Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Parametry linii - jaki max internet (netia na linii tpsy)

oranger99 19 Lut 2012 20:18 4060 22
  • #1 19 Lut 2012 20:18
    oranger99
    Poziom 7  

Witam.
    W związku z tym, że mam Netie od ponad 3 lat i męczę się niemiłosiernie na 1mb/s, rozważam zwiększenie prędkości.
    Obecnie siedzę na modemie Speed Touch 536 v6 (w drodze jest zamówiony router Netgear DNG-1000).
    Netia jest na liniach Tpsy.
    Parametry linii załączam w załączniku.
    Chciałbym przejść na ofertę Netii - Bez limitu, ale wiadomo jak Ci ludzie w kulki lecą, dlatego pytam ile max bez rozłączania mogę mieć internet.
    Jeszcze chciałbym spytać może orientuje się tu ktoś jak długo by trwało zanim by aktywowali tą ofertę - ile bym musiał czekać
    Ostatnio od 2-3 dni kilka razy dziennie tracę połączenie z internetem, ale z tego co czytałem na różnych forach jest to spowodowane przeciążeniami centrali - uroki rozdawania 20mb/s na lewo i prawo na starych liniach.
    Niestety nie mam kablówki i jestem skazany na Netie...

0 22
  • #2 19 Lut 2012 20:25
    sp5-4013
    Poziom 16  

Służby operatora powinny wykonać pomiary u ciebie w gniazdku i określić parametry na ile linia się zestawia z portem.
    Przeciążenie centrali nie ma nic z tym wspólnego.Rzetelne pomiary twojej pary od centrali!

0
  • #3 19 Lut 2012 21:32
    oranger99
    Poziom 7  

Co do problemu z rozłączaniem nie wykluczam też kabla telefonicznego, który delikatnie mówiąc jest zmasakrowany (jest poprowadzony pod dywanem więc zdarza się często jak ktoś po nim przejedzie fotelem lub chodzi).
    Z tego też powodu zamówiłem router z wifi aby ominąć te ~7m kabla.
    Ich pomiary są cóż delikatnie mówiąc zwykle naginane, naczytałem się sporo jak wciskają ludziom internet do 20mb, a linia nie pociąga nawet 10.

0
  • #4 20 Lut 2012 15:45
    terrade
    Poziom 36  

oranger99 napisał:
    dlatego pytam ile max bez rozłączania mogę mieć internet.
    Co do "max" nie wiadomo, bo zbyt duży skok chcesz zrobić. Póki co marginesy masz sztuczne (nie oddające formy linii). Przyjmując tłumienie za prawdziwe należy oczekiwać 13-18 Mb/s (więcej można byłoby powiedzieć znając SNR, nie mylić z Margin).
    oranger99 napisał:
    Ostatnio od 2-3 dni kilka razy dziennie tracę połączenie z internetem
    Co do "bez rozłączania" to jeżeli już teraz rozłącza to sugeruje migrację w dół. W praktyce sprawdź instalację (w tym ten podejrzany kabel). Obecnie nie ma prawa rwać synchronizacji! Dokąd będzie rwać to więcej niż 6 Mb/s nie ma sensu (ale 6 Mb/s też powinno być niestabilne).

Jednak Netia nie ma takich prędkości w ofercie, więc pewnie od razu zamówią w TP opcję "do 20 Mb/s" (odpowiednią dla tłumienia) i zacznie się cyrk. Złożysz reklamację to zgodnie z regulaminem zrobią kolejne migracje w dół by zachować stabilność. Skoro nawet 1 Mb/s nie jest stabilne to mogą zjechać dowolnie nisko, o ile tylko będziesz składał reklamacje. Najpierw musi być naprawa, potem prędkość maksymalna.

