Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nagłośnienie pasywne + końcówka mocy

20 Feb 2012 08:47 7869 66
  • Level 9  
    Witam,
    Posiadam kolumny 4 Acoustic : góry model DYS 115B 2x800 W w RMS 400 W i do tego doły 2x 1200 W w RMS 2x 600 W.Mam do tego dobrą końcówkę mocy(modelu nie pamiętam).
    Chciałabym się dowiedzieć czy iNUKE NU3000 DSP albo może iNUKE NU6000 DSP
    poradzi sobie z tym nagłośnieniem.
    Na chwilę obecną kolumny + końcówka sprawują się świetnie, ale waga końcówki mnie przeraża i chcemy się troszkę odciążyć wagowo.

Co o tym myślicie ?

Ps: nie piszcie żeby kupić kolumny aktywne, myślałam o tym , ale te kolumny co mam grają dobrze , więc nie widzę sensu aby je na razie wymieniać.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 31  
    Te końcówki to nowość na rynku. Informacje praktyczne o nich będą raczej minimalne. Parametry mają bardzo ciekawe, jednakże to na razie kupowanie kota w worku. Jesli chcecie koniecznie lżejsze końcówki impulsowe, to poszukaj w takich firmach jak PL-Audio, QSC, lub lepsze np. Powersoft, LabGruppen... Poza tym 4Acoustic też produkuje końcówki impulsowe, może dystrybutor (LFX) pomoże Wam dobrać do Waszego zestawu odpowiednie modele.
  • Level 9  
    Dzięki sprawdzę sobie te firmy. Byłam w Rock'n'roll-u i sprzedawca polecił Peavey IPR 3000 DSP, tyle że problem bo jeszcze ich w Polsce nie ma, ale gościu mówił że IPR 1600 DSP się świetnie sprawuje, a praktycznie tylko mocą się różnią.
    Muszę się zastanowić.
  • Level 31  
    Sprzedawca zawsze będzie polecał swoje produkty. Peavey niestety stracił swoją świetność z lat 90-tych, ich aktualne produkty nie są specjalnie rewelacyjne, więc nie ufałbym temu.
  • Level 11  
    Zależy jaki budżet przeznaczony jest na tą końcówke. Ja ze swojej strony popieram kolege wolek14 i też poleciłbym przede wszystkim końcówki firmy LabGruppen oraz QSC. Pozdrawiam :)
  • Level 9  
    Budżet ok 2200zł. Co do sprzedawcy to Behringera też ma, już sama nie wiem. Dzwoniłam do paru sklepów i w większości mówią że o tego nagłośnienia ciężko coś dobrać , jedne końcówki są za mocne inne za słabe, jeden mówi że lepiej mniej jak więcej, drugi na odwrót.

