Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

5 głośników pod 1 sprzęt. Co polecacie?

thesopranos 19 Lut 2012 21:13 2501 25
  • #1 19 Lut 2012 21:13
    thesopranos
    Poziom 8  

Witam

na etapie budowy domu rozciągnąłem sobie przewodu głośnikowe do różnych pomieszczeń, w tym do łazienki 2, do kuchni 2 i 1 głośniczek w saunie. I oczywiście do kina domowego,ale z tym wszystko jasne.

mam teraz tylko problem jak te głośniki sensownie wykorzystać tzn. jaki sprzęt kupić żeby można było sobie jakąś muzyczkę odpalić z centralnego miejsca jakim jest aneks TV - tutaj wychodzą przewodu z całego domu.

Dokładniej rzecz biorąc zdałem sobie sprawę, że albo kupię 1 solidny strefowy zestaw muzyczny, ale takie zaczynają się od kilku tysięcy, albo będę musiał zrobić festyn kupując 3 tanie mini wieże czego wolałbym uniknąć (3 piloty, 3 kurzące się dodatkowe sprzęty, które odpalę raz na miesiąc - bez sensu)

Wielka prośba do Was o jakąś poradę. Jest jakiś sprzęt, w jednym/dwóch kawałkach który by coś takiego pociągnął? Może wszędzie nawet grać to samo - przeżyje, ale nie chce wydawać na to kilku tysięcy.

Jak palnąłem powyżej jakąś głupotę, albo pytanie jest banalne to proszę o wyrozumiałość i nie walić od razu kopa w krocze pls... :)

Dzięki!
    Thesopranos

0 25
  • #2 19 Lut 2012 21:59
    Duduś74
    Moderator - Na Wesoło HydePark

thesopranos napisał:
    do łazienki 2, do kuchni 2 i 1 głośniczek w saunie. I oczywiście do kina domowego

Rozumiem, ze w kuchni i łazience muzyka ma być odtwarzana stereofonicznie? Nie napisałeś jakiej mocy chcesz mieć te głośniki, jeżeli 2 w kuchni i 2 w łazience będą takie same, to można połączyć szeregowo, jak będą różnej mocy można tylko równolegle ale impedancja nie może być mniejsza od tej na wzmacniaczu. Najlepiej to każdy głośnik z osobnego wzmacniacza, czyli kupujesz oprócz wieży dodatkowo 2 wzmacniacze o mocy odpowiedniej do zastosowanych głośników.

0
  • #3 19 Lut 2012 22:06
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

Ja to widzę tak, stereofoniczny wzmacniacz z mozliwością podpięcia 4 kolumn, selektorem wyjść głośnikowych będziesz sobie wybierał który zestaw ma grać A - Łazienka, B - Kuchnia.
    A do sauny to najlepiej osobny wzmacniacz, jesli nie zależy Ci zbytnio na jakości to solidny wzmacniacz stereo ok 300zł, głośniki...no właśnie na co się decydujesz, kolumny wolnostojące czy głosniki zabudowane np. w sufiecie?
    Do tego wspólny tuner radiowy czy CD, zależy co wolisz.
    Myślę że koszt całego nagłośnienia nie przekroczy 1000zł

0
  • #4 19 Lut 2012 22:12
    Duduś74
    Moderator - Na Wesoło HydePark

Tylko, że przy tej wersji:

Duduś74 napisał:
    Najlepiej to każdy głośnik z osobnego wzmacniacza, czyli kupujesz oprócz wieży dodatkowo 2 wzmacniacze o mocy odpowiedniej do zastosowanych głośników.

Może regulować głośność osobno dla każdego głośnika.

0
  • #5 20 Lut 2012 17:47
    thesopranos
    Poziom 8  

Wielkie dzieki za odpowiedź!

Zasadniczo do kuchni kupiłem już 2 głośniki, dwudrożne, moc maksymalna: 60 W Moc nominalna: 30 W Pasmo przenoszenia: 90 - 20 000 Hz Efektywność: 89 dB Impedancja: 4 ohm. Za 2 szt. zapłaciłem 100 zł więc nie jest to high end. Tutaj będą mocowane w suficie podwieszanym z GK. Tutaj chodzi o delikatną muzyczkę aniżeli dyskotekę więc mam nadzieje, że głośniki OK?

