do 6 % w 15min

Program pokazuje zużycie baterii na poziomie 0,0%. Zaprojektowana pojemność wg BM to 57720 mWh (4640 mAh). Przejście z 9x% do ok 7% jest nagłe. Sprawdzałem ładowanie baterii testerem i do pewnego momentu świeci się 1 dioda, w którym następuje nagły przeskok i świeci się 5 diod i następuje po chwili koniec ładowania. Liniowość rozładowania występuje tylko w przedziale 100-95% i pokazuje ok 17h do rozładowania; występuje skok do 7%; w przedziale 7-0% pracuje mniej więcej liniowo (pokazuje prawdziwą wartość czasu pozostałego do rozładowania).

Oczywiście nie oczekuję cudów, w końcu bateria jest używana od 3,5 roku. Chciałbym, jeśli nie uda się jej naprawić, zrobić coś żeby pracowała w sposób przewidywalny, czyli pozbyć się tej "dziury" w przedziale 96-7%.

0 29
  • Katalog Megger
  • #2 21 Lut 2012 08:15
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

Z jakiegoś powodu (pewnie zużytych ogniw) została wpisana niebotycznie duża wartość FCC. W tej chwili oprócz wymiany ogniw trzeba również zresetować elektronikę.
    By zobaczyć na czym jest zbudowany sterownik musisz ją otworzyć.

0
  • Katalog Megger
  • #3 23 Mar 2012 13:21
    Spunky
    Poziom 11  

jarob napisał:
    By zobaczyć na czym jest zbudowany sterownik musisz ją otworzyć.

Ja mam podobny problem z tą baterią, po jej rozłożeniu i wymianie ogniw i po naciśnięciu guziczka na baterii zapaliła sie jedna (biała) dioda.
    Ale po chwili (około) 5 min. po ponownym naciśnięciu guzika na akumulatorze zaczęły mrugać 3 diody (1,3,5).
    Od tamtej pory po włożeniu baterii do laptopa okazało sie, że laptop pokazuje iż bateria ma 0% i nie chce jej ładować (na laptopie mruga pomarańczowa dioda).
    Bateria ma dwie kości BQ29330 i BQ8030DBT.
    Czytając o tej drugiej kości (posty z przed roku) nie można było praktycznie wgrać do niej nowego wsadu.
    W związku z tym mam dwa pytania:
    - Czy może coś się w tej kwestii zmieniło na dzień dzisiejszy ?
    - Jeżeli nie, to czy można w tej baterii zastosować układ BQ20z90 i z powodzeniem będzie on pracował z laptopem (w moim przypadku Dell 1555) ?

W załączniku dodaję zdjęcia tych kości:

Naprawa baterii WU946 (z Dell Studio 1535) Naprawa baterii WU946 (z Dell Studio 1535)

0
  • #4 23 Mar 2012 17:35
    wibi
    Poziom 20  

BQ8030DBT to układ który, jak wyczytałem na różnych forach, bardzo szybko się blokuje i nie ma możliwości jego odblokowania a nawet nie udało mi się znaleźć pdfa tego układu. Zamiana na bq20z90 w przypadku domowym z różnych względów nie wchodzi w rachubę (cena bq20z90 to koszt nowej baterii!!). Dlatego ja polecił bym ci (jeśli masz trochę zacięcia do majsterkowania) wymienić na płytkę elektroniki z innej baterii sprawdzając wcześniej czy aby twój laptop taką elektronikę zaakceptuje. Dodam tu, że cała elektronika stanowi w pewnym sensie odrębną i samodzielną całość a z laptopem komunikuje się (i współpracuje) przesyłając i odbierając informacje po szynie SMBus.Jeśli w Biosie nie ma jakichś ograniczeń dot. nazwy i typu baterii to wszystko powinno działać bezproblemowo byle tylko napięcie baterii było odpowiednie. Ja taki "knif" zrobiłem w przypadku dwóch netbooków Lenovo s10-2 też na bq8030DBT i wszystko działa ale przed tym zdjąłem ograniczenia w biosie.

