Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie kabiny prysznicowej - modernizacja

Regss 19 Lut 2012 21:29 4624 14
  • #1 19 Lut 2012 21:29
    Regss
    Poziom 16  

Witam. Posiadam kabinę prysznicową z fabrycznym oświetleniem świetlówką o średnicy 24 CM 28 / 32 W. Poniżej zdjęcia świetlówki i transformatora. Problem w tym, że świetlówki te ciężko dostać i praktycznie istnieje tylko jeden model na naszym rynku sprowadzany z chin. Żywotność takiej świetlówki jest porażająca a cena nie mała bo waha się w przedziale 40 ~ 50zł z przesyłką.

Zastanawiam się nad zmodernizowaniem instalacji tylko nie mam pomysłu jaką świetlówkę zainstalować jaka Waszym zdaniem świetlówka będzie miała podobną skuteczność świetlną a będzie tańsza w eksploatacji? A może oświetlenie LED tylko czy dobrze oświetli kabinę? I czy podpasuje pod tą instalację?

Oświetlenie kabiny prysznicowej - modernizacja Oświetlenie kabiny prysznicowej - modernizacja Oświetlenie kabiny prysznicowej - modernizacja

0 14
  • #2 19 Lut 2012 22:19
    1677373
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 19 Lut 2012 23:01
    19barti78
    Poziom 15  

Regss napisał:
    Witam. Posiadam kabinę prysznicową z fabrycznym oświetleniem świetlówką

Rozumiem, że to kabina prysznicowa z plastikowym sufitem tak ??

0
  • #4 20 Lut 2012 09:23
    szymonaviko
    Poziom 14  

Przy modernizacji, jak również i przy projektowaniu należy pamiętać o zaleceniach normy PN-IEC 60364-7-701 dotyczącą wymagań specjalnych jeżeli chodzi o pomieszczenia wyposażone w wannę lub kabinę prysznicową - zastosowanie odpowiednich klas ochronności urządzeń IP w poszczególnych strefach.

0
  • #5 20 Lut 2012 09:43
    Regss
    Poziom 16  

19barti78 napisał:
    Regss napisał:
    Witam. Posiadam kabinę prysznicową z fabrycznym oświetleniem świetlówką

Rozumiem, że to kabina prysznicowa z plastikowym sufitem tak ??

Tak.

Ta biała puszka to jakiś dławik? Może go wywalić i coć na DC zastosować?

0
  • #6 20 Lut 2012 16:52
    retrofood
    Moderator

Regss napisał:

Zastanawiam się nad zmodernizowaniem instalacji tylko nie mam pomysłu jaką świetlówkę zainstalować jaka Waszym zdaniem świetlówka będzie miała podobną skuteczność świetlną a będzie tańsza w eksploatacji? A może oświetlenie LED tylko czy dobrze oświetli kabinę? I czy podpasuje pod tą instalację?

A jakie masz kwalifikacje zawodowe do wykonywania takich zmian? Czytałeś instrukcję montażu kabiny sporządzona przez producenta? Spełniasz jego wymagania?

0
  • #7 20 Lut 2012 19:14
    19barti78
    Poziom 15  

Regss napisał:
    A może oświetlenie LED tylko czy dobrze oświetli kabinę?

Ostatnio montowałem LED-y w czymś takim... KLIKKlient zadowolony - oświetla bardzo dobrze kabinę...

Regss napisał:
    I czy podpasuje pod tą instalację?

Pod instalację napewno - pozostaje tylko jakoś miejsce po starej lampie zakamuflować...

0
  • #8 20 Lut 2012 19:24
    Regss
    Poziom 16  

19barti78 napisał:
    Regss napisał:
    A może oświetlenie LED tylko czy dobrze oświetli kabinę?

Ostatnio montowałem LED-y w czymś takim... KLIKKlient zadowolony - oświetla bardzo dobrze kabinę...

Regss napisał:
    I czy podpasuje pod tą instalację?

Pod instalację napewno - pozostaje tylko jakoś miejsce po starej lampie zakamuflować...

A jeśli można wiedzieć jakich LED'ów użyłeś?

0
  • #9 20 Lut 2012 20:04
    19barti78
    Poziom 15  

Jeśli chodzi Ci o model to niestety nie pamiętam - klient dostarczał :-)

P.s. Tak na szybko - coś mniej więcej na ten styl KLIK

0
  • #10 20 Lut 2012 20:19
    1677373
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 20 Lut 2012 20:26
    Regss
    Poziom 16  

bobek5001 napisał:
    To białe jest to statecznik do świetlówki wiem bo mam bardzo podobną kabinę to jest zwykła jarzeniówka ja zastąpiłem ją wężem świetlnym (neonem) na 6V i świeci bardzo ładnie i daje więcej światła niż orginalna.

Ten wąż świetlny był na LED'ach czy prawdziwy neon?

0
  • #12 20 Lut 2012 21:47
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #13 20 Lut 2012 21:58
    1677373
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 20 Lut 2012 22:03
    Regss
    Poziom 16  

lordpakernik napisał:
    Kolega wie, że jak coś się stanie to komuś dzięki tej przeróbce to kolega za to odpowie? Poczyta kolega o obwodach SELV, PELV i FELV.

Domyślam się, jednak moja ingerencja będzie jedynie w rodzaj źródła światła. Nie zamierzam ingerować w obwód czyli w zależności czy jest to PELV czy SELV takim pozostanie. Ingerencja nastąpi tylko po stronie obwodu bezpiecznego.

Dodano po 3 [minuty]:

bobek5001 napisał:
    Regss napisał:
    Ten wąż świetlny był na LED'ach czy prawdziwy neon?

to był wąż przezroczysty był wypełniony jakimś żelem i po obu stronach miał duże diody o ciepłej barwie. Żel jest po to aby rozprowadzał światło po całej długości na znanym serwisie ogłoszeniowym można kupić na wymiar o 6V DC chyba nie jest takie straszne jak 230V AC

No ja mam napięcie 12V AC więc bezpieczne, pomyślę nad takim wężem. Obliczyłem że wejdzie mi zamiast świetlówki 75cm takiego węża to wystarczy na dobre oświetlenie kabiny aby móc się np. swobodnie ogolić?

0
  • Pomocny post
    #15 20 Lut 2012 23:01
    1677373
    Użytkownik usunął konto