Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spalona / uszkodzona sieciówka na płycie Gigabyte GA-MA790XT-UD4P

19 Lut 2012 22:40 1371 2
 • Poziom 21  
  Panowie i Panie, pacjent Gigabyte GA-MA790XT-UD4P . Ze względu na dużą liczbę zasilaczy i wtyczek w gniazdku postanowiłem zasilić mój ruter Huawei MT882 z zasilacza komputera. Do zasilania potrzeba 12V i napięcie to wziąłem bezpośrednio z wtyczki zasilającej dysk twardy. Pomysł dobry i przetestowany, ale przy finalnym podłączeniu popełniłem błąd. Najpierw połączyłem kablem kartę sieciową z ruterem następnie podłączałem zasilenie.
  I teraz już nie pamiętam, ale najpierw zacząłem od plusa, lecz masy już nie zdążyłem (lub na odwrót). Bo poczułem charakterystyczny zapach spalenizny. Masa (lub plus) musiała polecieć po kablu karta/ruter. Natychmiast wyłączyłem komputer. Po restarcie, moja dotychczas w pełni sprawna zintegrowana karta sieciowa Gigabit LAN Realtek 8111DL zniknęła z menadżera urządzeń. Diody przy gniazdku martwe. Żadnych widocznych uszkodzeń brak. Szukałem jakiegoś schematu kart sieciowych by poszukać schematów połączeń, ale "ciemność".

  Czy ktoś z Kolegów lub Koleżanek przerabiał podobny temat? Da się naprawić?
  Jakieś sugestie, porady?
  Tylko proszę nie sugerować mi osobnej "sieciówki", bo nie po to ten temat zakładam.
 • Poziom 21  
  Dzięki za notę, ale znalazłem w google http://bothhand.info/pdf/spec-8111b%28140%29.pdf

  Scalaczek zamówiony.
  Tylko nie wiem skąd, dorwać nowy transformatorek. Zastanawiam się nad opcją wymiany całego gniazda bo tam jest to ukryte. Takie gniazdo mógłbym wziąć z wylutu z jakiejś uszkodzonej płyty, która miała sprawną sieciówkę na układzie realtek.
  Dobrze kombinuję?