Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmniejszenie obrotów wentylatora podłączonego do Molexa

19 Lut 2012 16:13 4219 10
  • Poziom 11  
    Witam,

Otóż zakupiłem 2 wentylatory 120mm. Firmy NoName. Jeden założyłem na tył obudowy aby wydmuchiwał powietrze, a drugi z przodu aby wdmuchiwał. Początkowo podłączałem je pod gniazda fan (na 3pin) ale niestety pracowały one na 2000rpm, bardzo głośno. Jako, że na mojej płycie głównej mogę tylko kontrolować wejście FAN 1 to zmniejszyłem prędkość wentylatora podłączonego pod FAN 1 do 1100rpm. Niestety drugi wentylator nadal pracował na 2000rpm. Zdenerwowany odłączyłem je. W pozostałościach po starej płycie głównej znajdowały się 2 przejściówki takie jak na załączonym niżej zdjęciu:
    Zmniejszenie obrotów wentylatora podłączonego do Molexa

Wentylatory podłączyłem przez owe przejściówki jednak nadal one głośno pracują.
    Moje pytanie brzmi następująco: Czy jest jakakolwiek możliwość zmniejszenia ich obrotów? Czytałem, że można przez zmniejszenie napięcia zmieniając pozycje kabelków. Jeśli tak da się to prosiłbym o łopatologiczne wytłumaczenie.

Płyta główna: Foxconn P35a
    Zasilacz: Chieftec GPS 450AA-101 A
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 11  
    Niestety, ale nie posiadam części potrzebnych do tego.
  • Poziom 21  
    Poszukaj na allegro:
    Panel 3,5'' Gembird FSCP-2 regulator obrotów 4x
  • Poziom 21  
    To jest tylko przejściówka/rozgałęźnik umożliwiający podłączenie wentylatorów do zasilania.
    Więc jak myślisz.
  • Poziom 11  
    Ale dzięki niemu mógłbym mierzyć prędkość i ją zmieniać. Czytałem, że podpinając kable pod odpowiednie wejścia do molexa to wentylatory mogłyby pracować z napięciem 5V i dzięki temu pod mniejszym rpm. Tylko nie wiem jakie to wejścia.
  • Poziom 33  
    1. żółty +12V
    2. czarny - masa
    3. czarny - masa
    4. czerwony +5V
  • Poziom 11  
    Czyli jak utnę końcówkę to czerwony do czerwonego i czarny do czarnego tak?
  • Poziom 1  
  • Poziom 11  
    Wg. tych danych:

Czerwony(wen.) + czerwony(molex)
    Czarny(wen.) + czarny(molex) = 5V

Czarny(wen.) + czerwony(molex)
    Czerwony(wen.) + żółty(molex) = 7V

Podłączyłem oba wentylatory tak aby miały po 5V i działają cicho i wydajnie.

Dziękuję wszystkim za pomoc.