Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przenoszenie ciepła, temperatura- koncówka mocy i SMD.

przem0393 19 Lut 2012 14:59 1159 2
  • #1 19 Lut 2012 14:59
    przem0393
    Poziom 8  

Witam.
    Zbudowałem wzmacniacz stereo na TDA2050. Reszta wykonana jest w SMD.
    Po 7 minutach pracy z maksymalną mocą rozkład temperatur wygląda następująco:
    - 50 st. C obudowa kondensatorów elektrolitycznych
    - 66 st. C radiator
    - 80 st. C rezystory w układzie USZ.
    - 82 st. C ścieżki w pobliżu
    - 88 st. C luty przy TDA

Przenoszenie ciepła, temperatura- koncówka mocy i SMD.

Elementy w rozmiarze 1206. Przypuszczam, że jednym z najprostszych wyjść było by zamontowanie większego radiatora. A co z zastosowaniem np. płytki dwustronnej (grubość miedzi 18 µm). Jedną stronę zostawić ze ścieżkami podłączonymi do wyjścia oraz zasilania? A może lepszym wyjściem było by zastosowanie laminatu o grubszej powłoce miedzi- 70 µm?
    Pozdrawiam.

0 2
  • #2 19 Lut 2012 15:53
    MirekCz
    Poziom 35  

1. Co chcesz uzyskać?
    2. Tak, zamontowanie radiatora o większej wymianie ciepła (niekoniecznie większego) da niższe temperatury.
    3. Inny sposób to zainstalowanie małego wiatraczka. Nawet delikatny powiew powietrza może zwiększyć prędkość wymiany ciepła pomiędzy radiatorem a powietrzem o kilkadziesiąt procent -> zmniejszyć o kilkanaście stopni temperaturę radiatora -> o podobną ilość stopni zmniejszyć temperaturę pozostałych układów..

PS. Nie wiem jak masz zamontowany radiator, ale różnica temperatury pomiędzy radiatorem a TDA wydaje się dosyć duża (22C).

0
  • #3 19 Lut 2012 17:59
    przem0393
    Poziom 8  

Ad 1. Głównie chodzi o redukcję temperatury na ścieżkach zasilania- tam są elektrolity.

Co do wentylatora. Przewidziane jest chłodzenie aktywne, jednak chciałbym ten próg załączenia wentylatora dać jak najwyżej, dlatego szukam innych rozwiązań rozpraszania ciepła, które mogę zastosować z poziomu projektowania.

Między układami a radiatorem są podkładki silikonowe + pasta.

0
  Szukaj w 5mln produktów