Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy brak pasty pod radiatorem na CPU jest niebezpieczny dla PC?

27 Gru 2004 18:18 2208 19
  • Poziom 11  
    wlasnie wymienilem wiatrak na moim procku. Poprzedni chodzil jak kombajn - tak glosno. Teraz wszystko chodzi cichutko. Mam tylko pytanie jedno. Na poprzednim od spodu byla jakas srebrna pasta czy cos takiego. Teraz nie podkladalem zadnej pasty bo nie mialem. Moje pytanie brzmi:

PO CO BYLA TA SREBRNA PASTA OD SPODU WIATRAKA I CO SIE MOZE STAC JAK TERAZ JEJ NIE MA?

Pozdrawiam!

PS. Swieta juz byly wiec zycze tylko szczesliwego nowego roku ;)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    to była pasta termoprzewodząca
    Obecnie procesor może się przegrzewać, chyba że dokładnie dolega do szlifowanej powierzchni radiatora.
    NIe lepiej było wymienić sam wentylator bez ruszania radiatora?? ;)
  • Pomocny post
    Tłumacz Redaktor
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Witam.

Nałeżałoby kupić pastę termoprzewodzącą i posmarować nią radiator i dopiero wtedy założyć to (wentylator+radiator) na procesor.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Nie ma co pytać jaki sulcus ma procesor, bez pasty procek żyje krócej i takie są fakty. Bez namysłu ganiaj do sklepu RTV po pastę za 4zł, czy silikon za 3 i cieniutko posmaruj powierzchnię. Możesz też najpierw go przeszlifować baardzo drobnym papierem ściernym (oczywiście tylko radiator!!), wtedy kontakt będzie lepszy.
    A bez pasty między powierzchniami masz mikroszczeliny, i procek grzeje się parenaście stopni więcej niż powinien.
    Ja mam p3 600eb, OEMowy radiator i wentylator od zasilacza podłączony pod 5 Volt. Cicho i wydajnie. Przy skomplikowanych obliczeniach procek osiąga max. 40°C. Bez silikonu grzał się na prawie 60.
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Coś mi się wydaje ,że on nie starł tej pasty itd.
    To +odrobina fuksa powoduje , że chyba radiator dobrze dolega a resztki pasty przenoszą ciepło.
    ------------------
    A jednak brakuje pasty, temp procka to 50 stopni :(
  • Pomocny post
    Tłumacz Redaktor
    mój p166 chodził bez pasty i niz sie złego nie działo... nawet jak chodził bez wentyaltorka nie działo sie nic złego... :)
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Bo stare procki nie ciągną tyle mocy której część później zamieniana jest na ciepło. Zresztą p166 był w technologi chyba 0.35µ.
  • Poziom 11  
    mam powazny problem :( zrobilem tak jak radzicie czyli podlozylem tej pasty i klopot polega na tym ze teraz nagrzewa mi sie jeszcze bardziej (jeszcze nie wiem do ilu bo chodzi zaledwie 15 minut a juz mam 55 stopni na procku) a dodatkowo wogole nie chce sie uruchamiac jako 1333mhz a uruchamia sie tylko jako 1000mhz... co robic? jutro musi chodzic caly dzien... czy moze to wynikac z tego ze zalozylem zbyt gruba warstwe pasty? pomozcie bo nie chce kompa spalic..

Pozdrawiam!
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    1). pasty daje się naprawdę cieniutką, równomierną warstwę.
    2). jak masz AMD, to uważaj, żeby nie ukruszyć jądra, bo one nie są zabezpieczone i bardzo łatwo je zniszczyć.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Pasty cieniusieńko, ale ważne też by procek całkowicie dochodził do radiatora (żeby nie było równi pochyłej, rozumiesz :) ) bo wtedy procek grzeje się prawie tak, jakby nie miał chłodzenia.
    Przeszlifowałeś delikatnie powierzchnię radiatora?
    CIENIUTKO PASTY!!!
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Zero_3, niech on go lepiej już nie szlifuje, bo pewnie wyjdzie z tego więcej kłopotu niż pożytku. Poza tym to chyba nowy radiator, więc pewnie ma dość równą powierznię.
    A z tą pastą to nawet jak się da za dużo i nie chce się już ściągać radiatora z płyty, to przy mocnym zaczepie i tak wypłynie bokami. Można też lekko poruszać radiatorem na boki (ruch jak przy przykręcaniu i odkręcaniu śruby), to pasta się ładnie rozprowadzi między powierzniami. Oczywiście robimy to dopiero na dobrze zamontowanym radiatorze, a i tak jest to lekko ryzykowne (jeśli AMD).
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Witam :sm9:

