Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Vaillant ved 24/6 - Nie załącza się

m_baery 18 Feb 2012 23:38 7737 33
    m_baery
    Level 12  
    Witam,

Dzisiaj zamontowałem podgrzewać Vaillant VED 24/6. Wszystko jest ok, jednak nie załącza on ciepłej wody.

Zmierzyłem przepływ - wynosi on 4l/min. (wymagane min. 3l/min.).

Zauważyłem, że po odkręceniu ciepłej wody w podgrzewaczu jest element (wygląda mi to na stycznik) który ma taki "patyczek "długości ok. 1cm który się wsuwa pod wpływem ciśnienia wody (tak jak by go zasysało). Po odkręceniu wody jak wcisnę ten "patyczek" śrubokrętem to wtedy zaczyna grzać, styczniki się załącza. I do puki nie zmniejszę przepływu to leci ciepła woda.

Jak zakręcę wodę, to ten element się wysuwa i po ponownym odkręceniu wody znów muszę przycisnąć ten "patyczek" śrubokrętem aby zaczął grzać.

Wygląda mi to tak jak by ten element nie był dostatecznie mocno zasysany i przez to styki się nie załączają.

Czy jest szansa aby tak ustawić podgrzewacz aby załączał się już przy minimalnym wymaganym przepływie?

Pozdrawiam
    MG
    zbychmg
    Level 31  
    To jest nowy podgrzewacz ?
    Wygląda, że jest niesprawny czujnik przepływu.
    lub jest źle wyregulowany.
    Jeżeli faktycznie masz 4l/min to powinien się załączyć.
    Jeśli jest gwarancja, reklamuj produkt.
    Zwiększ przepływ, jeśli możesz i sprawdź, czy w ogóle się załącza.
    Można próbować regulować czujnik, ale jeśli nie jest w pełni sprawny,
    to grozi zagotowaniem wody, gdyby termik nie zadziałał
    pozdr.
    duddy
    Level 24  

Jak kolega zbychmg napomniał czujnik przepływu.
    151051 Czujnik przepływu 346,27 PLN
    011264 Zespół wodny z poz. 17 i 18 255,61 PLN
    m_baery
    Level 12  
    Wielkie dzięki za szybką odpowiedź!

1. Podgrzewacz kupiony na allegro (używany). Stary KOSPEL zaczął przeciekać, a właściciel mieszkania które wynajmuję ma to głęboko w d... więc aby nie iść w koszty musiałem kupić używkę.

2. Podgrzewacz zaczął rano działać. Ten element który się wsuwa dzisiaj wchodzi na tyle, że załącza się stycznik. Zmierzyłem aktualny przepływ i wychodzi ok. 4,5l/min. Nie wiem czy wieczorem było zbyt małe ciśnienie wody, ale wydaje mi się, że nawet przy 4l/min. podgrzewacz nie powinien mieć problemów z załączeniem.

3. Na obrazku zaznaczyłem gdzie znajduje się ten element ruchomy:

4. Czy można wyregulować podgrzewacz tak aby był bardziej czuły i załączał się przy np. 3l/min.? Ponieważ po odkręceniu prysznicu ciśnienie i tak jest zbyt małe aby załączyła się ciepła woda.

Pozdrawiam i dziękuję!
    duddy
    Level 24  
    Regulator ilości wody zaznaczony jest nr. 18 i znajduję się w zespole wodnym nr. 16
    Jednak sama regulacja jak pamiętam powinna znajdować się w czujniku przepływu.
    Wydaje mi się też ze nie we wszystkich modelach była ona łatwo dostępna dla zwykłego użytkownika.
    m_baery
    Level 12  
    Duddy... w jaki sposób mogę przeprowadzić regulację? W która stronę kręcić "śrubką" nr 18 bo tam się taka znajduje.
    duddy
    Level 24  
    Odkręć wodę i reguluj. Jednak jest to regulacja jak się nie mylę "ilości wody" a co za tym idzie jej temperatury. Nie możesz za bardzo skręcić bo spowodować może to uszkodzenie i zagotowanie wody. Spróbuj dać większy przepływ spowoduję to większe ciśnienie na czujniku. Wadą tego będzie spadek temperatury wody.
    m_baery
    Level 12  
    Witam,

Wynajmuję dobudówkę w domu jednorodzinnym i zauważyłem, że na wpływ ciśnienia ma tutaj również to czy właściciel i sąsiedzi nie pobierają wody.

