Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

złe obroty licznika elektrycznego (ktoś kombinował)

adam141090 19 Lut 2012 15:03 5650 14
  • #1 19 Lut 2012 15:03
    adam141090
    Poziom 11  

witam, od niedawna wynajmuje połowę domu (bliźniak) lokatorom. zainstalowałem im pod licznik Bardzo zaniepokoił mnie ich rachunki za prąd ponieważ są praktycznie zerowe. a ja za główny płacę 500zł więcej. Postanowiłem to sprawdzić. Korzystając z nieobecności lokatorów sprawdziłem licznik który znajduje się w ich korytarzy i zauważyłem że kręci się w drugą stronę.
    Jak oni go podłączyli? (nie mieszkają już u mnie) czy jeżeli podłączyli przewody N pod wejścia L3 a L3 pod N to będzie obracał się w 2 stronę? chcę to szybko zmienić ponieważ już jutro spodziewam się nowego lokatora proszę o pomoc.

0 14
  • Pomocny post
    #2 19 Lut 2012 15:16
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Domyślam się, że licznik jest 3-fazowy.
    Wystarczyło na zaciskach licznika zamienić (jedną) fazę wejściową z wyjściową. Którąkolwiek.

0
  • #3 19 Lut 2012 16:17
    adam141090
    Poziom 11  

Dzięki za informacje, nigdy nie kombinowałem z licznikami a wiec niewiele o tym wiem, problem jest taki ze tam wszystkie kable są czarne i trudno określić. Będę próbował odwrócić to.

Dodano po 11 [minuty]:

Jeszcze jedno pytanie, czyli wystarczy na jednym zacisku zamienić przewody i licznik liczy na wszystkich fazach do tyłu? Czy odkręca tylko tą zamienioną fazę i resztę liczy dobrze?

0
  • Pomocny post
    #4 19 Lut 2012 16:24
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Cytat:
    jeszcze jedno pytanie, czyli wystarczy na jednym zamienić przewody i liczy na wszystkich fazach do tyłu?
    Tak.
    Cytat:
    czy odkręca tylko tą zamienioną fazę i resztę liczy dobrze?

Odkręcanie zamienionej fazy spowoduje brak tej fazy w instalacji odbiorczej, więc nie ma sensu tego robić.
    Proszę sprawdzić np. na stronie Pafala, ja są podłączone liczniki tego typu. Powinien być schemat.

SCHEMAT PODŁACZENIA ROZWIŃ

0
  • Pomocny post
    #5 19 Lut 2012 18:01
    Enpro
    Poziom 21  

ele_pp napisał:
    Witam.
    Cytat:
    jeszcze jedno pytanie, czyli wystarczy na jednym zamienić przewody i liczy na wszystkich fazach do tyłu?
    Tak.
    SCHEMAT PODŁACZENIA ROZWIŃ

Jak nie wiesz to nie pisz takich bzdur ,zamiana faz na 1 fazie licznika 3 fazowego powoduje że tylko jedna faza daje że licznik będzie się odkręcał. Jaki wpływ na odkręcanie się licznika będzie miało ile na pozostałych fazach będzie obciążenie ,pozostałe fazy mogą mieć większe obciążenie i licznik będzie kręcił się do przodu ale jego wskazanie będzie nieprawidłowe i zaniżone.Dotyczy to tylko liczników z tarczą dla liczników eletronicznych kierunkowość podłączenia nie ma znaczenia.

0
  • Pomocny post
    #6 19 Lut 2012 18:09
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Nie lepiej sprawdzić, czy piszę dobrze czy źle, niż cytować Bóg wie kogo ?

0
  • Pomocny post
    #7 19 Lut 2012 18:15
    Enpro
    Poziom 21  

Więc cytuj dokładnie, bo to ty potwierdziłeś swoim tak nieprawdę cytując część wypowiedzi i zmieniłeś sens wypowiedzi.

0
  • #8 19 Lut 2012 18:17
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Nie. Podzieliłem ją na dwie części. To wszystko.