0
  • #5 20 Lut 2012 16:14
    oranger99
    Poziom 7  

Witam, 1mb było stabilne przez 5-6 lat <licząc jeszcze tele2 zanim połączyli się z netią> i pomijając awarię u nich w centrali (w sumie były 4 licząc od czasów tele2).
    Jeszcze za czasów tele 2 chyba łączę mogło uciągnąć 6 mb o ile mnie pamięć nie myli i nie zostałem wówczas okłamany przez ich obsługę.
    Cóż do piątku max poniedziałku będę wiedział czy kabel można wykluczyć <jak tylko dojdzie router wifi>.
    Wiem, że obecny modem ma ubogi podgląd do parametrów linii ( i nie tylko tego...) i liczę że w Netgearze sytuacja będzie bardziej jasna.
    Prosiłbym o nie zamykanie tematu, odświeżę go jak tylko router przywiezie poczta.
    Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.

0
  • #6 23 Lut 2012 15:33
    oranger99
    Poziom 7  

Witam ponownie, router doszedł właśnie dzisiaj.
    Póki co wszystko jest stabilnie.
    Poniżej parametry linii z Netgear DGN 1000.

Jest jeszcze jedna sprawa...., albo to normalne i się nie znam, albo coś jest nie tak.
    Do rzeczy: Podłączając dziś nowy router zauważyłem, że dotychczasowy modem był bezpośrednio podłączony do gniazdka tel, a telefon poprzez filtr.
    Do routera tego nowego był dołączony filtr z dwoma wejściami internet i tel.
    Chodzi o to, że podłączając do filtru i internet i tel daje to skutek, że nie mam internetu (telefon działa normalnie)...
    Internet dopiero podłączony bezpośrednio do gniazdka, a tel do filtru wtedy netia hula.
    Na mój tok rozumowania to chyba coś nie tak.
    Pozdrawiam.
    PS: Póki co nie zauważyłem na nowym routerze problemu z internetem (łączę się wifi z lapkiem). Zapuszczę mu dziś jakiś spory plik w firefoxie i zobaczę do wieczora czy zerwie się połączenie.

0
  • #7 26 Mar 2012 17:13
    oranger99
    Poziom 7  

Zamówiłem ofertę NoLimits 2 tyg temu.
    Technik powiedział, że prędkość jaka może być to do 6-10mbps.
    Znajduję się ponad 2 km od centrali z tego co się dowiedziałem.
    Dziś dostałem umowę, że usługa zostanie włączona za 2 tygodnie.
    Na umowie jest napisane do 6mbps.

0
  • #8 26 Mar 2012 19:09
    markonedj
    Poziom 22  

oranger99 napisał:

Do rzeczy: Podłączając dziś nowy router zauważyłem, że dotychczasowy modem był bezpośrednio podłączony do gniazdka tel, a telefon poprzez filtr.
    Do routera tego nowego był dołączony filtr z dwoma wejściami internet i tel.
    Chodzi o to, że podłączając do filtru i internet i tel daje to skutek, że nie mam internetu (telefon działa normalnie)...
    Internet dopiero podłączony bezpośrednio do gniazdka, a tel do filtru wtedy netia hula.
    Na mój tok rozumowania to chyba coś nie tak.

Wszystko jest tak jak należy. Filtr przepuszcza tylko pasmo telefoniczne (300-3400Hz) wycinając resztę od 3,4 kHz w górę (czyli pasmo w jakim pracuje ADSL). Po to, aby pasma ADSL nie "zaśmiecały" sygnały pochodzące od tel. W ten sam sposób są separowane sygnały w multiplekserze na centrali

0
  • #9 26 Mar 2012 20:46
    pagus1
    Poziom 9  

Witam
    Podepnę się pod temat. Niech koledzy się wypowiedzą ile da się wyciągnąć z mojej linii
    Proszę o podanie danych dotyczących 2 obrazków.
    Z góry dzięki
    Parametry linii - jaki max internet (netia na linii tpsy) Parametry linii - jaki max internet (netia na linii tpsy)

0
  • #10 26 Mar 2012 21:44
    karol.ecw
    Poziom 10  

Na twoim łaczu mysle ze 2 Mb/s powinno chodzić niskie tłumienie ale też margines.. Jeżeli linia stabilna tonawet 4 Mb/s bo poszly

0
  • #11 26 Mar 2012 22:05
    pagus1
    Poziom 9  

Kolega karol sobie strzelił ok
    Wiec próbujemy dalej interesuje mnie prędkość 10-20Mb

0
  • #12 26 Mar 2012 23:11
    piterus99
    Poziom 43  

pagus1 - po co nas pytasz? Masz synchronizację na upload 1M, więc po co ta zabawa? Dlaczego zamazałeś synchronizacje dla downstream?