Do łazienki jeszcze nie kupiłem, ale miało być coś podobnego, z tą różnicą, że będą wisiały sobie pod sufitem bo nie mam zabudowy a kable wystają z otynkowanego stropu betowego. Rozumiem, że powinienem celować w podobne parametry a idealnie byłoby gdyby miały takie same to mógłbym podłączyć równolegle?

W saunie głośnik już jest, tylko nie wiem jaki bo instalowała go firma od sauny. Jakiś specjalny na wysokie temperatury, ale parametry ponoć ma jakieś bardzo dobre.

Bardzo podoba mi sie pomysł z tym wzmacniaczem 4 kanałowym i selektorem, oddzielnym wzmacniaczem do sauny. Rozumiem, że do tego jednego CD można podłączyć obydwa wzmacniacze i w sumie 3 częściach miałbym calość i udało by się zmieścić w 1 tys PLN (?!)

Rozumiem, ze różnica pomiędzy propozycją Duduś74 a Użytkownik19 rozbija się o jeden dodatkowy wzmacniacz, żeby można było regulować głośność oddzielnie? Ale czy to i tak be znaczenia bo przecież nie będą mogły grać oba równocześnie? czy się mylę?

thanks!

0
  • #6 20 Lut 2012 17:59
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

thesopranos napisał:
    Rozumiem, ze różnica pomiędzy propozycją Duduś74 a Użytkownik19 rozbija się o jeden dodatkowy wzmacniacz, żeby można było regulować głośność oddzielnie? Ale czy to i tak be znaczenia bo przecież nie będą mogły grać oba równocześnie? czy się mylę?

Sprawa wygląda tak
    1 wzmacniacz napędza 2 zestawy głosników, do kuchni i łazienki.
    Te zestawy moga grać razem lub osobno, to zależy od Ciebie, będziesz mógł to dowolnie zmieniać, tak jak juz wcześniej pisałem A - Łazienka, B - Kuchnia.
    Do tego drugi wzmacniacz do sauny który zasili 1 głosnik.

Sprawa z regulacją głosności na pierwszym wzmacniaczu ma się tak że jesli zechcesz aby jednocześnie grały głośniki w kuchni i łazience to będą grały jednakową głośnością, ale myślę żę to nie jest problem.

Tak jak napisałeś, jeden odtwarzacz CD lub Tuner będziesz mógł podłączyć do obu wzmacniaczy, wystarczy tylko zakupić rozgałęźniki z jednego Cinch na dwa, koszt to 2zł/szt

A koszt jak juz pisałem, wzmacniacz pierwszy ok 200zł, drugi do jednego głosnika może być nawet słabszy więc i koszt mniejszy ok 100-150zł, odtwarzacz cd ok 100zł, tuner równiez ok 100zł a głośniki jesli mają to być monitorki to tez znośnie grające można dostać za ok 300zł/kpl.

Wzmacniacz pierwszy musi obsługiwać kolumny 4-16Ω
    Drugi zestaw kolumn obowiązkowo musi być 8Ω

0
  • #7 20 Lut 2012 18:41
    thesopranos
    Poziom 8  

Super. Nie będzie przegięciem jeżeli poproszę o jakiś link do przykładowych wzmacniaczy? Nie to, że się lenie, ale na elegro klikając "kanałowe" to wychodza albo 5-kanalowe, albo 4 kanalowe, ale samochodowe.

Pisząc, że drugi zestaw kolumn musi być 8Ω rozumiem, że mówisz o tych 2 szt. do łazienki i że każdy musi być 8Ω czy 4Ω szt. tak jak te w kuchni? sorry jak cos pomieszałem, ale jestem laikiem w temacie.

pzdr

0
  • #8 20 Lut 2012 18:58
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

thesopranos napisał:
    Pisząc, że drugi zestaw kolumn musi być 8Ω rozumiem, że mówisz o tych 2 szt. do łazienki i że każdy musi być 8Ω czy 4Ω szt. tak jak te w kuchni? sorry jak cos pomieszałem, ale jestem laikiem w temacie.

Kolumny które już kupiłeś są 4Ω więc druga para która będzie podłączona pod ten sam wzmacniacz musi być 8Ω aby przy równoległym połączeniu wypadkowa impedancji nie była zbyt niska.

A przykładowe wzmacniacze to np. http://allegro.pl/wzmacniacz-pioneer-a-229-perfect-i2155155744.html
    http://allegro.pl/pioneer-a-223-wzmacniacz-stereo-i2116953241.html
    lub amplitunery stereo
    http://allegro.pl/kenwood-kr-4020-wzmacniacz-stereo-i2116952693.html
    http://allegro.pl/sony-str-gx211-amplituner-05-i2075557241.html

0
  • #10 20 Lut 2012 20:27
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

Te wzmacniacze to największy syf, na równi z MC-Cryptami, Voice Kraftami i innymi wynalazkami.

0
  • #12 20 Lut 2012 21:48
    thesopranos
    Poziom 8  

W sumie to tylko do delikatnego grania więc fajerwerków tutaj nie potrzebuje, ale rozumiem, że lepiej wejść w używanego Pioneera, Kenwooda czy Denona aniżeli w takie wynalazki? Abstrahując już od tego jak one wyglądają.

Będę celował w 2 takie same /podobne wzmacniacze to i efekt wizualny będzie przyjemniejszy dla oka.

Tym bardziej, że docelowo zastanawiam się, nad inwestycją w jakiś główny/dobry zestaw grający i kino domowe w jednym. Naczytałem się tutaj, że tak czy inaczej muszę się zdecydować czy sprzęt głównie pod kino domowe czy do muzyki. Ale to już inny temat. Chyba, że macie jakiś dobry pomysł na zestaw z głośnikami do 5 tysięcy złotych, który byłby dobrym kompromisem pomiędzy słuchaniem stereo a efektami w kinie domowym? Lub jakaś hybryda?

Wracając do głównego tematu - jak wcześniej pisaliście będę musiał do tego dokupić jakiś CD/MP3 player - jakieś pomysły?

0
  • #13 20 Lut 2012 22:09
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

CD playery do wyboru do koloru na allegro.
    A "lepszy" sprzęt grający to proponuję za 4tysiące kupić dobre stereo i za tysiąc kino domowe.

I jeszcze jedno pytanie odnośnie tego całego systemu nagłaśniającego, czy to wszystko w ogóle jest potrzebne? sam bardzo lubie muzykę i towarzyszy mi ona przez większość dnia ale osobiście nie skłaniał bym sie ku nagłośnieniu w kuchni, łazience i saunie :)

0
  • #14 20 Lut 2012 23:04
    thesopranos
    Poziom 8  

To trochę poszło z rozpędu. Projektantka narysowała. A ekipa zrobiła bo TAK BYŁO W PLANIE :P no i teraz coś z tym muszę zrobić. Przewody wiszą z sufity i coś chce z nimi zrobić.

Łazienka jest dość nietypowa, dość duża, w kształcie litery U i część w której są przewody to wanna, sauna i prysznic. Zawsze mi się podobało w hotelach i klubach rekreacyjnych jak sobie muzyczka leci w saunie i części gdzie jest leżanka. Tak samo chciałem u siebie i tak wyszło. W kuchni podobnie. Lubie gotować i dość sporo czasu tu spędzam więc chciałem sobie umilić czas odsłuchując "zaległości".

Co do dobrego stereo i do tego kino domowe - a jak rozwiązać kwestię głośników - 2 czy 5? i jak je podłączyć ewentualnie?

0
  • #15 20 Lut 2012 23:20
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

Do stereo 2 kolumny, do kina 2 frontowe, 2 tylne, centralna + subwoofer.

0
  • #16 20 Lut 2012 23:25
    thesopranos
    Poziom 8  

masz na myśli żeby do tych 2 frontowych podłączyć zarówno kino domowe jak i stereo? da się tak w ogóle? czy żeby mieć niezależne 2 fronty do stereo i 2 do kina?

