Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dopasowanie filtru o stałych rozłożonych

maciej_333 19 Feb 2012 23:42 823 0
    maciej_333
    Level 36  
    Wykonuję filtr o stałych rozłożonych. Aktualnie składa się on z dwóch rezonatorów (docelowo trzech) wykonanych z odcinka drutu, skróconych pojemnością. Filtr taki nawet pracuje, mam jednak problem z dopasowaniem impedancji. Impedancja źródła wynosi 1500Ω, zaś obciążenia jedynie 96Ω. Od strony źródła planuję dać pętlę sprzęgającą, a od obciążenia sprzężenie pojemnościowe (próba uzyskania symetrycznych zboczy). Rezonatory mam policzone, oba są identyczne i umieszczone względem siebie równolegle. Mam pytania:

1. W "Poradniku UKF" podano wzory na obliczenie takiego dopasowania. Dołączone obciążenie transformuje się w równoważną rezystancję szeregową. Warunek dopasowania to zawsze rs1=rs2 ? Jak się ma do tego Z0 samej linii ? Wystarczy, że ulegnie skróceniu przy wyprowadzaniu warunku dopasowania ?

2. W podanej pozycji omówiono dopasowanie dla pojedynczego rezonatora. Jak zatem obliczyć to dla całego filtru trzy-obwodowego przy znanej odległości pomiędzy rezonatorami ? Odległości pomiędzy rezonatorami mogę ewentualnie dobrać.

3. Im bardziej skrócony rezonator tym mniejsza dobroć i większe tłumienie ? Tak by wychodziło z pomiarów.

4. Pytanie bardziej teoretyczne. Jak wyznaczyć transmitancję operatorową takiego filtru ?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Multimetr Fluke