Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wytrawiarka z telewizora

noszczyk24 19 Lut 2012 14:55 4400 12
 • Witam. ;)

  Już kilkanaście miesięcy temu myślałem o tym, aby zrobić wytrawiarkę. Największy problem polegał na samym naczyniu. Szklarz z T...cy nie chciał się podjąć wykonania cienkiego akwarium, więc pierwszą moją wytrawiarką był pojemnik płaski na żywność, ale zostawiało to dużo do życzenia, potem naczynie spiżowe itd. Najlepiej, gdy płytka jest w pionie i ją widać, a to poprzednie moje wytrawiarki uniemożliwiały. Pomyślałem że skoro mam 14-calowy telewizor (niesprawny) to mogę odciąć tylną część kineskopu, zrobić tylną ściankę, zetrę luminofor, więc będę widział co się dzieje. Ogólnie rzecz biorąc "naczynie" jest szczelne, płytkę wkłada się od góry, po bokach są dwie grzałki po 100W, na środku będzie czujnik temperatury - termistor, i taki układ znaleziony na elektrodzie, a stworzony przez kolegę mavin -
  Wytrawiarka z telewizora
  największy problem stanowi dla mnie obieg cieczy. Wszystkie pompy z metalowymi elementami odpadają, i każdy wie dlaczego. Mam również pompkę napowietrzającą akwarium, jednak przy nalaniu wytrawiacza do "wytrawiarki" pompa nie jest w stanie popchnąć słupa wody znajdującego się w wężu.
  Obojętne jest mi również czy pompka owa ma:
  - powodować obieg płynu
  - doprowadzać tylko powietrze
  najważniejsze dla mnie jest tylko to, aby temperatura była mniej-więcej jednakowa w całym urządzeniu.
  Póki co, całość wygląda następująco -
  Wytrawiarka z telewizora Wytrawiarka z telewizora
  Wytrawiarka z telewizora Wytrawiarka z telewizora

  Prosiłbym o pomoc w sprawie napowietrzenia bądź obiegu cieczy w wytrawiarce. Czekam również na komentarze w sprawie całości - może sugestie - co poprawić, co zmienić, dodać itp.

  Dziękuję wszystkim.
  noszczyk24


  Fajne!
 • #3 19 Lut 2012 18:24
  paw89
  Poziom 10  

  Z czego wykonałeś tylną ściankę?

 • #4 19 Lut 2012 18:46
  noszczyk24
  Poziom 13  

  Tylna ścianka to plexiglas 8mm.
  Tutaj MOŻE trochę lepsze zdjęcia są :P

  Wytrawiarka z telewizora Wytrawiarka z telewizora Wytrawiarka z telewizora Wytrawiarka z telewizora Wytrawiarka z telewizora

 • #5 20 Lut 2012 21:49
  Jatsekku2
  Poziom 12  

  A mi się podoba, zamiast siedzieć przed TV można wytrawiające się płytki oglądać :D Natomiast co do problemu napowietrzania myślę, że najlepiej użyć do tego to co służy w tym celu - napowietrzacz akwarystyczny i poprzebijany wężyk akwarystyczny lub kamienie napowietrzające

 • #7 21 Lut 2012 21:50
  noszczyk24
  Poziom 13  

  Nożykiem do szkła i młotkiem :P Najpierw "bezpiecznie" zneutralizowałem kineskop czyli szczypcami pociągnąłem za jedną nóżkę z lampy - powietrze dostało się do środka robiąc lekkie sssss :D Potem zaraz za metalową obejmą na kineskopie przejechałem nożykiem do szkła i puknąłem młotkiem - jak można się domyślać niezbyt równo to wyszło, więc czekało mnie długie obrabianie na szlifierce kineskopu :P Potem, gdy było w miarę równe dopasowałem kawałek plexi i wyciąłem, aby pasowało. Nasmarowałem szkło i plexę silikonem i trzyma :P, test szczelności wypadł dobrze, wokoło ani kropli, ale ze względów bezpieczeństwa spuszczam zawsze wytrawiacz po robocie :)

 • #9 23 Lut 2012 00:21
  komatssu
  Poziom 28  

  W zakładach utylizujących kinole ściągają opaskę antyimplozyjną i owijają taśmą oporową w miejscu gdzie część stożkowa jest zespawana z ekranem - podgrzanie w tym miejscu sprawia że obie połówki ładnie się rozdzielają bez użycia siły.

 • #10 23 Lut 2012 11:25
  tronics
  Poziom 36  

  To akurat jest dość stara metoda, można sprawdzić na butelce - sznurek z izopropanolem albo benzyną nawinąć na butelkę, zapalić, nagle ochłodzić wodą i voila... im lepsze narzędzie tym równiej wychodzi.

 • #11 23 Lut 2012 21:57
  noszczyk24
  Poziom 13  

  O proszę, a ja tu się męczyłem, Na szczęście nie pękło :P Następnym razem (a mam nadzieję że takiego nie będzie z wytrawiarką) będę wiedział jak się do tego zabrać. Mają panowie pomysł na napowietrzenie roztworu? Kamień + pompka nie zdawały u mnie egzaminu. Z tego co widziałem w najbliższym sklepie akwarystycznym wszystkie zaworki zwrotne są wykonane z metalu, czyli odpadają z wiadomych względów. Myślałem żeby umieścić go od razu za ścianką, czyli pompka nie musiała by pchać słupa cieczy w wężu, ale budowa zaworka na to nie pozwala. Przydałby się taki kompresor jak z lodówki, tylko mniejszej mocy i rozmiaru, lecz nic nie przychodzi mi do głowy...

 • #12 23 Lut 2012 22:41
  LucyFeer1
  Poziom 10  

  Spróbuj rozebrać pompę paliwową z jakiegoś zachodniego auta, (tą co siedzi w zbiorniku), o ile się nie mylę to powinna być plastikowa, czyli do pompowania roztworu jak znalazł. Można spróbować z pompkami z pralek automatycznych, obudowa + wirnik pompki jest 100% plastik, ale nie wiem czy oś nie jest odsłonięta. Zawsze można zdjąć wirnik, założyć kawałek wężyka na silikon, i z powrotem wirnik.

  Kombinuj, potrzeba matką wynalazku. :lol:

 • #13 28 Lut 2012 19:44
  noszczyk24
  Poziom 13  

  No po wielu próbach nie udało się znaleźć żadnej dobrej pompy powietrza. Wybór padł na kompresor z lodówki :D Niestety mam problem z rozruchem, gdy zimno jest. Wiem że nie wolno trzymać tak silnika na uzwojeniu rozruchowym, dlatego muszę pomyśleć nad załączaniem kompresora. To, że zajmuje dużo miejsca i to, ile waży mi nie przeszkadza, gdyż kompresor będzie obciążał tył, a ucięty kineskop "kładzie" obudowę w stronę ekranu. Podświetlanie będzie żarówkowe - 12V 2x21W połączone szeregowo umieszczone przed opaską przeciwimplozyjną. Ma to być "toporny" sprzęt :)