No bo wiecie :sm16: "klej najepiej trzyma, jak go ni ma"

Pozdro :lol:
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    sulcus, i dalej nie piszesz, jaki to procesor... są pasty i pasty, ze stronki arctic-coola wynika, że jeśli masz idealnie gładką powierzchnię radiatora, lepiej sprawdzają się pasty z dużą zawartością siliconu, jeśli nie za bardzo gładką, z dużą zawartością srebra. A na dokładkę link:
    http://www.proline.pl/index.php?id=news&subid..._pasty_termoprzewodzacej_1083099657&grupa=art
  • Poziom 11  
    a wiec tak.... po licznych bojach i ukladaniu tego wentylatora w roznych pozycjach udalo mi sie chyba zainstalowac go tak ze wszystko pasuje... uruchamia sie znowu jako athlon 1333 czego nie chcial robic wczesniej a temperatura procka spadla z 52 na 49. Niewiele ale zawsze jakis spadek :) Dziekuje Wam wszystkim za pomoc! kazdemu kto udzielil sie w tym temacie klikam ze mi pomogl ;) w kazdym razie w innym miejscu tego forum wyczytalem ze temperatura athlona wlasnie wynosi okolo 50 one sie tak grzeja i ze to jest normalne. Co Wy o tym sadzicie?
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    50 °C to normalna praca i już go nie ruszaj, bo lepiej nie będzie. Ja mam Bartona Xp 2500+ i on mi się grzeje do 62°C i nic mu nie jest. A przed upgradem biosu pokazywało mi 72-74°C !!!! Wynika z tego, że te odczyty i tak są tylko orientacyjne i nie należy się nimi za bardzo sugerować. Jak procek chodzi stabilnie, to nie zawracaj sobie nim głowy.

Pozdrowienia.
  • Poziom 11  
    moze to i normalna temperatura pracy tylko tyle ze obok sasiad na celeronie 2.26ghz ma temperature 38 stopni. Teoretycznie amd sie bardziej grzeja ale on ma prawie 2 razy wyzszy zegar. Ja z kolei slyszalem ze im wyzszy zegar tym procek sie bardziej grzeje? w sumie spoko bo pala sie dopiero przy 80 nie? ;)
  • Poziom 20  
    Cytat:
    Ja z kolei slyszalem ze im wyzszy zegar tym procek się bardziej grzeje

Takich bzdur to Ty nie słuchaj.
    50° to normalka dla AMD i zdziwiłbym się jeśli byłoby mniej. Np. normalna temperatura pracy Durona 700 to 45-60°.
  • Poziom 11  
    Przecież temperatura zależy od radiatora i wiatraka. Mój kupmel ma Bartona 2500+, ale miedziany radiator co mu pół obudowy zajmuje ;) no i 2 wiatraki na radiatorze i 2 na obudowie. Dzięki temu ma 38-40 stopni, ale przy kompie nie da się rozmawiać :\.
    Najlepiej wstawić sobie w Biosie temperatury: ostrzegawcze i krytyczne. To Ci daje dużą pewność, że proc się nie spali. Jak miałem jeszcze PIII i krytyka ustawionego na 80 stopni, to pewnego razu komp mi się nagle wyłączył, poczekałe, aż ochłonął z wrażeń i znów działał.
  • Poziom 20  
    :arrow: Tauradan

Dlaczego Twój P3 grzał Ci się do 80°!!!???
    Ja mam p3 600EB i max to 40°

Na ileś go podkręcał? A może wcale?
    :spoko::shocked!: