Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ATmega8][USBasp]Brak komunikacji poza arduino

llafar 19 Lut 2012 00:41 1092 0
  • #1 19 Lut 2012 00:41
    llafar
    Poziom 10  

Mam taki chiński programator USBasp z ebaya za $3 bez zworki slow (smd, uprzedzając: nie nie kupię innego (np. stk500), szczególnie w cenie powyżej 10pln). Nie wiem, czy zworka slow jest na nim potrzebna, bo producent zapewnia, że jest auto-software-configurable, ale avrdude sypie warningami.

Programator prawidłowo współpracuje z procesorem ATmega328p i ATmega8A wsadzonymi do płytki Arduino Uno - wykorzystując avrdude.

Natomiast kompletnie nie chce rozmawiać (avrdude) z tymi samymi procesorami gdy są włożone do płytki stykowej bez podłączonego kwarca lub z kwarcem 16MHz (tak jak tutaj Link w sekcji "Circuit (targeting an AVR on a breadboard)"). Tak samo brak komunikacji gdy wsadzę te procesory na płytkę mojej wersji bieduino (tez kwarc 16MHz).

Brak komunikacji oznacza niemożność odczytania sygnatury i wszystkiego innego też nie można zrobić (czytać/pisać fuse-bitów/flasha).

Sprawdzałem elektrycznie, zwiększyłem fuse bity na ATmedze8 do kwarca 8-16MHz, nic nie pomaga. Wydaje się być to dziwne, bo podłączenie do płytki stykowej (opisane j.w. na stronie arduino lub np. tutaj) jest proste i łatwo weryfikowalne.

Czy są znane jakieś typowe błędy tego rodzaju? Opcja szukaj doprowadziła mnie tylko do fuse bitów, ale wydaje się, że tutaj jest ok.

0 0