A powiedzcie mi jedno kolumny są 8 omowe podłączone szeregowo(na razie), powinnam patrzeć na moc końcówki przy 4 omach czy 8 ? Bo też mi mącą w głowie.
  • Level 9  
    Połączenie szeregowe, Lewy kanał z końcówki do dołu i z dołu do górek i prawy tak samo.
    W przyszłości chcemy zrobić to na dwóch osobnych końcówkach, ale na razie nie ma kasy, kupiliśmy nowy mikser, procesor efektów i procesor wokalowy, musimy jeszcze kupić odsłuch aktywny no i chcę wymienić końcówkę.
  • Level 11  
    Witam ponownie. Ja bym na behringera nawet nie patrzył. Pytanie jeszcze czy ma być to nowa końcówka czy używana ? Jeżeli połączysz ze sobą dwie kolumny 8 omowe to wypadkowa będzie 4 omy. Moc końcówki lepiej żeby była trochę większa, bo zawsze masz zapas mocy i nic się nie stanie, nie będzie zniekształceń, natomiast gdy moc końcówki w stosunku do głośników będzie mniejsza, nie wykorzystasz mocy głośników w 100% i będziesz żyłować końcówke, co będzie powodować zniekształcenia. W twoim przypadku łączenie szeregowo suba z górką nie jest dobrym pomysłem z dwóch przyczyn. Po pierwsze masz różne moce kolumn, doły są 600W a górki 400W, czyli nie możesz przesadzić z mocą, ponieważ popalisz górki, a z drugiej strony nie wykorzystasz całej mocy dołów. Po drugie, nie masz podzielonego pasma na doły i góry i wysyłasz całe pasmo dla basów i górek. Pokrywające się pasma wcale nie polepszają jakości dźwięku, wręcz odwrotnie. Rozwiązaniem mogłoby być zastosowanie crosovera, aby podzielić pasmo i kupić końcówkę dostosowaną do dołów i z jednego kanału zasilić doły, połączyć je szeregowo, a z drugiego kanału końcówki góry, które też można połączyć szeregowo, przy czym troche mniej mocy na nie podać, tak aby ich nie popalić. W tym wypadku masz podzielone pasmo i wykorzystując jedną końcówke masz dobrze zasilony cały system. Jedynym minusem jest to że w ten sposób cały system gra mono. Pozdrawiam :)
  • Level 14  
    "Połączenie szeregowe, Lewy kanał z końcówki do dołu i z dołu do górek i prawy tak samo. "A czy przypadkiem to nie jest łączenie równoległe? Wtedy wypadkowa wynosi 4 ohm. A co do tego Peavey to nie polecam, kolega kupił to i po godzinie grania padła(nie wiem jak grał bo mnie przy tym nie było). Niestety był to sprzęt używany chociaż ponoć tylko kilka razy ale nie na gwarancji. A jeśli nie chcecie 2 osobnych końcówek to można podłączyć tak jak kolega @ba18 mówił w drugiej części a końcówka do 2200 to t.amp d3400, z tego co słyszałem to niezawodna jest. Pozdrawiam
  • Level 11  
    Tak oczywiście to jest połączenie równoległe, więc wypadkowką połączenia dwóch kolumn 8 omowych będą 4 omy. Zgodzę się z kolegą, że ten t.amp d3400 byłby dobrym wyborem, jednak ma on zdecydownie za dużo mocy jak na te potrzeby tutaj. 2x1800W przy 4 omach to przesada. Ja bym polecił qsc gx5 dokładnie. Ma 2x700W przy 4 omach i bardzo dobrą jakość, waży 12kg i można ją kupić już za ok 1700zł. Pozostałe 500zł które zostanie można przeznaczyć na zakup crosovera np najprostszego dbx 223.
  • Level 9  
    Nie znam się dokładnie, ale w basach są wbudowane crossovery.

Dodano po 4 [minuty]:

Dodam , że sprzęt wolałabym kupić nowy.
  • Level 14  
    A więc tracona jest część mocy ponieważ zwrotnica pasywna nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem w basach. Polecałbym aktywny crossover najlepiej Behringera CX3400 a w basach odpiąć zwrotnice. A co do kwestii wzmacniacza to wydaje mi się że ten QSC będzie za słaby bo jednak potrzeba co najmniej 1200W na kanał żeby 2 basy pociągnąć. Może t.amp D2800? Będzie zapas mocy na basach a z nadstawkami trzeba będzie mieć po prostu lekką rękę. No i zostanie na crossover. Ewentualnie synq Digit 2K2 ale już cenowo trochę wykracza a ponoć są porównywalne z t.ampami. Pozdrawiam.
  • Level 9  
    Znajomy podał mi jeszcze jedną końcówkę, 4-Acoustic DA 1050, ale mi się wydaje że jest za mocna.

Dodano po 5 [minuty]:

twsssd wrote:
    A więc tracona jest część mocy ponieważ zwrotnica pasywna nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem w basach. Polecałbym aktywny crossover najlepiej Behringera CX3400 a w basach odpiąć zwrotnice. A co do kwestii wzmacniacza to wydaje mi się że ten QSC będzie za słaby bo jednak potrzeba co najmniej 1200W na kanał żeby 2 basy pociągnąć. Może t.amp D2800? Będzie zapas mocy na basach a z nadstawkami trzeba będzie mieć po prostu lekką rękę. No i zostanie na crossover. Ewentualnie synq Digit 2K2 ale już cenowo trochę wykracza a ponoć są porównywalne z t.ampami. Pozdrawiam.

Z tego co rozumiem, to mówisz o połączeniu mono,jeden kanał na doły drugi na górki.
    A jakbym zdecydowała się na dwie końcówki, jedna 2x 600W druga 2x 400W, rozumiem że wtedy muszę patrzeć na 8 om ? A jak to podłączyć, zastanawiałam się kiedyś nad tym , ale nie bardzo miał kto mi to wytłumaczyć: czyli mikser 2 końcówki kolumny.???
  • Level 14  
    No to wtedy musisz mieć crossover i wychodzisz z mixera do niego a tam ustawiasz tryb 2way i wychodzisz wyjściem LO na basy i Mid/Hi (czy jak tam to jest podpisane) na górki. A jeśli jednak zmiana koncepcji to i wzrasta masa. Powiedz w jakiej granicy co ro ciężaru mamy się trzymać?
  • Level 9  
    ja mam końcówkę która waży 50 kg, kolega z zespołu chciał przejść na aktywne kolumny, ale na to nie ma na razie kasy, myślałam o Peavey-u bo waży ok 3,5 kg ,ale myślę że maksymalnie do 12 kg. Chcę kupić mniejszego racka , tak aby zmieścić w niego mikser, procesor efektów,procesor wokalowy i końcówkę ew 2 .
    Wolałabym jednak zostać przy jednej końcówce, ale nie na mono, chociaż nie wiem jaka jest różnica, bo nie praktykowałam tego

