Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lublin: gdzie kupić rurę miedzianą, mosiężną lub ze stali nierdzewnej?

19 Lut 2012 23:01 3505 9
 • Poziom 19  
  Witam.
  Potrzebuje jutro z rana kupić rurę na cylinder silnika parowego (może być z miedzi, mosiądzu lub stali nierdzewnej - o gładkich ściankach wewnętrznych). Koniecznie średnica wewnętrzna musi wynosić 16mm. Wiadomo że w ogrzewaniu wykorzystuje sie rury 15mm i 18mm i sa one nawet do kupienia w marketach. Niestety 16mm ciężej już dostać. Wiadomo, chodzi o kilka cm, najlepiej ok 10cm. Myślałem aby iśc do tokarza, ale czy tokarz będzie miał coś takiego?
  Gdzie kupić taka rurę w okolicach czechowa?

  Pozdrawiam.
 • Poziom 36  
  Kup rurę 15mm i zanieś do tokarza lub kogokolwiek, kto ma odpowiedni rozwiertak.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  To by musiał ją rozciągać. Roztoczyć się tego raczej nie da, ścianka za cienka.
  Swoją drogą, dlaczego akurat idealne 16 mm? Nie może być trochę w górę lub w dół?
  Rurki z różnych metali (aluminium, mosiądz) i w róznych rozmiarach kupisz w metrowych lub półmetrowych kawałkach w każdym markecie budowlanym. Czy maja potrzebny wymiar - nie wiem. Jeśli się upierasz przy konkretnym wymiarze, to kup kawałek pręta, czy to okrągłego, czy prostokątnego i niech ci w na porządnej wiertarce kolumnowej wywiercą otwór, a następnie rozwiertakiem dociągną na właściwy rozmiar. Ty tylko sobie wnętrze przepolerujesz.
 • Poziom 19  
  Tłoczek z uszczelką przystosowane są do pracy w 16mm cylindrze. Uszczelka dopasuje sie do pracy w 15,5mm - 16,5mm.
  Znacie jakiegoś prywatnego tokarza na czechowie lub okolicach?

  Moderowany przez Błażej:

  To już nie sprawa na forum.

 • VIP Zasłużony dla elektroda
  to nie prościej dorobić nowy tłoczek? Przy odrobinie chęci, to nawet na wiertarce wkręconej w uchwyt zrobisz... Uszczelkę z czego tam masz?
 • Poziom 19  
  Niestety nie jest możliwe dorobienie tłoczka.
 • Poziom 36  
  Błażej napisał:
  Roztoczyć się tego raczej nie da, ścianka za cienka.
  Roztaczanie, a rozwiercanie to różnica. Mając rozwiertak nastawny można zdejmować dosłownie błonę, co nie spowoduje zdeformowania rurki. Dodatkowo przed rozwiercaniem można tę rurkę umieścić w drugiej, co by ją usztywnić (rurka w rurkę na pastę lutowniczą, odrobina lutowia i palnik). Możliwości jest wiele.
 • Poziom 19  
  tokarz wytoczył mi cylinder, lecz nie posiadał rozwiartaka i w całym cylindrze są takie drobne ryski powstałe w wyniku wiercenia. Czy da się to jakoś wypolerować?

  Pozdrawiam
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Tak. Przeprowadź coś na wzór procesu honowania. Tylko ty użyj do tego drobnego papieru ściernego nawiniętego równomiernie - BARDZO WAŻNE! - na pręt mniejszej średnicy. I wyrównaj gładź cylindra. Podczas ruchu obrotowego przesuwaj pręt równomiernie góra dół (na youtubie są filmiki z procesu honowania, pooglądaj to zrozumiesz jak to zrobić).
 • Poziom 36  
  Do wygładzenia kup sobie taką szorstką tkaninę, jakiej używają hydraulicy przy lutowaniu miedzianych rur. Poleruje na lustro.