Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kamery obrotowe a przesył sygnału sterujacego i video po skretce na 600m

rmffm12 19 Lut 2012 11:38 3268 16
  • #1 19 Lut 2012 11:38
    rmffm12
    Poziom 15  

Witam,
    planuje zainstalować 2 kamery szybkoobrotowe PTZ na jednej skrętce pierwsza w odległości 150m od rejestratora, a następna po 600m i chciałem sygnał video z tych kamer oraz sygnał sterujący po 485 przesłać do rejestratora. chciałem się dowiedzieć czy na taką odległość przy puszczeniu 2 sygnałów video oraz sterowania po 1 skrętce na osobnych parach przewodów to będzie chodzić. dla sygnału video planuje dać 1 komplet transformatorów aktywnych dla odległości 600m i transformatory pasywne dla 150m, co do sygnału sterującego nie jestem pewien czy powinienem wzmacniać sygnał czy na ta odległość pętla sterująca z rejestratora będzie działać. Co o tym sądzicie? Co sądzicie o takim urządzeniu do przesyłu video i sterowania http://sklep-monitoring.pl/aktywny-zestaw-15ua102-nadajnik-odbiornik-p-1380.html

0 16
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #3 19 Lut 2012 13:52
    zenek1984
    Poziom 15  

Wizję musisz dać na innym przewodzie. Nie zaleca się puszczania RS 485 w tym zamym przewodzie. Na takiej odległości może się przy sterowaniu pojawić jakieś zniekształcenie. Proponuję dać dwa osobne przewody. Przy 600 metrach lepiej użyć światłowodu. Cena nie będzie dużo wyższa a nie będzie napewno problemów z obrazem.

0
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #4 19 Lut 2012 13:56
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

zenek1984 napisał:
    Proponuję dać dwa osobne przewody

Fakt może się tak zdarzyć, miałem już taki problem, ale zależy w dużej mierze od jakości skrętki i użytego sprzętu, nie ma na to reguły.

0
  • Pomocny post
    #5 19 Lut 2012 14:24
    zenek1984
    Poziom 15  

własnie dlatego proponuje ten światłowód bo przy skrętkach w cctv niema reguły :/ często się lubi coś pojawić a jeszcze przy takich odległościach.

0
  • Pomocny post
    #6 19 Lut 2012 18:31
    treborsz
    specjalista-kamery przemysłowe

zenek1984 napisał:
    Wizję musisz dać na innym przewodzie. Nie zaleca się puszczania RS 485 w tym samym przewodzie. Na takiej odległości może się przy sterowaniu pojawić jakieś zniekształcenie.(...) często się lubi coś pojawić a jeszcze przy takich odległościach
    Może jakiś przykład takiego zalecenia (literatura fachowa, dokumentacja techniczna,...). Nie bardzo rozumiem także, co się lubi pojawiać...
    Jest możliwe przesyłanie danych sterujących i wideo tym samym przewodem (typu skrętka komputerowa kat. 5-ej). Gdyby tak nie było, to nie byłoby urządzeń służących do tego celu. Dodatkowe informacje także w tym wątku.

zenek1984 napisał:
    Przy 600 metrach lepiej użyć światłowodu. Cena nie będzie dużo wyższa a nie będzie na pewno problemów z obrazem.
    Generalnie światłowód "lepiej użyć" przy każdej odległości, jednak czy rzeczywiście każda droga dojazdowa musi być autostradą? Przy transmisji światłowodowej także mogą być problemy, może nie od razu, ale po kilku latach (szczególnie przy stosowaniu tańszych konwerterów z ręczną regulacją wzmocnienia).
    Jeśli chodzi o porównanie kosztu ekonomicznego (skrętka kontra światłowód) - może jakaś analiza?

@rmffm12: W przypadku sterowania dwóch kamer ważna jest konfiguracja magistrali sterującej. Interfejs RS-485 jest interfejsem szeregowym - w przypadku konfiguracji w gwiazdę nie zapomnij o zastosowaniu dystrybutora danych.

0
  • Pomocny post
    #7 19 Lut 2012 19:26
    zenek1984
    Poziom 15  

może i literatury fachowej nie podam ale mam pewne doświadczenia, które wpływają na to co napisałem. Miałem taki przypadek, że przy sterowaniu obrotówką pojawiały się pasy na obrazie. Kamera firmy novus przewód bitner. Po telefonie do działu technicznego pierwsze co kazali zrobić to wypiąć rs 485. Przeniosłem na inny przewód i pomogło.
    Co do światowodu to wiadomo że ktoś kto ma kiosk z warzywami nie będzie robił systemu za duże pieniadze. Ale warto przemyśleć czy za jakiś czas nie będziemy musieli kłaść dodatkowych przewodów np do sieci , kontroli czasu pracy itp. Wtedy zastosowanie światłowodu będzie jak najbardziej zasadne.