Dodano po 1 [minuty]:

Z tego co czytałam w niektórych końcówkach jest wbudowany crossover.
  • Level 14  
    @alicja440"Z tego co czytałam w niektórych końcówkach jest wbudowany crossover. " no jest ale w kwocie do 2200 nie znajdziesz z crossoverem tak "dobrym" jak ten zewnętrzny. Np w ads-ach plx jest cross ale z tego co koledzy na elektrodzie piszą i słyszałem to nie jest on zbyt "szczelny" więc jednak pozostał bym przy rozwiązaniu zewnętrznym.
  • Level 9  
    Ok , czyli crossover kupuje , ale do tego 1 końcówkę czy dwie ?? Znowu się gubię. Sorki nie jestem blondynką , ale czasami trzeba mi wytłumaczyć po chłopsku :D
  • Level 41  
    alcia440, Jeśli sygnał jest dzielony aktywnym crosoverem, to musisz mieć tyle wzmacniaczy, na il pasm dzielisz sygnał.
  • Level 43  
    Generalnie, zestaw paczek który posiadasz, powinien być zasilany dwiema końcówkami mocy a pasmo podzielone crossoverem, lub procesorem głośnikowym.
    alcia440 wrote:
    czasami trzeba mi wytłumaczyć po chłopsku :D

Mikser się podłącza do wejść crossovera. Z wyjścia LOW lub SUBWOFER crossovera, przesyła się sygnał z pasmem niskotonowym do końcówki mocy zasilającej kolumny niskotonowe a z wyjścia MID/HI crossovera, przesyła się sygnał z pasmem średnio-wysokotonowym, do końcówki mocy zasilającej kolumny szerokopasmowe/satelity. Potencjometrami crossovera, ustawia się się punkt podziału pasma pomiędzy basami a satelitami, zwykle w przedziale 80-150 Hz, natężenie dźwięku obu sekcji itp. w zależności od typu crossovera.

Pozdrawiam.
  • Level 9  
    No dobra , ale do tej pory miałam jedną końcówkę i połączenie równoległe, czasami gdy basu było za dużo to obcinałam pasmo wbudowanym crossoverem(wiadomo , że on jest okrojony) i wszystko działało w miarę dobrze, dodam że czasami na imprezę bierzemy same satelity 2 lub 4 zależy od sali i akustyki.
    Pytanie : czy nie mogę tylko kupić lżejszej końcówki impulsywnej aby pozbyć się kg, żeby było na razie jak do tej pory ?

Chodzi mi aby dobrać odpowiednią moc do kolumn i o to czy ma to być w 8om czy 4 om .

Słyszałam jak chodzi zestaw zasilony dwiema końcówkami i mi się podobało, co nie oznacza że nasz też źle brzmi, ale na razie za dużo zmian.
    Nie wiem czy to ma znaczenie, ale pod tym zestawem są 3 klawisze gitara el+akustyk saksofon i 3 wokale.

Dodano po 2 [minuty]:

Ps: Satelity 2 szt były zasilane samym Power-mikserem z którego rezygnujemy, bo to sama blacha (BehringerPMP3000)
  • Level 11  
    Powiem Ci tak, ja zawsze staram się pomóc w taki sposób, aby uzyskać jak najlepszą jakość. Oczywiście możesz wymienić samą końcówke na lżejszą. Wtedy kupujesz jedną końcówke i podłączasz tak samo jak podłączałaś do tej pory równolegle. Powiedz mi tylko jedną rzecz. Jaką dokładnie miałaś do tej pory końcówkę. Ile mocy miała ? Jedna rzecz jaka mnie zastanawia i jakiej się obawiam to to że końcówka jaką powinnaś kupić powinna być dostosowana do mocy kolumn basowych które mają 600W, jednak jeżeli podasz 600W na 400W satelity mogą się one popalić. Dlatego mnie zastanawia jaką miałaś do tej pory końcówke i czy w pełni wykorzystywaliście jej moc ? Aby teraz juz tak konkretnie poradzić to musimy wiedzieć na jaki wariant się koleżanka decyduje ? Czy tylko jedną końcówke wymienia na lżejszą i podłącza ja tak jak do tej pory miała, czy może dwie końcówki ?
  • Level 43  
    alcia440 wrote:
    czasami gdy basu było za dużo to obcinałam pasmo wbudowanym crossoverem