0
  • #18 20 Lut 2012 23:44
    thesopranos
    Poziom 8  

Właśnie chce podjąć decyzję. Tylko nie bardzo mi się podoba koncepcja posiadania 4 głośników frontowych więc chciałem się upewnić, że dobrze zrozumiałem poprzedniego posta.

Jeżeli jest opcja żeby i kino i stereo podłączyć do dwóch dobrych głośników frontowych to pomysł wydaje się optymalny. A co do decyzji co dokładnie chce kupić to liczę na porady. Stąd moja obecność tutaj. Muszę to wszystko jakoś ogarnąć, a jak wiesz temat dla laika może wydawać się złożony, w przeciwieństwie do Was ;-)

0
  • #19 20 Lut 2012 23:48
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

thesopranos napisał:
    masz na myśli żeby do tych 2 frontowych podłączyć zarówno kino domowe jak i stereo? da się tak w ogóle? czy żeby mieć niezależne 2 fronty do stereo i 2 do kina?

To jeszcze zależy od wielkości salonu, preferencji muzycznych, można np. zestaw Tonsil Maestro II 180, zagrają dobrze w stereo i kinie, do tego amplituner 5.1 z wyjściem pre-out kanałów frontowych i do tego podłączasz wzmacniacz stereo.

0
  • #20 21 Lut 2012 00:09
    thesopranos
    Poziom 8  

salon ma ok 37 m2 a boki to ok 5*7 z czego TV jest na tej krótszej ścianie a kanapa po drugiej stronie. Co do preferencji muzycznych to audiofilem nie jestem i pewnie zauważę różnice pomiędzy zestawem za 2 tys i za 10 tys, ale czy jestem skłonny pójść na kompromis.

Jeżeli chodzi o muzykę to zarówno rockowa, jak metal, ale również opera i dyskoteka (te dwa ostatnie to głównie żona). Ale biorąc pod uwagę, że przez kilka lat miałem mini wieże Panasonica i Iphone ze słuchawkami Technicsa to pewnie każdy zestaw będzie o niebo lepszy.

Gdybym chciał się udać do jakiegoś dobrego sklepu muzycznego w Warszawie (nie do sklepu dla idiotów a/k/a mediamarkt) to możecie coś doradzić - są jakieś sieci tego typu? Tutaj chciałem po prostu zbudować sobie podstawową wiedzę, żeby mieć pojęcie o co pytać i w jakim kierunku iść.

0
  • #21 22 Lut 2012 16:26
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Niektóre sklepy:
    http://audio.com.pl/sklepy-lista
    Posłuchaj i określ co Tobie odpowiadało.
    Określi też budżet, priorytet (stereo czy kd), sprzęt ma być nowy, używany?

P.s.
    Projektanci nigdy nie słyszeli o akustyce i nie znają się ogólnie na sprzęcie. Nie wiem czy jest sens pchać się w tak rozwiązane nagłośnienie pomieszczeń: sauna, łazienka, kuchnia (moim zdaniem nie, ale może się nie znam).
    Są jeszcze inne rozwiązania. Zakup oddzielnych urządzeń (przeznaczonych do łazienki/kuchni) lub nagłośnienie radiowęzłowe.

0
  • #22 23 Lut 2012 19:27
    thesopranos
    Poziom 8  

Dzieki.

Chyba masz racje. Jak patrze na to z obecnej perspektywy, to faktycznie lepiej kupić mini wieże czy i postawić jako niezależne urządzenie bo miejsce mam. Taniej i prościej operować - saunę i łazienkę mam na piętrze a kable głośnikowe wychodzą na parterze więc cholernie niepraktycznie żeby przyciszyć, cofnąć czy zmienić płytę będę musiał schodzić na dół. Zastanawiam się czy po prostu nie uciąć tych przewodów, zaszpachlować i zapomnieć, dać sobie spokój. Tylko do sauny sprzęt musi stać na zewnątrz i tutaj mogłem sobie na ścianie przy drzwiach zamontować taki mały CD player i podłączyć do głośnika w środku. Tylko jak na złość wgole gniada nie mam na tej ścianie żeby podłączyć do prądu. Ehh.

