Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik z łożyskiem magnetycznym

Andsa 20 Lut 2012 10:36 1200 6
  • #1 20 Lut 2012 10:36
    Andsa
    Poziom 10  

Witam
    Nie bardzo wiedziałem, gdzie taki temat zamieścić.

Chciałbym zbudować niewielki silnik. Nie ma niczego napędzać. Jedyne co chcę osiągnąć to możliwie najwyższe obroty. Łożyska odpadają. Wpadłem na pomysł, aby oś lewitowała w polu magnetycznym. To akurat nie powinno być problemem. Nie bardzo wiem jakie zjawisko wykorzystać, aby oś zaczęła się obracać. Silnik liniowy wymaga czujnika halla, co za tym idzie dość mocno komplikuje elektronikę i z pewnością spowolni silnik.

0 6
  • Pomocny post
    #2 20 Lut 2012 12:27
    jasjarzy
    Poziom 14  

Podstawowy problem to indukcyjność.
    Drugi problem to straty magnetyczne w ułożyskowaniu magnetycznym.
    Spróbuj wymyślić, żeby zawieszenie magnetyczne dawało moment napędowy.

Ja myślę, że sprężone powietrze + turbinka i ułożyskowanie na poduszce powietrznej jest łatwiejszew realizacji

0
  • #4 20 Lut 2012 17:48
    jasjarzy
    Poziom 14  

ale uważaj, to nie żarty.
    Widziałem jak się rozlatuje łożysko, przedmuchiwane pistoletem, przez wesołego ślusarza.

0
  • #5 20 Lut 2012 21:31
    Andsa
    Poziom 10  

Przeprowadziłem wstępny eksperyment z bączkiem i sprężonym powietrzem. Nie trzeba nawet łopatek. Oś którą chcę rozpędzić do bardzo dużej prędkości obrotowej z jednej strony ma być ścięta pod kątem 45', wypolerowana i pełnić rolę zwierciadła. Na obracające się zwierciadło chce skierować laser. Jestem ciekawy co zobaczę.

0
  • #6 21 Lut 2012 17:41
    Madrik
    Moderator Robotyka

Kreskę, jak ze skanera do cen, albo z poziomicy laserowej... :)

Natomiast pomartw się o wyważenie. Bo wycięcie w ośce z jednej strony i tak wysoka prędkość obrotowa sprawi, że ośka sobie gdzieś poleci, wg praw siły odśrodkowej, prawa grawitacji oraz praw Murphy'ego.

0