Niewiele z tego rozumiem. Pasywnym filtrem nie można płynnie dzielić (obcinać?) pasma.
    Sporo by wyjaśniło zamieszczenie fotki panela tych subwoferów.

alcia440 wrote:
    Pytanie : czy nie mogę tylko kupić lżejszej końcówki impulsywnej aby pozbyć się kg, żeby było na razie jak do tej pory ?

Jasne że możesz, tyle że pasywny podział pasma pomiędzy dołem a górą to "przeżytek", nie stosowany już od dawna nawet w półprofesjonalnych systemach i dlatego od dłuższego czasu, staramy się nakłonić Cię do nowocześniejszego, profesjonalnego zasilania Twojego systemu, nagłośnieniowego.

alcia440 wrote:
    mam końcówkę która waży 50 kg

Też jestem ciekaw, co to za końcówka.

W sumie, czterokanałowa końcówka mocy T.AMP TSA 4-700 rozwiązała by Twój problem. Czytałem o niej kiedyś na forach zachodnich i większość użytkowników wyrażała się o niej pochlebnie. Ktoś nawet napisał że to kopia któregoś z modeli Lab Gruppen-a, ale czy to prawda, trudno dociec. W każdym razie, Thomann już od kilku ładnych lat ma ją w swojej ofercie, więc produkt ma powodzenie, bo z tego co zauważyłem, szybko z ich strony znikają produkty, które moim zdaniem się nie sprawdziły ze względu na np. awaryjność, częsty serwis i tym samym niską sprzedaż. Podobno Granat ma (miał?) taką końcówkę, więc może by się wypowiedział, co jest warta.
    Oczywiście do niej był by potrzebny crossover do podziału pasma ale tymczasowo, można by nią zasilać Twój zestaw w dotychczasowy sposób.

Pozdrawiam.
  • Level 11  
    W tej końcówce będzie brakowało troche mocy kolego DjMapet. Chyba, że połączyć dwa basy równolegle i zasilać je przy 4omach, a górki z osobnych kanałów normalnie w 8 omach :)
  • Level 31  
    Zauważcie koledzy, że autorka ma 2200zł na całość, więc trochę niepotrzebnie spekulujecie, bo za tą cenę nie da się kupić dwóch porządnych końcówek mocy w klasie D i crossovera. Polecam zostać przy opcji z jedną końcówką, i dozbierać na taką. Ma prawie 2kw na kanał na 4 Ohm (jeśli nadstawki nie są cięte od dołu na zwrotnicy to taką trzeba założyć). Pracowałem na niej, chodzi bardzo fajnie, jednak mogą być problemy z bezpiecznikami tuż po włożeniu wtyczki do kontaktu (czasami lubi wybić:)). Innego sensownego rozwiązania w tym momencie nie widzę, chyba że powiększymy budżet.

A tak poza tematem to kolego DjMapet, nie ma przypadkiem już na tych forach info o INUKE?
  • Level 9  
    końcówkę mam 4 Acoustica o takich samych parametrach jak DA 1050 tylko analogową.
    Gościu który mi kompletował sprzęt upiera się że końcówka musi chodzić na 8 om, ale z tego co tu wynika to jest w błędzie.
    Jeżeli chodzi o różnicę kolumn to chyba w tym połączeniu to nie ma znaczenia, bo mam dół z górą połączony z jednego kanału a nie doły z jednego a góry z drugiego, chyba że się mylę.