0
  • #13 26 Mar 2012 23:25
    pagus1
    Poziom 9  

A ma to jakieś znaczenie??? Interesuje mnie żeby koledzy określili jakie są możliwości przy pobieraniu. Wysył mnie nie interesuje tu mam 1M. Zabawa ?? interesuje mnie fachowa odpowiedz.

0
  • #14 27 Mar 2012 00:39
    Areres
    Poziom 2  

Witam. Podepnę się pod temat. Czy z takimi parametrami jest szansa na 10mbit mam teraz 2 mbit od netii (bsa)

Mode: ADSL_G.dmt
    Traffic Type: ATM
    Status: Up
    Link Power State: L0

Downstream Upstream
    Line Coding(Trellis): On On
    SNR Margin (0.1 dB): 308 250
    Attenuation (0.1 dB): 190 140
    Output Power (0.1 dBm): 140 120
    Attainable Rate (Kbps): 9568 1080

Path 0
    Downstream Upstream
    Rate (Kbps): 2496 320

Na centralce pod którą jestem podpięty jest ADSL2

0
  • #15 27 Mar 2012 09:31
    markonedj
    Poziom 22  

pagus1 napisał:
    Zabawa ?? interesuje mnie fachowa odpowiedz.

Fachową odpowiedź da Ci monter po wizycie w Twoim domu i wykonaniu pomiarów. Z modemu to se można wróżyć tak jak z fusów po kawie.

0
  • #16 05 Kwi 2012 20:45
    oranger99
    Poziom 7  

Witam.
    Pozwolę sobie wkleić posta z innego forum, gdyż jak widać tylko tu dostanę szybką i fachową pomoc ;)
    Dziś w nocy aktywowano mi usługę do 6 mbps.
    Chciałbym się poradzić czy wszystko OK:
    Czy SNR nie jest za niski ?
    Druga sprawa jaką modulację najlepiej ustawić ?
    Router bez problemu synchronizuje się na Adsl2+, MultiMode, G.DMT i T1.413.
    W sumie jeszcze mnie ciekawi czy 10mbps by ruszyło :D?
    Pytam bo być może technik mnie oszukał, że 6 to max ;>
    Jeżeli pełne 10 by nie ruszyło to czy jest możliwość poprosić Netię aby zwiększyli synchronizację do 10mbps, a internet by działał do 7-8mbps (rozumiem, że pełne 10 nie jest osiągalne przy takiej odległości od centrali?) ?
    Czy źle kombinuję :D?
    PS: Jeżeli brakuję jakiś ważnych danych (parametrów) linii czy technik Netii może mi je udostępnić czy po prostu to dla nich "tajemnica służbowa" ?
    Niektóre pytania wydają się głupie, lecz człowiek uczy się całe życie czyż nie :>? :)
    Pozdrawiam serdecznie.

