Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec na eco groszek do dwóch budynków

19 Lut 2012 17:53 1601 3
 • Poziom 14  
  Witam
  W skrócie co mnie interesuje dla układu piec c.o. na eco groszek + nowa instalacja w nowym budynku(200m2) układ zamknięty + stara instalacja w starym budynku (50m2) układ pracujący otwarty. Chcę to zasilić z jednego pieca w nowym budynku jakie wymienniki zastosować jak to połączyć?
 • Poziom 35  
  1. Nie piec, tylko kocioł CO. Piec służy do ogrzewania powietrza, a kocioł cieczy.
  2. Kotły na paliwo stałe winne pracować w układzie otwartym.
  3. Można dla połączenia dwóch układów zastosować wymiennik płytowy Link, lub Link.
  4. Przy zachowaniu zgodności z punktem 2 układy grzewcze w obu budynkach można połączyć bez stosowania bufora w postaci wymiennika.
 • Poziom 31  
  Potrzebujesz w sumie dwóch wymienników i trzech układów:

  1) Otwarty układ kotłowy w nowym budynku z naczyniem wzbiorczym nad kotłem
  2) Otwarty układ grzejnikowy w starym budynku (gdzie naczynie wzbiorcze jest zapewne na strychu)
  3) Zamknięty układ grzejnikowy w nowym budynku z naczyniem przeponowym (osobnym lub w kotle gazowym jeśli taki również występuje)

  Pomiędzy instalacją 1 i 3 oraz 1 i 2 potrzebne są dwa oddzielne wymienniki. Ten współpracujący ze starą instalacją trzeba będzie wyposażyć w dobry filtr zanieczyszczeń.

  Nie możesz (jak zasugerował przedmówca) połączyć ze sobą wprost układu kotłowego ze starym budynkiem bo musiałbyś w nowym budynku wyprowadzić naczynie wzbiorcze nad kotłem na wysokość nie niższą niż w starym budynku. Zdecydowanie odradzam też przerabianie nowej instalacji na otwartą i łączenie jej ze starą - brud i rdza.
 • Poziom 14  
  Podsumowując, mimo że podpowiedzi kolegów są prawidłowe są drogie i komplikują układ (np. szybko gotuje się woda na krótkim układzie z wymiennikiem gdy palimy drzewem) Zastosowałem układ zamknięty z odpowiednimi zabezpieczeniami, no i wymieniłem starą instalacje na nową. Układ C.O. sprawuje się poprawnie zmodernizowałem tylko układ sterowania firmy TECH. Zamykam temat.