Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmniejszenie obrotów wentylatora podłączonego do Molexa

19 Lut 2012 16:13 3958 10
  • Poziom 11  
    Witam,

Otóż zakupiłem 2 wentylatory 120mm. Firmy NoName. Jeden założyłem na tył obudowy aby wydmuchiwał powietrze, a drugi z przodu aby wdmuchiwał. Początkowo podłączałem je pod gniazda fan (na 3pin) ale niestety pracowały one na 2000rpm, bardzo głośno. Jako, że na mojej płycie głównej mogę tylko kontrolować wejście FAN 1 to zmniejszyłem prędkość wentylatora podłączonego pod FAN 1 do 1100rpm. Niestety drugi wentylator nadal pracował na 2000rpm. Zdenerwowany odłączyłem je. W pozostałościach po starej płycie głównej znajdowały się 2 przejściówki takie jak na załączonym niżej zdjęciu:
    Zmniejszenie obrotów wentylatora podłączonego do Molexa

Wentylatory podłączyłem przez owe przejściówki jednak nadal one głośno pracują.
    Moje pytanie brzmi następująco: Czy jest jakakolwiek możliwość zmniejszenia ich obrotów? Czytałem, że można przez zmniejszenie napięcia zmieniając pozycje kabelków. Jeśli tak da się to prosiłbym o łopatologiczne wytłumaczenie.

Płyta główna: Foxconn P35a
    Zasilacz: Chieftec GPS 450AA-101 A
  • Poziom 11  
    Niestety, ale nie posiadam części potrzebnych do tego.
  • Poziom 21  
    Poszukaj na allegro:
    Panel 3,5'' Gembird FSCP-2 regulator obrotów 4x
  • Poziom 21  
    To jest tylko przejściówka/rozgałęźnik umożliwiający podłączenie wentylatorów do zasilania.
    Więc jak myślisz.
  • Poziom 11  
    Ale dzięki niemu mógłbym mierzyć prędkość i ją zmieniać. Czytałem, że podpinając kable pod odpowiednie wejścia do molexa to wentylatory mogłyby pracować z napięciem 5V i dzięki temu pod mniejszym rpm. Tylko nie wiem jakie to wejścia.
  • Poziom 33  
    1. żółty +12V
    2. czarny - masa
    3. czarny - masa
    4. czerwony +5V
  • Poziom 11  
    Czyli jak utnę końcówkę to czerwony do czerwonego i czarny do czarnego tak?
  • Poziom 17  
    Nie wiem, czy dobrze mówię, ale wydaje mi się, że można zmniejszyć szybkość rpm poprzez podłączenie wentylatora do 5v (czerwony i czarny pin, kabel) lub podłączyć potencjometr(tylko nie wiem jakiej mocy, by mógł bezproblemowo obsłużyć go). Jeśli ktoś potrafi jeszcze lepiej wytłumaczyć, proszę bardzo. To są tylko moje spotrzeżenia. Jest jeszcze regulacja pwm, ale musisz mieć kompatybilne podzespoły, czyli wentylator z 4-pinową wtyczką i złącze na płycie głównej czteropinowe.(takie ja na wentylatorze cpu, tylko drugie takie samo)
  • Poziom 11  
    Wg. tych danych:

Czerwony(wen.) + czerwony(molex)
    Czarny(wen.) + czarny(molex) = 5V

Czarny(wen.) + czerwony(molex)
    Czerwony(wen.) + żółty(molex) = 7V

Podłączyłem oba wentylatory tak aby miały po 5V i działają cicho i wydajnie.

Dziękuję wszystkim za pomoc.