0
  • #17 06 Kwi 2012 15:51
    terrade
    Poziom 36  

oranger99 napisał:
    Czy SNR nie jest za niski ?
    A gdzie tu masz SNR? Jest tylko Margin. Na downstream w normie (choć niskiej), na upstream kiepsko (co może dać dość niską synchronizację na wyższych opcjach). Margin to nie jest pewny miernik jakości linii, bo może być sztucznie zaniżony (np. tuż przy centrali 31 dB dla 1 Mb/s, gdy realny SNR jest np. rzędu 60 dB), jednak gdy jest niski to można się obawiać (obawy ustępują gdy znacznie skacze - wtedy na pewno będzie źle).
    oranger99 napisał:
    Druga sprawa jaką modulację najlepiej ustawić ?
    Najlepiej Multimode (niech ustawia "automat", bo będzie przykro jeśli np. wskoczy G.DMT na stałe na centrali - jak u niektórych). Jednak ja bym wybrał ADSL2+, bo musisz testować stabilność dla większych prędkości.
    oranger99 napisał:
    W sumie jeszcze mnie ciekawi czy 10mbps by ruszyło :D?
    Pytam bo być może technik mnie oszukał, że 6 to max ;>
    10 ruszy, a czy technik oszukał to zależy od tego co miał na myśli, bo liczy się nie tylko szybkość, ale i stabilność. Zatem albo kłamał albo widział jakieś kłopoty na linii (co realne, bo sam o nich pisałeś).
    oranger99 napisał:
    czy technik Netii
    Nie Netii, ale TP (bo masz BSA) i to nawet nie TP, ale firmy zewnętrznej pracującej dla TP. Netia składa zlecenie do TP, a TP to wykonuje.

0
  • #18 06 Kwi 2012 16:25
    oranger99
    Poziom 7  

Witam.
    Obecnie non stop jest ADSL2+ ustawione.
    Jeśli chodzi o te kłopoty z pierwszego postu to były spowodowane okablowaniem lub modemem.
    Wszystko chodzi stabilnie od czasu wymiany, zero problemów.
    Teraz 6mbps katuje non stop sporymi plikami i też trzyma stabilnie - nic nie zrywa połączenia.
    Margin nie skacze - sprawdzam co kilka godzin.
    Nawet przy odległości ponad 2km 10mbps jest możliwe ?
    Pozdrawiam.

0
  • #19 07 Maj 2012 22:50
    josef1402
    Poziom 12  

Myślę że jest możliwa nawet 20
    Dla przykładu podaje swój skan
    Troszkę więcej jest niż 3 km od centrali i lina z synchronizowała się na 19945 czyli prawie 20
    Jeśli masz podpięty telefon może on generować dodatkowy szum, kolega tak miał 0,5 km od centrali i lipa fula nie miał

0
  • #20 08 Maj 2012 00:46
    oranger99
    Poziom 7  

Niestety technik uparcie twierdzi, że nie jest możliwa ani 10'tka, a tym bardziej 20'stka...
    Pech chce, że zawsze na tego samego technika wpadam na live chacie...
    Próbowałem nawet metody, aby na moją odpowiedzialność/życzenie spróbowali chociaż uaktywnić 10mbps.
    Niestety technik stwierdził, że to niemożliwe i TPSA (obecnie Orange) automatycznie odrzuci ten wniosek...
    EDIT: Tak posiadam telefon. Zarówno z podłączonym telefonem jak i bez parametry nie ulegają zmianie.
    Dziwne jest to, że skanterek pokazuje, że mogę mieć prędkość do 11mbps. Dziwne jest również to, że na stronie orange po wpisaniu nr telefonu wyświetla, że mogę mieć internet do 10mbps...
    Następna dziwna sprawa, że po równo miesiącu od czasu wejścia umowy Noise Margin spadł na poziom ~8/9dB na downstream <przez calutki miesiąc był +- 15dB>.

0
  • #21 08 Maj 2012 20:31
    josef1402
    Poziom 12  

Ja bym sie sprzeczał z kolegą @terrade
    Noise margin to jest szum na linii , SNR to też jest niechciany szum i ma być jak najniższy
    Następny parametr to jest tłumienie sygnału i też ma być jak najniższe
    Ostatnim parametrem jest na ile się zsynchronizowała linia , nie zsynchronizuje się więcej niż przydzielą Ci łącza co najwyżej mniej lub wcale
    Wiem że są aparaty telefoniczne co emitują dużo szumu do linii należy je odpiąć
    Być może twoja centrala nie obsługuje standardu ADSL2+, ale aż sam w to nie wieżę
    Jak teraz szum spadł do 8 db to 10 Mb/s powinno pójść bez problemu
    Mi co prawda nie zrywa internetu ale pingi mam wysokie pewnie dlatego że łącze jest zsynchronizowane na granicy możliwości

