Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HDD WD Caviar 320 GB 2,5 cala, nie można skopiować plików,bad sectory, błędy CRC

sesionrestore 18 Lut 2012 18:14 2526 12
  • #1 18 Lut 2012 18:14
    sesionrestore
    Poziom 2  

Witam serdecznie, mam wielki problem i liczę na pomoc bardziej doświadczonych kolegów.

Otóż, przedwczoraj korzystałem jak zwykle z laptopa Pacard Bell, obróbka zdjęć, i takie tam... I w pewnym momencie głowica dysku zaczęła wystukiwać dziwny takt, na zasadzie puk sekunda szumu puk sekunda szumu puk sekunda szumu. Po trzecim razie nastąpił zrzut pamięci na dysk twardy. Po tym fakcie system operacyjny Windows 7, nie może się uruchomić. Poddaje się na etapie gdy wyskoczy okienko i latają wokół niego te kolorowe kropki. Zaś kontrolka, która pokazuje pracę dysku mruga miarowo, jeden mrug na 1-2/sek

Próbowałem wszystkich możliwych opcji uruchamiania awaryjnego pod F8. Nic nie pomogło. Pomyślałem, że wykręcę dysk i zgram dane za pomocą przejściówki, a windowsa postawię od nowa. Dysk wykręciłem, podpinam pod komputer z Windowsem XP PRO. Widzi obie partycje, na jednej mam pliki recovery, na drugiej jakże cenne dla mnie dane, w ilości 240 GB. Otwieram partycję z danymi, i ku mojej uciesze widać wszystkie dane, co więcej, próbuje losowo odpalić tu zdjęcie, tam tekst, tutaj filmik, tutaj jeszcze inny rodzaj pliku, i ku mojej uciesze za wyjątkiem jednego większego filmu w AVI wszystko działa.

Próbuje zatem skopiować owe pliki, tak by móc dysk sformatować i postawić windę od nowa. I tutaj pojawia się problem, dotyczy on głównie dużych plików powyżej 1 GB, choć zdarza się też przy plikach ważących ok 500 MB. Niestety nie mogę ich skopiować gdyż wyskakują na przemian dwa komunikaty. Błąd CRC, lub błąd urządzenia wejścia/wyjścia.

Pomyślałem, że może jak go zdefragmentuje to coś pomoże, niestety defragmentacja z poziomu XP nic nie dała. Podłączyłem dysk do kompa z Windowsem Vista Home Premium. Druga defragmentacja, próba kopiowania, i ku mojemu zdziwieniu, nie mogę się dostać do folderu Users, z poodu braku uprawnień w XP tego problemu nie było. Co zatem, spróbowałem zrobić Scandiska z poziomu Visty, CHKDSK utknął na 24 % i sobie tam postał całą noc lecz wcześniej napisał, iż naprawił błędne wpisy w blokach dotyczących plików systemowych. Po tym gdy całą noc postał na 24 %, zrezygnowałem z dalszego skanowania.

Pomyślałem, może stanie się cud, więc podpinam go pod laptopa na powrót. I w momencie rozruchu dostaje komunikat od SMART, który brzmi. Na Twoim dysku wykryto dużą liczbę bad sektorów. Zrób backup jak najszybciej i wymień dysk na nowy.

Przeraziłem się szczerze mówiąc, więc całą noc próbuje skopiować te dane. Z marnym skutkiem, te na których mi najbardziej zależy a mają najwięcej MB, GB, nie można skopiować.

Mam program Hiren 10,1, z całą mnogością programów, jakie posiada. Próbuje od godziny 9 rano dzisiaj zrobić backup, dokładniej ujmując klon partycji dysku na dysk zewnętrzny. Operację wykonuje z poziomu miniWindowsa XP jaki posiada ów Hiren.

Skutek jest taki, że utknęło na 6 %, skopiowało ok 17GB z 240GB, prędkość spadła do 29 MB na minutę, muszę też napisać że to czysta teoria, w praktyce z tego co sprawdzałem to wychodzi że kopiuje 1 MB na minutę czasem 2, a czasem 1 MB na 2 minuty.... Więc z taką prędkością będę czekać na Backup kilka dni, tygodni, miesięcy

W komunikatach jakie dostaje od Ghosta pojawiają się: Program napotkał na Bad Block podczas odczytu pliku: Win32 kod błędu 0x0000045d

w miejscu gdzie powinno wyświetlić aktualnie kopiowany plik, jest napisane: 43433 Unnamed MFT Table entry

... Kontrolka, które mówi o pracy dysku, mruga zaś miarowo jeden mrug na 1 - 2/sek, podobnie jak podczas uruchamiania systemu.

