Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mig do spawania także aluminium, jaki wybrać?

19 Lut 2012 23:51 13889 13
  • Poziom 8  
    Witam, jestem kompletnym laikiem i rozglądam się za migomatem, przydał by się w moim gospodarstwie rolniczym i firmie, do tej pory używałem spawarki elektrodowej, ale wszystkiego tym się nie da pospawać, a z racji tego, że mam zabudowę aluminiową do transportu zwierząt i trochę już jest zmęczona, to interesował by mnie taki mig, którym bym mógł spawać właśnie aluminium.

Mógłbym liczyć na propozycję jakiegoś sprzętu? Cena to tak maks 2, no może góra 2.5-3 tys zł ale to może jakiś ceniony sprzęt przez użytkowników.

Pozdrawiam serdecznie
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Mig 270 Magnum.
    takim u nas w firmie się zarabia, więc polecam.
    Spawanie aluminium nie jest proste, ale jest do opanowania, tajemnica w ustawieniach.
  • TermopastyTermopasty
  • Moderator
    Ile już podobnych tematów jest na forum? Dlaczego nie poszukasz istniejących opinii?
  • Poziom 8  
    Uwierz mi, że szukałem, ale jak czytam to już sam nie wiem czy migiem aluminium musi być spawane prądem AC czy DC i czy się zmienia biegunowość podczas spawania aluminium... z tego co widziałem to tyczy się spawarek metodą tig.

I dlatego ten temat, żeby się dowiedzieć jakie parametry lub dokładnie jakim migiem można spawać aluminium.

Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    emonkey napisał:
    Uwierz mi, że szukałem, ale jak czytam to już sam nie wiem czy migiem aluminium musi być spawane prądem AC czy DC i czy się zmienia biegunowość podczas spawania aluminium... z tego co widziałem to tyczy się spawarek metodą tig.

Spawa się Migomatem prądem DC, nie odwraca się żadnych biegunów.
    Spawanie TIG, jest to sprawa dość wolna i droga, nawet z uwagi na zakup odpowiedniego sprzętu- jest to polecane przy wymogach szczelności, oraz efektach wizualnych.
    Np. ramy markowych rowerów.
  • Poziom 8  
    Aha, a stal spawa się w jakiej otulinie gazu, bo aluminium w agronie. Czy do wszystkiego można stosować mieszankę argonu z dwutlenkiem węgla?

A co sądzicie o takim sprzęcie jak:
    - MIGOMAT INWERTEROWY 280A 4x4 400V cena 2 600zł (taki czarny, nie wiem czym się różni od żółtego)
    - MAGNUM MIG280 inwerter 4x4 2 819zł
    - TELWIN TELMIG 250/2 2 930zł
    - MIG-250 STAMOS 3 160zł
    - SUPERMIG 220Y 4X4 2 700zł
    - MIG 225 MOS 4x4 Invertor 230V 2 720zł
    - Supermig 250S 4x4 2 710zł

Chciałbym miga, który by się nie grzał za często przy kilku godzinach spawania, w planach jest spawanie konstrukcji dachowej.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Stal w osłonie CO2. Są też jakieś mieszaniny, ale nie próbowałem.
    Opisana Magnum, jest prod. chińskiej i w niczym mi to nie przeszkadza, jest bezawaryjna i solidnie wykonana.
    Przy ciągłym długim spawaniu, dobrze jest mieć wiadro z wodą i zanurzyć od czasu do czasu końcówkę uchwytu, celem ochłodzenia. (Tego nie wyczytasz w instrukcji)
    Drażnią mnie małe kółeczka z przodu.
    Do pozostałych marek nie odnoszę się, bo ich nie znam.
    Pewno ten sam czort..
  • Poziom 13  
    Witam, od roku używam MIG SHERMAN 260 IGTB 400V spawam nim zarobkowo w warsztacie, używam drutu 1mm. Spawa na okrągło przez 4 do6 godzin dziennie, nigdy nie zadziałał wyłącznik termiczny. Według moich doświadczeń to dobra spawarka.
  • Poziom 21  
    Aktualnie jestem na kursie spawania metodą mig i mag. Aluminium spawa się tylko prądem przemiennym AC i tylko w osłonie czystego argonu lub helu (gazy nieaktywne). Spawanie aluminium metodą mig lub tig to wyższa szkoła jazdy i najlepiej by ktoś wytłumaczył jak to się robi (polecam kurs). Stal konstrukcyjną można spawać w osłonie CO2 (wada dużo odprysków) lub mieszanki argonu 82% i CO2 18% (najczęściej stosowana), odprysków prawie nie ma.

I jeszcze jednego się na tym kursie dowiedziałem cytat:
    ,,Patrz na tabliczkę znamionową spawarki, bo to że na np. 180A nie znaczy że takim prądem możesz spawać dłuższy czas. Na każdej tabliczce jest oznaczenie np. 180A 20%, 60A 100% i oznacza to że prądem 180A to możesz spawać np. 5min lub mniej, później zadziała termik, a prądem 60A to cały czas. Tego żaden sprzedawca nie wytłumaczy, bo nikt by nie kupił, a na Alegro nie podają tych parametrów, wiadomo dlaczego, takie małe oszustwo. Szukaj spawarki która ma prąd spawania jak najwyższy przy tych 100%."

Myślałem że kupiłem migomata Bester 220A, a tu niespodzianka przy 100% to on ma tylko 115A, dobrze że nie jest mi potrzebny taki duży amperaż, przy dłuższym spawaniu.
  • Poziom 39  
    darek4168 napisał:
    Aluminium spawa się tylko prądem przemiennym
    Może najpierw kolego ukończ ten kurs, zanim zaczniesz siać zamęt.
    Aluminium migiem, spawa się prądem DC.
  • Poziom 21  
    Być może pomyliłem z tigiem, bo tigiem na pewno spawa się prądem przemiennym, sprawdzę to.
  • Poziom 39  
    darek4168 napisał:
    Być może pomyliłem z tigiem, bo tigiem na pewno spawa się prądem przemiennym, sprawdzę to.

Na pewno pomyliłeś.