0
  • #9 19 Lut 2012 19:49
    zbich70
    Specjalista elektryk

Pozwólcie koledzy że włączę się w dyskusję.
    Moim zdaniem koledzy Enpro i ele_pp "zakręcili" się w cytatach i wyszedł bałagan zrozumiały tylko dla nich. :D

Zatem zacznijmy od początku (również rozbijając pytanie Autora na dwie części i starannie cytując):
    Autor zapytał:

adam141090 napisał:
    czyli wystarczy na jednym zacisku zamienić przewody i licznik liczy na wszystkich fazach do tyłu?

Opowiedź brzmi NIE (choć ele_pp napisał, że tak). Zamiana dopływu z odpływem na jednej fazie powoduje, że tylko na tej fazie licznik będzie "odkręcał". Pozostałe fazy będą mierzone prawidłowo.
    Jest to też odpowiedź na drugą część pytania:
    adam141090 napisał:
    Czy odkręca tylko tą zamienioną fazę i resztę liczy dobrze?

Powtórzę zatem: tak, odkręca TYLKO tą zamienioną, resztę liczy dobrze.

Jeszcze pytanie do kolegi ele_pp, bo tego zdania nijak nie rozumiem:
    ele_pp napisał:
    Odkręcanie zamienionej fazy spowoduje brak tej fazy w instalacji odbiorczej

Wyjaśnij kolego co miałeś na myśli.

0
  • #10 19 Lut 2012 19:55
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Odkręcenie fazy może być równoznaczne z odkręceniem przewodu (fazowego), i w tym kontekście napisałem tak a nie inaczej.

To teraz pytanie czysto teoretyczne : zamieniamy (na dwóch fazach) wejście z wyjściem - jakie objawy pracy licznika przy obciążeniu ?
    Licznik bez blokady ruchu wstecznego.

0
  • #11 19 Lut 2012 20:37
    masonry
    Poziom 29  

Koledzy przyznacie ze troszkę się pogubiliście.
    Każdy z was ma rację, oraz każdy z was popełnił błąd.
    Zamiana dopływu z odpływem w liczniku jednofazowym spowoduje ze licznik ten będzie odejmował wskazanie liczydła.
    Zamiana dopływu z odpływem jednej fazy w liczniku 3 fazowym spowoduje że licznik będzie odejmował kWh tylko z tej zamienionej fazy. Powodować to będzie ruch tarczy licznika do tyłu lub do przodu wszystko zależy od stosunku mocy pobieranej z fazy zamienionej do sumy mocy pobieranych w danym czasie z pozostałych faz.
    Jednak nie można mówić że pozostałe będą liczone prawidłowo, siła hamująca fazy zamienionej będzie powodowała zaniżenie wskazania mocy pobranej z pozostałych faz.
    Tak podłączony licznik może wskazywać prawidłowo tylko pod warunkiem że faza zamieniona nie będzie wcale obciążona.
    Myślę że teraz będzie wszystko jasne i nie wymyślajmy już innych dziwnych podłączeń, o które autor wcale nie pyta.

0
  • Pomocny post
    #12 19 Lut 2012 21:50
    zbich70
    Specjalista elektryk

Słuszna uwaga masonry ;-)
    Autorowi nie chodzi o to, jakie są skutki złego podłączenia, tylko jak podłączyć prawidłowo.

A prawidłowo jest tak:
    złe obroty licznika elektrycznego (ktoś kombinował)

0
  • #13 19 Lut 2012 23:35
    slawekx
    Poziom 28  

adam141090 napisał:
    Bardzo zaniepokoił mnie ich rachunki za prąd ponieważ są praktycznie zerowe. a ja za główny płacę 500zł więcej. .

Ciekawe czy te 500 zł to fakt że podlicznik wskazuje 0 czy też główny wskazuje aż za 500 zł więcej ?

0
  • #14 22 Lut 2012 13:45
    Romulus7874
    Poziom 27  

Zapewne na całego bliźniaka jest jeden główny licznik, a po to, aby rozliczać lokatora za energię przez niego zużytą, zamontowano podlicznik.

0
  • #15 13 Mar 2012 13:33
    adam141090
    Poziom 11  

Tak jest jeden główny i jeden do rozliczenia lokatora.
    Lokator był dobrze zorientowany w sprawie i przełączył sobie wszystkie 3 fazy tak że leciał cały czas do tyłu, poprawiłem licznik i już kręci się ok. Bardzo dziękuje za pomoc, temat zamykam

0