Rano był 4,5 l/min. teraz już jest 4,3l/min. i podgrzewacz się nie załącza.

Czy w takim przypadku jestem w stanie zwiększyć przepływ?
    duddy
    Level 24  
    Nie. Instalacji nie przerobisz, średnic rur nie zmienisz.
    Widocznie instalacja jest taka nie inna i przy jednoczesnym poborze z różnych punktów ciśnienie spada.

Jednak albo źle wyliczasz przepływ lub jednak jest usterka.
    Podgrzewacz powinien włączyć się już przy przepływie ok 3l/min a wyłączyć jeśli przepływ spadnie po niżej 2.5l/min
    m_baery
    Level 12  
    Wydaje mi się, że przepływ liczę dobrze... włączam stoper i odmierzam ilość wody nalewanej do miarki.

Ten element ruchomy (w urz. nr 19) wchodzi na tyle, że jeszcze nie załącza stycznika. Jak dotknę go delikatnie to załącza się stycznik.

Nie zmienia to faktu, że przepływ min. mam na poziomie 4l/min. i niestety nie załącza to podgrzewacza.

Jestem naprawdę, bardzo niezadowolony z całej tej sytuacji... wczoraj cały dzień walczyłem z montażem a wieczorem nawet nie mogłem się wykąpać.

Czyli wychodzi na to, że nie mam co regulować? Bo nie można nic regulować?

Pozdrawiam
    MG
    duddy
    Level 24  
    Moim zdaniem leżu w tym przypadku czujnik przepływu i te regulacje nic nie zmienią.
    Jest to cześć, która niestety ulega zepsuciu i nic nie poradzimy.
    m_baery
    Level 12  
    Czyli do wymiany "151051 Czujnik przepływu 346,27 PLN"?

A może jest to cześć rozbieralna... coś można przeczyścić itp.?
  • Helpful post
    duddy
    Level 24  
    Jak widzisz sama budowa jego pokazuje że nić tam nie zrobisz.
    m_baery
    Level 12  
    A może czyszczenie tego elementu by pomogło?

No i zastanawiam się czy usunięcie tej siateczki zbierająca zanieczyszczenia na wlocie wody nie spowodowało by zwiększenia ciśnienia?

A miało być tak fajnie, że stary KOSPEL odejdzie w zapomnienie. Jestem zły :/

Bardzo dziękuję za poświęcony czas.

Dodano po 2 [godziny]:

duddy wrote:
    Odkręć wodę i reguluj. Jednak jest to regulacja jak się nie mylę "ilości wody" a co za tym idzie jej temperatury. Nie możesz za bardzo skręcić bo spowodować może to uszkodzenie i zagotowanie wody.

W chwili obecnej śrubka jest wkręcona na maxa. Czyli ja powonieniem ją wykręcić aby zmniejszyć przepływ wody? Naprawdę brak mi pomysłów :/
    duddy
    Level 24  
    duddy wrote:
    Odkręć wodę i reguluj
    i zobaczysz w którą stronę jaki efekt :)
    Co do siteczka możesz sobie wyjąc, lecz jeśli miało by go tam nie być to producent by nie wkładał.
    m_baery
    Level 12  
    Tak i zrobiłem...

Śruba była wkręcona więc pozostało mi ją wykręcić... po wykręceni na ok. 2mm nie było różnicy w strumieniu wody. Podgrzewacz nadal się nie załącza.

Pozdrawiam
    MG
    duddy
    Level 24  
    Podejrzewam i raczej tak jest że źle to robisz ale ok. nie ma to na prawdę znaczenia bo nic ci to nie da.
    Wezwij fachowca wymieni co trzeba i będziesz miał to już z głowy na dłużej a tak sam coś jeszcze dodatkowo zepsujesz :)
    m_baery
    Level 12  
    duddy wrote:
    Podejrzewam i raczej tak jest że źle to robisz ale ok.

Jak możesz to napisz w kilku zdaniach jak mam kręcić :)

W chwili obecnej wykręcam za łeb śruby (nr 18) znajdującej się na dole na urządzenia nr 16.

Po wyjściu ok. 3 mm ze śruby zaczęła wylatywać woda, więc ponownie skręciłem tak jak było.

Co do fachowca to będzie już ostateczność... podgrzewacz kupiłem z allegro, więc popytam jeszcze poprzedniego właściciela czy wie jak go uruchomić.