Badanie rd.wp.pl [212.77.100.83] z użyciem 32 bajtów danych:

Odpowiedź z 212.77.100.83: bajtów=32 czas=29ms TTL=249
    Odpowiedź z 212.77.100.83: bajtów=32 czas=27ms TTL=249
    Odpowiedź z 212.77.100.83: bajtów=32 czas=28ms TTL=249
    Odpowiedź z 212.77.100.83: bajtów=32 czas=29ms TTL=249

0
  • #22 09 Maj 2012 18:42
    terrade
    Poziom 36  

josef1402 napisał:
    Noise margin to jest szum na linii
    Nieprawda. To jest zapas SNR-u.
    josef1402 napisał:
    SNR to też jest niechciany szum i ma być jak najniższy
    Totalna nieprawda. Ma być jak najwyższy! SNR to "Signal to Noise Ratio" - stosunek sygnału do szumu.
    josef1402 napisał:
    Troszkę więcej jest niż 3 km od centrali i lina z synchronizowała się na 19945 czyli prawie 20
    Takie tłumienie zwykle jest rzędu 1.5 km od centrali i tyle zapewne masz, ale kable masz znakomite, więc może być więcej.

oranger99 napisał:
    Niestety technik uparcie twierdzi, że nie jest możliwa ani 10'tka, a tym bardziej 20'stka...
    Technik "uparciuch" pewnie widzi twoje parametry z DSLAM-u, a te 8 dB o ile jest prawdziwe pozwala na minimalny ruch w górę - może na 7 Mb/s (dawniejsze 15 dB pozwalało na dużo więcej). Zaś check TP (teraz Orange) widzi tylko tłumienie i odległość do centrali, a te są w sam raz na opcję 10 Mb/s.

0
  • #23 09 Maj 2012 22:43
    josef1402
    Poziom 12  

terrade napisał:
    josef1402 napisał:
    Noise margin to jest szum na linii
    Nieprawda. To jest zapas SNR-u.
    josef1402 napisał:
    SNR to też jest niechciany szum i ma być jak najniższy
    Totalna nieprawda. Ma być jak najwyższy! SNR to "Signal to Noise Ratio" - stosunek sygnału do szumu.
    josef1402 napisał:
    Takie tłumienie zwykle jest rzędu 1.5 km od centrali i tyle zapewne masz, ale kable masz znakomite, więc może być więcej.

oranger99 napisał:
    Technik "uparciuch" pewnie widzi twoje parametry z DSLAM-u, a te 8 dB o ile jest prawdziwe pozwala na minimalny ruch w górę - może na 7 Mb/s (dawniejsze 15 dB pozwalało na dużo więcej). Zaś check TP (teraz Orange) widzi tylko tłumienie i odległość do centrali, a te są w sam raz na opcję 10 Mb/s.

W takim razie nie wiem jakim cudem parametry mam takie same Noise margin i SNR .
    Zrzut z jednego routera jest, postaram sie niedługo wzucic z innego modemu
    Faktycznie centrala jest nowa i przewody też w styczniu tego roku oddane do użytku.
    Specjalnie mierzyłem samochodem wyszło 2900m ale trasa kabli może nawet siegnąć 3500m, jest przewidziana druga centrala dla w mojej miejscowości
    a ja mieszkam miedzy jedna a druga jeszcze niepostawioną z tym że do tej drugiej bedę miał z 300m a kable sa zakopane i na pewno nie będą kopać jeszcze raz a studzienek lub skrzynek nie ma najbliższa skrzynka z kablami stoi tam gdzie ma byc centrala
    Ten modem nie obsługuje adsl2+
    Zgodzę się z kolega @terrade że SNR to "Signal to Noise Ratio" - stosunek sygnału do szumu,
    ale w tym przypadku nie ma to żadnego odzwierciedlenia

0
  Szukaj w 5mln produktów