Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poszukuje schematu zasilacza symetrycznego

baszczyj 19 Feb 2012 22:33 2003 7
    baszczyj
    Level 9  
    Witam,

Poszukuje schematu zasilacza symetrycznego z płynną regulacja napięcia i z ograniczeniem prądowym.Chciałbym aby napięcie można było regulować 0 - +/- 30 V oraz ,żeby było można ustawić ograniczenie prądowe w zakresie 0-2A.Zamieściłem ten post ponieważ nie znalazłem żadnego schematu zasilacza symetrycznego z ograniczeniem prądowym;/ Jeśli mógłby ktoś poratować schematem było by super:)

Nie wiem czy w dobrym dziale umieściłem post dlatego proszę moderatora o nie usuwanie posta.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    -RoMan-
    Level 42  
    Pochwaliłeś się, że szukasz i skłamałeś, że szukałeś i nie znalazłeś. Co z tego ma wynikać?

Bo ja wrzuciłem do google "symetryczny zasilacz regulowany" i na drugiej pozycji wyników wyszukiwania znalazłem temat na elektrodzie opisujący taki właśnie zasilacz.
    baszczyj
    Level 9  
    Znalazłem taki schemat zasilacza symetrycznego z regulacja napięcia , oto link :
    http://ep.com.pl/files/5961.pdf

Czy ktoś mógłby powiedzieć jak można wykonać regulacje ograniczenia prądowego do takiego schematu?

Dodano po 2 [godziny] 25 [minuty]:

Znalazłem notę katalogową układu lm117.Na stronie 20 jest schemat precyzyjnej regulacji prądu z zastosowaniem tego układu.Czy ten układ mogę zastosować zamiast rezystora R3 do regulacji prądu ? Czy ten pomysł jest zły i trzeba taki układ podłączyć w innym miejscu schematu.
    marekzi
    Level 38  
    Jeśli potrzebujesz dobry schemat takiego zasilacza to zapomnij o LM317 itp scalonych rozwiązaniach. Da się, ale lepsze rezultaty osiągniesz robiąc to na elementach dyskretnych, lub z użyciem np. archaicznego układu 723 - ma bardzo duże możliwości wykorzystania na różne sposoby, podczas gdy specjalizowane (np.LM317) to ograniczają.
    No i potrzebne będzie trafo z odczepami, z automatycznym przełączaniem ich w czasie pracy, oraz układ tym sterujący aby zmniejszyć ogromne moce w tranzystorach wyjściowych (bez tego na tranzystorach wydzieli się moc do 70W)
    User removed account
    User removed account  
    marekzi
    Level 38  
    [quote="Motronic"]
    marekzi wrote:

Korzystając z okazji-czemu została zaniechana produkcja wcale niezłych kostek LM104-304 (lub też francuskich odpowiedników Sescosem np. SF.C 2104)?

To się nazywa postęp, hehe, może nie opłacało się im prowadzić produkcji w przestarzałym procesie, może względy marketingowe - kto wie?
    A Sescosem-a to już przecież nie ma od dawna chyba? - i nie pamiętam czy STMicroelectronics przejął od Sescosem produkcję 2104?
    User removed account
    User removed account  
    baszczyj
    Level 9  
    Witam,

Dokonałem pewnych zmian zasilacza symetrycznego z linku:http://ep.com.pl/files/5961.pdf
    Czy mógłby ktoś wstępnie sprawdzić przerobiony schemat ?
    Regulacja prądu została oparta z wykorzystaniem pot3.
    Oto link do schematu: http://speedy.sh/VPKy9/zasilacz.pdf