0
  • #23 23 Lut 2012 22:22
    przemo-lukas

No wiesz, wielu producentów ma w ofercie nagłośnienie typu "multi-room" ale to już inne pieniążki. Gdyby dwa pomieszczenia sąsiadowały ze sobą można było by zastosować wzmacniacz ze strefami A,B i A+B (chyba jedyne słuszne wykorzystanie tego typu wzmacniacza) minimalizując odległość pomiędzy wzmacniaczem a zestawami głośnikowymi.

Po prostu wychodzę z założenia, że przy lejącym się strumieniu wody, gotującej się zupie i szczękaniu widelcem ciężko delektować się dodatkowo muzyką. Samo rozmieszczenie głośników (jeśli robił to projektant wnętrz) jest pewnie zupełnie przypadkowa. Tak więc zadowolił bym się w kuchni radio-odtwarzaczem "kuchennym" a w łazience, łazienkowym. Co mocno uprościło by sprawę. Ja zajął bym się głównie sprzętem, który służył by Tobie w chwili relaksu tylko i wyłącznie przy ulubionych utworach muzycznych.

0
  • #24 23 Lut 2012 22:49
    thesopranos
    Poziom 8  

Co do łazienki i kuchni to pełna zgoda. Jeżeli chodzi o saune to jest to na prawdę fajna sprawa - muzyczka umila czas i można się nią bardziej (lub nie gorzej) delektować niż na kanapie. Gdybym miał nieograniczone środki to taki multi-room to fajna sprawa, nawet w kuchni bym sobie zrobił :P

Teraz faktycznie skupie się na salonie i głównym centrum audio/KD. Opcja amp KD z preoutem + wzmacniacz stereo z dobrymi głośnikami (pewnie tymi Maestro II ktore polecal wspomniał Uzytkowinik19) + blu ray 3D. Jak ten wzmacniacz będzie 4 kanałowy to pewnie podłącze do nich te głośniki w kuchni żeby wykorzystać możliwość podłączenia do istniejącego sprzętu lub ten głośnik z sauny. Łazienkę pewnie "skasuję" bo głośniki wiszącę pod sufitem nad wanną coś mi się nie widzą.

dzieki za poradę!

0
  • #25 24 Lut 2012 09:45
    przemo-lukas

Odwiedź najpierw salony. Porozmawiaj ze "zwiedzającymi". Posłuchaj. Mieszkasz w stolicy więc zrób z tego użytek ;) . Masz masę sprzętu do testowania. Wtedy opisz co Tobie przypasowało, a my postaramy się doradzić na co zwrócić uwagę.

0
  • #26 28 Lut 2012 11:12
    Ostry23
    Poziom 18  

Uzytkowinik19 napisał:
    thesopranos napisał:

Kolumny które już kupiłeś są 4Ω więc druga para która będzie podłączona pod ten sam wzmacniacz musi być 8Ω aby przy równoległym połączeniu wypadkowa impedancji nie była zbyt niska.

Zaraz zaraz, przecież podłączenie równoległe jednej kolumny 8Ω i jednej 4Ω da wypadkową impedancję 2,66Ω (oczywiście jest to uproszczenie, bo rzeczywista impedancja mocno się zmienia z częstotliwością i tak naprawdę nie wiadomo jak będzie dokładnie wyglądać przebieg Z=f(f) i jak to zagra), więc i tak będzie niżej i wzmacniacz może cierpieć. Jeśli we wzmacniaczu jest z tyłu przełącznik impedancji kolumn, to lepiej wybrać 8Ω i dać szeregowo 2 kolumny 4Ω. Albo wybrać 4Ω i dać 2 kolumny 8Ω równolegle.
    Wiele wzmacniaczy w ogóle nie ma przełącznika dla różnych impedancji kolumn, tylko podany jest zakres impedancji z jakimi wzmacniacz może pracować. W każdym razie wg mnie równoległe połączenie 8Ω i 4Ω to przesada i zbytnie obciążenie wzmacniacza.
    Chociaż szczerze mówiąc i tak nie bardzo widzę sens takiego duplikowania nagłośnienia, bo w 2 pomieszczeniach naraz będzie musiało grać to samo, co może lekko irytować pozostałych pomieszkujących :)

0