Pozdrawiam
    MG
    duddy
    Level 24  
    Jeśli przy całkowitym rozkręceniu i otwarciu baterii ( zakładam że nie masz skręconych zaworków i zapchanej baterii ) masz tylko 4l/nim to jest to bardzo mało.
    Podgrzewacz ten wg. danych powinien mieć:
    Wydajność - moc częściowa 5.1 l/min
    Wydajność - moc całkowita 7.7 l/min
    Więc sprawdź sitko na zasilaniu zimną woda czy nie jest zapchane a najlepiej odłącz jeśli możesz do od baterii i sprawdź na jego wyjściu jaki przepływ i czy się załączy.
    m_baery
    Level 12  
    Hej... właśnie zamierzam z tym sitkiem powalczyć.
    Wyciągnę je i zobaczę czy zwiększy się przepływ.

Co do wymaganego min. przepływu to producent podaje 3l/min.

duddy wrote:

Wydaje mi się, że producent podał przy jakim przepływie podgrzewacz jest w stanie utrzymać temperaturę wody. Przecież nic by nie stało na przeszkodzie aby przepuścić 10l/min. tyle, że wtedy woda na wylocie nie miała by 60 st.C.

Pozdrawiam
    MG
    duddy
    Level 24  
    Tak są to przepływy przy zachowaniu przedziału grzewczego wody.
    m_baery
    Level 12  
    Witam...

Chwilowo temat zawieszam... praca mi na to nie pozwala. W sobotę, zabiorę się za ew. wyciągnięcie sitka i wyczyszczenie czujnika przepływu.

Być może, wtedy będzie się lepiej załączał.

Pozdrawiam
    MG
  • Helpful post
    1Qmaty
    Level 19  
    Przy włączonym napięciu, jak i pod ciśnieniem nie wolno odkręcać śruby 18. To jest regulator automatyczny, bez ręcznej regulacji.
    Prawdopodobnie jest uszkodzenie w zespole wodnym 16: dziurawa membrana, lub zakamieniały popychacz nad membraną, lub zanieczyszczona zwężka 17.
    Przy wlocie z.w. jest sitko i może być zawór regulacyjny. Przy wylocie z zespołu wodnego w rurce powinien być plastikowy ogranicznik przepływu.
    A dodatkowo porównaj przepływy w obu kranach c.w. i z.w., bo może nie da się uzyskać większego przepływu.
    m_baery
    Level 12  
    1Qmaty wrote:
    Przy włączonym napięciu, jak i pod ciśnieniem nie wolno odkręcać śruby 18. To jest regulator automatyczny, bez ręcznej regulacji.
    Prawdopodobnie jest uszkodzenie w zespole wodnym 16: dziurawa membrana, lub zakamieniały popychacz nad membraną, lub zanieczyszczona zwężka 17.

Dzięki za info... w sumie to próbowałem odkręcić tą śrubkę (przy włączonym napięciu i pod ciśnieniem :cry: ) ale jak odkręciłem 2 mm i nie zauważyłem różnicy to ją ponownie skręciłem i już z nią nie kombinuję. Szkoda, że tego wcześniej nie wiedziałem :D .
    Tak sobie myślałem aby na weekend wykręcić elementy nr 16 i 19 i je w środku przeczyścić. Czy taka "operacja" ma sens :?:

1Qmaty wrote:
    Przy wlocie z.w. jest sitko i może być zawór regulacyjny. Przy wylocie z zespołu wodnego w rurce powinien być plastikowy ogranicznik przepływu.

Przy wlocie jest sitko na 100% - na weekend je usunę. Zawór regulacyjny na z.w. zdemontowałem (jest teraz na max przepływ).
    Na wylocie c.w. nie zauważyłem nic co by mogło wyglądać na ogranicznik. Jak on wygląda :?:

1Qmaty wrote:
    A dodatkowo porównaj przepływy w obu kranach c.w. i z.w., bo może nie da się uzyskać większego przepływu.

Gdy odkręcę samą zimną wodę to gołym okiem widać różnicę w ciśnieniu. Jest gdzieś o 30% większe niż po odkręceniu ciepłej wody która idzie przez podgrzewacz. Na weekend zmierzę ile leci z wody na min. z podgrzewacza a ile samej zimnej.