Edycja postu: Minęło już 10 godzin od włączenia Ghosta, właśnie w tej chwili dostałem komunikat o błędzie: Internal Error 36000 a w treści: Została wykryta wewnętrzna niespójność, jeśli problem będzie się powtarzał skontaktuj się z Symantec.

Proszę o pomoc i radę, czy mam sobie dać spokój i pogodzić się z faktem, że już nigdy nie skorzystam z tych danych, że nie da się ich skopiować.

Czy znacie może jakieś narzędzia diagnostyczne, które nie niszcząc mojego dysku, powiedzą więcej na temat jego kondycji, i pomogą go naprawić, bądź pozwolą skopiować dane.

Z góry dziękuję za wszelkie zainteresowanie i pomoc.

0 12
  • #2 18 Lut 2012 19:32
    GumaWP
    Poziom 20  

Dysk do wymiany. Raczej nie odzyskasz danych.

Dodano po 55 [sekundy]:

Te stuki to parkowanie głowic.

0
  • #3 18 Lut 2012 19:41
    helmud7543
    Poziom 42  

GumaWP - dysk czyta jeszcze dane więc szanse na odzyskanie w domowych warunkach są narazie niezłe.

1. Podaj SMART dysku. Poradnik masz na elektrodzie. Użyj do tego programu MHDD albo innego dosowego czy autobootowalnego - ograniczysz męczenie dysku do minimum.
    2. Zrób kopię posektorową - DD, DMDE lub innym programem radzącym sobie z uszkodzonymi dyskami. Dobry poradnik masz na elektrodzie.
    Z dyskiem nie rób narazie nic ponadto.

0
  • #4 18 Lut 2012 19:52
    appcontrol
    Poziom 19  

Dodam że podczas podobnej sytuacji, tyle że dysk był 3,5 calowy, podczas kopiowania używałem nie systemowego explorera a total commandera, na dysku znajdowało się kilka tysięcy renderów. Z poziomu systemu zatrzymywał się po kliku plikach, z TC skopiowały się najważniejsze.

O ile się nie mylę w NortonGhost była opcja pominięcia uszkodzonych sektorów - poszukaj w opcjach po uruchomieniu z hiernbootscd. Wówczas nie powinien się zatrzymywać.

0
  • #5 18 Lut 2012 19:57
    mietekn
    Poziom 35  

Jak najszybciej zrób kopie sektorową całego dysku. Im mniej będziesz kombinował tym większe szanse na odzyskanie czegokolwiek. Musisz mieć przy tym masę cierpliwości bo operacja ta może być bardzo czasochłonna. Miałem przypadek kiedy takie kopiowanie trwało nieprzerwanie okrągły miesiąc i udało się odzyskać 99% danych tak więc powodzenia.

0
  • #6 18 Lut 2012 20:03
    appcontrol
    Poziom 19  

Czy nie próbował tutaj? "dokładniej ujmując klon partycji dysku na dysk zewnętrzny".

Oczywiście podczas takiej operacji warto zatroszczyć się o brak przerwy w zasilaniu... Jeżeli masz UPSa warto go podpiąć.

0
  • #8 19 Lut 2012 12:03
    sesionrestore
    Poziom 2  

Witam, w załączniku podaje SMART mojego dysku.

HDD WD Caviar 320 GB 2,5 cala, nie można skopiować plików,bad sectory, błędy CRC

Będę wdzięczny za diagnostykę.

0
  • #10 19 Lut 2012 12:30
    sesionrestore
    Poziom 2  

Spróbuje zrobić kopię posektorową tak jak koledzy radzą.

W jaki sposób najbezpieczniej dla dysku sprawdzić naturę owych bad sektorów, czy logiczne czy fizyczne?

Czy przy takiej ich mnogości jest sens próbować je "naprawić"?

0
  • #12 19 Lut 2012 13:00
    sesionrestore
    Poziom 2  

Mam do kolegów pytanie, na czym polega magia, która pozwala mi na odczyt plików, a zabrania ich kopiowania. Czy taka sytuacja dajew jakiś cień nadzieji na to że kopiowanie posektorowe się uda?

0
  • #13 19 Lut 2012 23:34
    helmud7543
    Poziom 42  

Odczytując np: film znajdujący się na uszkodzonym obszarze może się on odczytywać poprawnie oprócz np: sekundy (gdzie się zatnie albo będzie kaszanka). Ale do skopiowania go potrzebny jest poprawny odczyt całości. Kopia posektorowa to surowa kopia. Porównam to do książki - zwykłe kopiowanie byłoby przepisywaniem. Kopia posektorowa jest jak kserowanie. Kopia posektorowa uda się o ile zrobisz ją "z głową" - użyj przede wszystkim programu, który się do tego nadaje (ma np: opcję omijania uszkodzonych sektorów). Poradnik czytałeś?

0