0
  • #5 24 Mar 2012 02:01
    Spunky
    Poziom 11  

Problem u mnie jest taki że tu gdzie jestem (UK) ze zdobyciem elektroniki może być problem a układ BQ20z90 mogę zamówić bez problemu (tak sądzę) i jeżeli by to wszystko współpracowało to na przyszłość byłoby lepiej, bo zawsze mógłbym wymieniać tylko ogniwa i nowy wsad ładować czyli miałbym, że tak to nazwę po swojemu "uniwersalną baterię" w której mógłbym same ogniwa wymieniać :)

0
  • #6 24 Mar 2012 16:13
    wibi
    Poziom 20  

Owszem,można wymienić układ bq8030DBT na bq20z90 ale.....do wymienionego układu bq20z90 należy wpisać (zaprogramować go) wsadem odczytanym z bq8030 no i porobić jeszcze inne "myki" aby to działało. To, że jesteś w UK wcale nie świadczy, że taka "operacja" będzie tańsza niż zakup (np.na ebayu) dedykowanej baterii a i za skutek też gwarancji nikt ci nie zapewni.

0
  • #7 24 Mar 2012 17:47
    bmserwis
    Poziom 36  

wibi napisał:
    BQ8030DBT to układ który, jak wyczytałem na różnych forach, bardzo szybko się blokuje i nie ma możliwości jego odblokowania a nawet nie udało mi się znaleźć pdfa tego układu. Zamiana na bq20z90 w przypadku domowym z różnych względów nie wchodzi w rachubę (cena bq20z90 to koszt nowej baterii!!). Dlatego ja polecił bym ci (jeśli masz trochę zacięcia do majsterkowania) wymienić na płytkę elektroniki z innej baterii sprawdzając wcześniej czy aby twój laptop taką elektronikę zaakceptuje. Dodam tu, że cała elektronika stanowi w pewnym sensie odrębną i samodzielną całość a z laptopem komunikuje się (i współpracuje) przesyłając i odbierając informacje po szynie SMBus.Jeśli w Biosie nie ma jakichś ograniczeń dot. nazwy i typu baterii to wszystko powinno działać bezproblemowo byle tylko napięcie baterii było odpowiednie. Ja taki "knif" zrobiłem w przypadku dwóch netbooków Lenovo s10-2 też na bq8030DBT i wszystko działa ale przed tym zdjąłem ograniczenia w biosie.

Co za bzdury kolega pisze, proszę mi wskazać taki działający SWAP.

0
  • #8 24 Mar 2012 19:28
    wibi
    Poziom 20  

kol.bmserwis
    Nie piszę żadnych "bzdur" a tylko to co sam zrobiłem i wiem, że działa. Poza tym nie wiem co to "SWAP", proszę o wyjasnienie.

0
  • #9 24 Mar 2012 19:39
    bmserwis
    Poziom 36  

Swap - przełożenie elektroniki, nie spotkałem się z tym poza niektórymi modelami Lenovo po odpowiednim zmodyfikowaniu.

0
  • #10 24 Mar 2012 20:13
    wibi
    Poziom 20  

Rozumiem.Konkretnie robiłem to własnie na netbooku Lenovo s10-2 "patchując" bios programem "EZH20 v.2.1.0.4 a konkretnie jedną sekcję BIOSu. Obecnie,mając zrobioną przejściówkę złącza baterii mogę z jej pomocą podłączyć różne baterie i wszystkie działają.Podłączałem m/n baterię Toshiba oznaczoną PA3257U-1BRS, baterię HP oznaczoną HSTNN-LB31, IBM- typ-nie wiem ale oznaczona FRU P/N 02K6615 i jeszcze jakieś inne których obudowy wyrzuciłem.Gdy bateria nie była zablokowana to każda działała chociaż BatteryMon lubił "wariować" pewnie dlatego, że parametry baterii uzyskuje z rejestru a przy zmianie dane baterii nie pokrywały się z zapisem.