0
  • Pomocny post
    #8 19 Lut 2012 19:28
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

zenek1984 napisał:
    może i literatury fachowej nie podam ale mam pewne doświadczenia, które wpływają na to co napisałem. Miałem taki przypadek, że przy sterowaniu obrotówką pojawiały się pasy na obrazie. Kamera firmy novus przewód bitner. Po telefonie do działu technicznego pierwsze co kazali zrobić to wypiąć rs 485. Przeniosłem na inny przewód i pomogło.

Mogę tylko potwierdzić, choć w moim wypadku pomogła zmiana par w skrętce aby w torze video nic się nie generowało.

0
  • Pomocny post
    #9 19 Lut 2012 21:54
    treborsz

zenek1984 napisał:
    Miałem taki przypadek, że przy sterowaniu obrotówką pojawiały się pasy na obrazie. Kamera firmy novus przewód bitner. Po telefonie do działu technicznego pierwsze co kazali zrobić to wypiąć rs 485. Przeniosłem na inny przewód i pomogło.
    W czasie rozmowy telefonicznej podano najprostszy sposób na wyeliminowanie problemu. Najprostszy - nie zawsze najtańszy (a trzeba wziąć pod uwagę, że zakłócenia mogą pochodzić nie tylko od toru danych).
    Dlatego nie będę doradzał autorowi tematu, aby zamiast 600 metrów kabla położył dodatkowe 600 metrów - bo istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia problemów. Jeśli zakłócenia od toru danych rzeczywiście wystąpią, można zniwelować je dwoma dławikami (o czym pisałem w wątku, do którego link podałem w poprzednim poście). Koszt dwóch dławików będzie zapewne niższy niż koszt 600 metrów kabla.

0
  • #10 20 Lut 2012 07:14
    rmffm12
    Poziom 15  

Dziękuje za podpowiedzi, zostanę jednak przy skrętce światłowód jest zbyt drogi.
    Spróbuje wykorzystać to urządzenie do przesyłu sygnału po jednym kablu.

0
  • Pomocny post
    #11 20 Lut 2012 08:05
    treborsz

Jeśli sterowanie kamer nie będzie połączone w sposób kaskadowy - nie zapomnij o zastosowaniu dystrybutora danych.
    Informacja na temat sposobu połączeń magistrali sterowania RS-485 powinna znajdować się w każdej, przyzwoicie napisanej, instrukcji instalacji kamery PTZ.

0
  • #12 20 Lut 2012 14:24
    rmffm12
    Poziom 15  

a co myślicie o przesyle radiowym koszta są porównywalne do przesyłu dobra skrętką.

0
  • Pomocny post
    #13 20 Lut 2012 16:17
    treborsz

Jest to alternatywa.
    Ważne do analizy: pasmo (zakres częstotliwości pracy) oraz warunki transmisji (ukształtowanie terenu, widoczność anteny nadawczej i odbiorczej, II strefa Fresnela, stosowanie zasilaczy stabilizowanych do nadajników/odbiorników).
    Z zakresem pasma 2,4GHz wiąże się obecność innych urządzeń nadawczych (bezprzewodowy LAN).

0
  • #14 20 Lut 2012 18:11
    rmffm12
    Poziom 15  

Radiowa alternatywa na nadajnikach CD04 i TCO 5807h jest dobrym rozwiązaniem?

0
  • #15 20 Lut 2012 18:22
    treborsz

Jeśli zainstalowane zgodnie dokumentacją (oraz z regułami sztuki) - jest to dobre rozwiązanie.

0
  • Pomocny post
    #16 20 Lut 2012 19:20
    rokycky
    Poziom 23  

A ja uważam, że jak możesz położyć kabel to tylko przewodowo...

Jeżeli stosujesz systemy IP to transmisja radiowa jest jak najbardziej ok.

Jednak przy analogu dochodzi niestety brak jakiejkolwiek możliwości analizy sygnału, brak możliwości sprawdzenia sily sygnału, jakości komunikacji, brak analizy widma częstotliwości aby dobrac odpowiednie pasmo itd itp, wszystko robisz w zasadzie "na oko" i "na czuja" w oparciu o własne doświadczenia. Do tego dochodzi konieczność zachowania wspomnianej strefy frensela, bo jak dasz anteny za nisko to każdy przejezdzajacy większy samochod bedzie powodowal "rwanie" obrazu

600m po skrętce to nie jest jakas skrajna odległość, wiąze się to oczywiście z pewną stratą na ostrości obrazu, ale przy zastosowaniu markowych zestawów do transmisji aktywnej, będzie działało stabilnie i napewno bedzie mniej podatne na awarie niż radiowo.

0
  • #17 24 Lut 2012 12:11
    rmffm12
    Poziom 15  

Zdecydowanym się na radiówkę, dziękuje za pomoc

0