Powiedzmy że chcę kupić na razie samą końcówkę i aby było podłączone tak jak dotychczas, być może że w wakacje dokupię drugą i crossover. To wtedy tą co teraz kupie będę mogła wykorzystać na doły przy 8 om jak dobrze rozumiem.
  • Level 31  
    Oczywiście. Możesz wtedy sprzedać tą co posiadasz, i ew dozbierać trochę, i kupić resztę zestawu.
  • Level 9  
    wolek14 wrote:
    Zauważcie koledzy, że autorka ma 2200zł na całość, więc trochę niepotrzebnie spekulujecie, bo za tą cenę nie da się kupić dwóch porządnych końcówek mocy w klasie D i crossovera. Polecam zostać przy opcji z jedną końcówką, i dozbierać na taką. Ma prawie 2kw na kanał na 4 Ohm (jeśli nadstawki nie są cięte od dołu na zwrotnicy to taką trzeba założyć). Pracowałem na niej, chodzi bardzo fajnie, jednak mogą być problemy z bezpiecznikami tuż po włożeniu wtyczki do kontaktu (czasami lubi wybić:)). Innego sensownego rozwiązania w tym momencie nie widzę, chyba że powiększymy budżet.

A tak poza tematem to kolego DjMapet, nie ma przypadkiem już na tych forach info o INUKE?

Ja napisałam że tyle chcę przeznaczyć na końcówkę, a nie że taki mam budżet, a na chwilę obecną myślałam o jednej końcówce .
    Co do tych bezpieczników no to może być problem, bo czasami na salach na których gramy to przy naszym sprzęcie wywala korki, a dochodzą jeszcze światła :D
    Ale mam już mętlik

Dodano po 6 [minuty]:

wolek14 wrote:
    Oczywiście. Możesz wtedy sprzedać tą co posiadasz, i ew dozbierać trochę, i kupić resztę zestawu.

No tak, ale mam granie co weekend, aż do października i nie mogę czekać aż coś sprzedam , a potem dokupię, muszę to zrobić od razu.
    A poza tym ile mogłabym dostać za te kolumny? Zeby kupić nowe ( oczywiście aktywne) to dobrze powyżej 10000 muszę mieć.

Dodano po 2 [minuty]:

W sumie ja sprzętu nie noszę , a martwię się o wagę jakbym to ja targała :D
  • Level 31  
    Quote:
    Ale mam już mętlik

Jeśli masz możliwość, to kup od razu cały zestaw, tj dwie końcówki i crossover. Wcześniej podaj budżet, to coś dobierzemy. Jeśli nie to kup albo tą co podał DjMapet (T.Amp), albo tą co ja podałem(PL Audio).

Osobiście T.Amp jakoś mnie nie przekonuje, bałbym się to kupić. Szczególnie jeśli o awaryjność chodzi, bo jak nie daj boże padnie Ci końcówka na imprezie, to pozamiatane. W przypadku dwóch oddzielnych zawsze możesz spokojnie dograć na jednej, bo Twój zestaw ma pasywne zwrotnice. A piszę o tym dlatego, że rzuca mi się w oczy tak niska cena tych produktów.

Quote:
    No tak, ale mam granie co weekend, aż do października i nie mogę czekać aż coś sprzedam

Kupisz impulsową, i na niej będziesz grać, a sprzedasz analogową:) Nie będzie żadnej przerwy.
  • Level 11  
    O kurcze, to mocna końcówka. I nigdy Ci się głośniki nie spaliły ? Ten gościu, który Ci kompletował to i mówił, że przy połączeniu równoległym dwóch kolumn 8 omowych końcówka musi pracować w 8 omach był w błędzie, bo musi pracować w 4 omach. Z prostych wyliczen na łączenie równoległe wynika, że 1/R=1/8+1/8 czyli 1/R=2/8 czyli 1/R=1/4 czyli R=4omy. Gdybyś chciała podłączyć te kolumny osobno każda to wtedy końcówka musiałaby pracować w 8 omach. A teraz wracajć do tematu. Skoro koleżanka zdecydowała się narazie kupić jedną końcówke to proponuję poszukać końcówki która będzie miała minimum 2x600W przy 4 omach, ale zarazem minimum 2x400W przy 8 omach. Już tłumaczę dlaczego. W tej chwili potrzebujemy może nawet troche więcej niż 2x600W przy 4 omach, aby dobrze zasilić cały system. A myśląc przyszłościowo, jak koleżanka dokupi za jakiś czas drugą końcówke i crosover, tą końcówke którą teraz koleżanka kupi na całość będzie mogła pójść jako zasilnie górek. Dlatego minimum powinna mieć 2x400W przy 8 omach. I mocy zawsze lepiej mieć jest troszkę zapasu tak jak już wspominałem, więc lepiej więcej niż mniej, ale też bez przesady :) W tej chwili powiem, że jeżeli chodzi o firme końcówek to na pewno może to być T.Amp, Dap, nie wiem czy znajdzie się w tej cenie QSC, wieczorkiem jeszcze popatrzę konkretne modele i podam. Pozdrawiam :)