0
  • #11 24 Mar 2012 20:17
    bmserwis
    Poziom 36  

Chodzi mi o to, że nie da się tego zastosowań w innych modelach. Przynajmniej nie spotkałem się do dzisiaj poza właśnie serią komputerów Lenovo.

0
  • #12 24 Mar 2012 20:55
    Spunky
    Poziom 11  

Aha czyli mam rozumieć,że nie da się nawet podmienić układów i pozostaje mi tylko kupno nowej baterii, tak??

0
  • #13 24 Mar 2012 20:56
    bmserwis
    Poziom 36  

Da się podmienić sam układ scalony i zaprogramować jednakże jest to nieopłacalne, nie da się natomiast wykorzystać w tym wypadku elektroniki nieoryginalnej.

0
  • #14 24 Mar 2012 21:43
    wibi
    Poziom 20  

Każdy zestaw elektroniczny "siedzący" wewnątrz baterii jest, ogólnie mówiąc ładowarką nadzorującą w sposób elektroniczny funkcje ładowania i rozładowania ogniw baterii. W przypadku jakiegoś uszkodzenia któregoś z ogniw układ odłącza baterię zapobiegając np.wybuchowi lub zapłonowi szczególnie ogniw LiJon i LiPoly. Działanie tego układu jest podobne pomimo różnych elementów elektronicznych jakie są zastosowane. Zestaw elektroniczny baterii komunikuje się z urządzeniem (laptopem) przekazując dane które są np. widoczne w prog. "BatteryMon". Na podstawie tych danych, urządzenie albo korzysta z baterii albo jej nie toleruje. Dzieje się tak dlatego, że w biosie zapisane są parametry baterii takie jak producent,typ baterii i podobne. Zapewne każdy bios można zMODować czyli przystosować go do pracy z dowolną baterią i dlatego nie zgadzam się z przedmówcą. Sposobów modyfikacji biosu jest w sieci "trochę" tu podam np. http://www.bios-mods.com/forum

0
  • #15 01 Kwi 2012 23:31
    Wiesław Rzepka

Poziom 32  

Odświeżę temat. Bateria wymaga wymiany ogniw, to oczywiste. Poza tym reset elektroniki, bo wymiana nie jest konieczna. Ponieważ bateria jest produkcji Sony, na płytce elektroniki jest oznaczenie np LIP6234l, to dla przykładu. Napisz jaki jest u ciebie model PCB. Jeśli będę miał odpowiedni program sony, pomogę ci.

0
  • #16 04 Kwi 2012 15:34
    Spunky
    Poziom 11  

Wiesław Rzepka napisał:
    ...Ponieważ bateria jest produkcji Sony, na płytce elektroniki jest oznaczenie np LIP6234l, to dla przykładu.

Program BatteryMon pokazuje, że bateria jest firmy Sanyo, a nie Sony.
    Chyba, że Sony produkuje te ogniwa dla Sanyo, tego niestety nie wiem, bo nie jestem w temacie.
    Dodaję zrzut ekranu z tego programu:

Naprawa baterii WU946 (z Dell Studio 1535)

Dodaję jeszcze zdjęcie płytki z oznaczeniem oraz zdjęcie nalepki która znajduje się na obudowie tej baterii:
    Naprawa baterii WU946 (z Dell Studio 1535) Naprawa baterii WU946 (z Dell Studio 1535)

Jeżeli okazałoby się, że możesz mi pomóc, będę wdzięczny.

0
  • #17 04 Kwi 2012 22:27
    Wiesław Rzepka

Poziom 32  

Rzeczywiście, producent Sanyo. Co do ogniw, to w bateriach mogą być ogniwa różnych różnych producentów, chociaż sanyo preferuje swoje ogniwa.
    Gorzej, bo tej baterii, chociaż jest na Bq8030, nie dasz rady zrobić. Kontroler jest inaczej oprogramowany niż taki sam w Sony. Jest urządzenie które potrafi zrobić reset, ale nie jest tak tanie jak I2C.