Pozdrawiam i dziękuję za informacje.
  • Helpful post
    1Qmaty
    Level 19  
    Praktycznie żadnych czynności nie wolno wykonywać przy załączonym napięciu.
    Przy uruchomieniu, po uprzednim opróżnieniu z wody, przed załączeniem napięcia trzeba koniecznie odpowietrzyć VED-a i instalację poprzez maks. otwarcie kranu c.w..
    Po czyszczeniu może się okazać, że działa jak zegarek i uszkodzeń nie ma, ale nawet fabrycznie czysty VED dość wyraźnie dławi przepływ wody.
    Żadnych części nie należy wymontowywać na stałe.
    Ogranicznik przepływu w postaci sprężynowego zaworka zwrotnego, powiniem być wsunięty w pogrubienie rury przy wyjściu z zespołu wodnego.
    Jeśli uszkodzona membrana to trzeba wymienić.
    Quote:
    duddy napisał:

Są to przepływy załączające.
    m_baery
    Level 12  
    1Qmaty wrote:
    Praktycznie żadnych czynności nie wolno wykonywać przy załączonym napięciu.
    Przy uruchomieniu, po uprzednim opróżnieniu z wody, przed załączeniem napięcia trzeba koniecznie odpowietrzyć VED-a i instalację poprzez maks. otwarcie kranu c.w..

Tak też robiłem... na początku woda do pełna aby odpowietrzyć podgrzewacz. Dopiero później załączam napięcie.

1Qmaty wrote:
    Po czyszczeniu może się okazać, że działa jak zegarek i uszkodzeń nie ma, ale nawet fabrycznie czysty VED dość wyraźnie dławi przepływ wody.

Mam zamiar wyczyścić go na weekend :D Jak się do tego najlepiej zabrać? Jaki środek użyć do czyszczenia wewnętrznych części podzespołów?

1Qmaty wrote:
    Żadnych części nie należy wymontowywać na stałe.

Co to znaczy, że nie można ich na stałe wymontowywać? Ja chcę je wymontować, wyczyścić i założyć.

1Qmaty wrote:
    Ogranicznik przepływu w postaci sprężynowego zaworka zwrotnego, powiniem być wsunięty w pogrubienie rury przy wyjściu z zespołu wodnego. Jeśli uszkodzona membrana to trzeba wymienić.

Zespół wodny to są urządzenia nr 16 i 19? Czy na rysunku z elementami podgrzewacza widać ten ogranicznik? Czy samą membranę można wymienić?

1Qmaty wrote:

Quote:
    duddy napisał:

Są to przepływy załączające.

Skoro to są przepływy załączające to dlaczego w instrukcji obsługi wymagany min. przepływ to 3l/min.?

Pozdrawiam i dziękuję!
  • Helpful post
    1Qmaty
    Level 19  
    Quote:
    Skoro to są przepływy załączające to dlaczego w instrukcji obsługi wymagany min. przepływ to 3l/min.?

Poniżej tego następuje wyłączenie.

Po rozmontowaniu będzie widać jak się zabrać do czyszczenia. Można użyć ocet i środki do odkam. czajnika.
    Ogr. przepływu =20.
    19 to el. przeł. obciążenia. Przy lekkim nacisku od dołu, po wymont. zespołu wodn. 16, 1-sze kliknięcie załącza 2 fazy, a 2-gie kliknięcie załącza 3 fazę.
    m_baery
    Level 12  
    Naprawę jesteś kumaty :)

Czyli wychodzi na to, że 4l/min. może być zbyt małym przepływem na to aby załączyć podgrzewacz.

Czy ogranicznik przepływu można całkowicie zdemontować? Czy tylko go wyczyścić i włożyć na swoje miejsce?

W chwili obecnej naciskam ręcznie od dołu ten "patyczek" :) Jak zaskoczy i nie zmniejszę przepływu to trzyma. I w taki oto sposób mam ciepłą wodę :D

Raz jeszcze dziękuję za rady!
    1Qmaty
    Level 19  
    Dzięki.
    Życzę miłego i owocnego weekend'u, a po, dużo ciepłej wody.
    m_baery
    Level 12  
    Czy ogranicznik przepływu w postaci sprężynowego zaworka zwrotnego można na stałe zdemontować.

Wiem, że skoro jest tam zamontowany to jest potrzebny i funkcję jego też się domyślam (aby przed ogranicznikiem było większe ciśnienie i na grzałce był przez cały czas strumień wody). Ale gdyby okazało się, że po zdemontowaniu mam większy przepływ to czy można go usunąć na stałe?