Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega8]Dobór diody pod obciążenie 12V 3-4A/Czy Atmega wytrzyma?

19 Lut 2012 21:55 2921 4
  • Poziom 8  
    Witam!

Kolejny etap mojego 'rozwoju' w zabawie z atmegami.

Stworzyłem taki oto następujący schemat sterownika akwarium:

[Atmega8]Dobór diody pod obciążenie 12V 3-4A/Czy Atmega wytrzyma?

Założenia:
    -Wyświetlanie na LCD godziny z możliwością ustawienia + podświetlenie LCD
    -Sterowanie serwomechanizmem realizującym funkcję karmika
    -Sterowanie dwoma pompkami od spryskiwaczy samochodowych na 12V około 3-4A służących do dolewania i odciągania wody
    -Sterowanie przekaźnikiem włączającym grzałkę akwariową pod 230V
    -pomiar temperatury
    -pomiar poziomu wody (za pomocą czujników odległości)

Część tych rozwiązań wykorzystuję z poprzedniego projektu Wall Followera (serwomechanizm, czujnik odległości)

Sterowanie podświetleniem, pompkami i przekaźnikiem zamierzam zrealizować za pomocą MOSFET'ów IRLZ44NS uziemionych rezystorami 110k. Z tego co sprawdzałem, wynalazek ten spokojnie może przetrwać duże amperaże.

Ale dla pewności moje pierwsze pytanie: Czy Atmega, podłączona do mosfeta w ten sposób, jak wyżej, przez prawidłowo dobraną diodę, wytrzyma ilość Amperów pobieranych przez chociażby pompkę spryskiwacza?

Chciałbym także prosić o podpowiedź, jaką diodę wstawić pomiędzy ten przekaźnik/pompki. Spróbowałem wsadzić jakąś diodę 1n154<coś> którą dostałem od dziadka, niestety szybko zaczęła się dymić, a obciążeniem była zwykła dioda LED

Ostatecznie prosiłbym o sprawdzenie 'sensu' tego układziku. Przyznam szczerze, że wydrukowałem sobie już płytkę zgodnie z tym schematem blokowym, i diody mrugają idealnie, lecz boję się podłączyć większe obciążenia (inna sprawa, że nie posiadam jeszcze takowego).

Zdecydowałem się na wykorzystanie samych mosfetów zgodnie z tym tekstem reklamującym je jako 'idealne rozwiązanie problemów':
    http://electronics-diy.com/electronic_schematic.php?id=1020
  • Relpol
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Rozumiem ,że chodzi Ci o diodę zaporową tzn równoległą do przekaźnika z rysunku "sterowanie przekaźnikiem 12V".
    Zasada jest taka , że dioda zwrotna powinna mieć napięcie minimalne większe od napięcia zasilania i prąd większy od prądu pobieranego przez to obciążenie (tutaj przekaźnik czy pompka).
    Dla przekaźnika zastosuj np 1N4001-07 i na pewno będzie OK (dioda U=50-1000V i o I=1A, coś ok. 10gr/szt ).
    Co do pytania, czy AT8 wytrzyma , to co ma piernik do wiatraka?
    To parametr tranzystora czyli tutaj prąd drenu jest wyznacznikiem jakie można zastosować obciążenie.
    Wystarczy abyś pomiędzy pin AT8 a bramkę tranzystora wstawił rezystor np 1k i po temacie. To są MOSFETy , więc mają izolowaną bramkę (obwód wejściowy można traktować jako kondensator o pojemności ok. 2nF (dokładnie można to sprawdzić w konkretnym katalogu)).
    Schemat chyba OK.
  • Relpol
  • Poziom 8  
    Pod przekaźnik faktycznie powinna wystarczyć, ale Czy taka sama dioda nada się do sterowania pompkami (część 'sterowanie pompkami 12V") które będą brały jednak większy prąd?

Zgodnie z tym, co napisali w linku podanym przeze mnie wcześniej elementy o cechach indukcyjnych (jak np przekaźnik) dobrze przepuszczać właśnie przez tą diodę -> z tego co mi się wydaje (bo nie wiem niestety na pewno) Zwykła pompka spryskiwacza samochodowego też jednak ma te właściwości i należałoby przepuścić obok także taką diodę prawda?
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Sprawdziłem ten tranzystor UDS=55V i ciągły prąd drenu 33A Ron=0,022 om, także dla I=4A moc wytracona w tranzystorze P=I*I*R czyli P=4*4*0,022=0,35W więc i nawet radiator nie będzie konieczny. Koniecznie natomiast zastosuj diodę zwrotną (zaporową ) na pompce. Jest to element indukcyjny i przy wyłączaniu tranzystora wygeneruję się na nim przepięcia które mogą go uszkodzić. Dioda ta natomiast nie dopuści do ich powstania. Kup jaką zwykłą 3A (poniżej 1zł) a będziesz spał spokojnie.
  • Poziom 8  
    Dziękuję bardzo za odpowiedzi ;) Wszelkie moje wątpliwości na chwilę obecną zostały rozwiane - pytanie odnośnie wytrzymania tego obciążenia przez Atmegę wzięło mi się po tym, jak mnie ojciec nastraszył, że może się spolić ;)

Wygląda na to, że będę musiał wprowadzić kilka dodatkowych poprawek w schemacie ale dziękuję bardzo za wspomnienie o tym rezystorze 1k między bramką a pinem. Uwzględnię to na pewno.

Zabieram się za przeglądanie neta w poszukiwaniu odpowiedniej diody :) Dziękuję za informację czego szukać :)