0
  • #18 05 Kwi 2012 17:40
    Spunky
    Poziom 11  

Aha czyli faktycznie pozostaje mi kupno nowej baterii...
    No nic dziękuję za pomoc :)

0
  • #19 05 Kwi 2012 23:32
    Wiesław Rzepka

Poziom 32  

Jeśli wymienisz ogniwa na sprawne, to mogę ci zresetować baterię.

0
  • #20 06 Kwi 2012 06:13
    Spunky
    Poziom 11  

Problem w tym, ze ja obecnie przebywam za granicą w UK więc to chyba byłby kłopot, ale dziękuję za chęci :)

0
  • #21 06 Kwi 2012 08:48
    Wiesław Rzepka

Poziom 32  

Ok, nie ma sprawy.

0
  • #22 03 Lip 2012 13:12
    B_e_r_e_k
    Poziom 11  

Mam podobny problem z bateria LENOVO. Wlasnie sprawdzam ogniwa i wyglada ze sa ok. natomiast bateria jest martwa:( Szkoda ze tych ukladow nie da sie zresetowac

0
  • #23 03 Lip 2012 21:58
    Wiesław Rzepka

Poziom 32  

A dlaczego ma się nie dać ? Ja robię to dla każdej baterii Sanyo, nie ważne dla jakiego laptopa. Niedługo będę miał za niewielką cenę elektroniki do wielu baterii Sanyo, Sony itd.

0
  • #24 12 Lip 2012 16:40
    MikuśEmo
    Poziom 16  

Dostałem właśnie do naprawy laptopa Dell który nie ładuje akumulatora i Batterymon pokazuje pojemność akumulatora 0mAh. Są w niej również dwa układy bq 8030DBT oraz bq 29330. To istnieje w końcu jakiś sposób zresetowania elektroniki?

0
  • #25 12 Lip 2012 20:10
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

Istnieje możliwość zresetowania tej elektroniki jeśli producentem baterii jest Sony, to można tego dokonać programem Be2Works w wersji 3.x z licencją.
    Jeśli jest produkcji Sanyo, to wymaga to już narzędzia Sanyo Tool.

0
  • #27 12 Lip 2012 21:39
    Wiesław Rzepka

Poziom 32  

Dokładnie to ten przyrząd. Jeśli chcesz zresetować elektronikę, to mogę to zrobić. Kwestia jakości ogniw w niej siedzących.

0
  • #28 25 Lut 2013 11:34
    qlka2
    Poziom 10  

Witam!
    Odkopię temat.
    Mam Della Studio 1537 z baterią WU946 i od jakiegoś czasu pojawia się monit o kończącym się życiu baterii i oczywiście konieczności kupna nowej.
    Bateria normalnie chodzi ale wg mnie nagle ograniczona została jej pojemność. W tej chwili po pełnym naładowaniu pokazuje możliwość pracy przez trochę ponad 1 godz. a było na pewno więcej.
    Odpaliłem BatteryMon i jako producent podane jest SDI.
    Cóż to takiego i czy można chip w tej baterii zresetować.
    Na obudowie baterii pisze że ogniwa są made in Korea a bateria assembled in china.
    Da w ogóle cokolwiek resetowanie tego chipa?

0
  • #29 25 Lut 2013 12:15
    Wiesław Rzepka

Poziom 32  

Jeżeli producentem jest SDI, to napisz jeszcze jaki jest kontroler na płytce elektroniki.

0
  • #30 25 Lut 2013 12:24
    qlka2
    Poziom 10  

Nawiasem mówiąc SDI to jest Samsung?
    A gdzie go znajdę?
    Ciężko jest "rozbebeszyć" tą baterię?
    Nie chcę ryzykować że coś uwalę jak póki co działa.
    Może jest jakiś mało brutalny sposób aby podejrzeć płytkę?

0