Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie 2 dekoderów do 1 anteny (zakłócenia)

Bujala 20 Lut 2012 11:06 3512 16
  • #1 20 Lut 2012 11:06
    Bujala
    Poziom 7  

Witam.
    Podłączyłem dwa dekodery (Ferguson T65 i AKAI AK435H) do osobnych TV pod jedną antenę skierowaną na Raszyn (ok 110km do nadajnika), podłączenia dokonałem bez żadnych wzmacniaczy i rozgałęźników.
    Problem mój polega na tym, że na jednym TV łapie 18 kanałów a na drugim mam 8 (jeśli na drugim tv łapie mi więcej kanałów to mam ogromne zakłócenia na nim).
    Czy macie może jakieś propozycje jak to zniwelować, co dokupić?

0 16
  • #3 20 Lut 2012 11:35
    Bujala
    Poziom 7  

w jakim przedziale cenowym szukać tego rozgałęźnika, żeby był dobry? Sprawdzałem też dekoder u kolegi który ma zamontowany jakiś tam rozgałęźnik i było to samo (zakłócenia)

0
  • #4 20 Lut 2012 11:42
    kizek
    Poziom 35  

Nie wiem jak kolega ma to technicznie podłączone, czy przewody są podłączone bezpośrednio przy antenie czy w mieszkaniu kolega rozdzielił ten sygnał. Tunery mają niestety różną czułość na wejściu.

0
  • #5 20 Lut 2012 11:51
    Bujala
    Poziom 7  

przewody są połączone w domu, do każdego TV jest osobny zasilacz.

0
  • #6 20 Lut 2012 11:58
    kizek
    Poziom 35  

No kolego za każdym razem dowiadujemy się o nowych elementach w twojej instalacji antenowej. Podaj dokładnie z jakich elementów się składa ta cała instalacja. Dwa zasilacze?

0
  • #7 20 Lut 2012 12:16
    Bujala
    Poziom 7  

posiadam 1 antenę firmy nie znam ale kosztowała ok 45zł (czyli szału nie ma), rozdzieloną (na krótko bez rozgałęźnika) na dwa tv do każdego telewizora mam osobny zasilacz (bez niego na analogu nie było obrazu) to już wszystkie udziwnienia.

0
  • #8 20 Lut 2012 12:33
    seba65310
    Poziom 21  

Kolega ma zapewne przedwzmacniacz, a tunery połączone są za pomocą pętli. Dwa zasilacze :/ Wszytko powinno działać na jednym zasilaczu, bądź bez(zasilanie z tunera 5V). Jakie są długości kabli?

0
  • #9 20 Lut 2012 12:50
    Bujala
    Poziom 7  

jeśli chodzi o kabel antenowy to od rozdzielenia do jednego tv jest 6m a do drugiego 1 m do anteny na dachu koło 11m. Ja jestem kompletnym laikiem w tym temacie.

0
  • #10 20 Lut 2012 14:56
    _cheetah_
    Poziom 37  

Bujala napisał:
    posiadam 1 antenę firmy nie znam ale kosztowała ok 45zł (czyli szału nie ma), rozdzieloną (na krótko bez rozgałęźnika) na dwa tv
    to znaczy jak masz to rozdzielone? Kable są polutowane / poskręcane ze sobą czy jeszcze jakoś inaczej?

Przykładowo powinno być tak:

• antena z wzmacniaczem (to masz)
    • kabel antenowy
    • zasilacz antenowy
    • rozgałęźnik na dwa (np. takie coś lub albo takie)
    • kable do TV / dekoderów.

Bujala napisał:
    pod jedną antenę skierowaną na Raszyn (ok 110km do nadajnika), podłączenia dokonałem bez żadnych wzmacniaczy i rozgałęźników.
    110km od Raszyna to już jest poważna sprawa. Powinieneś próbować uzyskać stabilny odbiór w układzie antena - jeden TV, a dopiero potem próbować rozdzielać sygnał - rozgałęźnikiem pasywnym lub aktywnym.

0
  • #11 20 Lut 2012 17:07
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Bujala napisał:
    jeśli chodzi o kabel antenowy to od rozdzielenia do jednego tv jest 6m a do drugiego 1 m do anteny na dachu koło 11m.

Pisałeś również, że masz podłączone 2 zasilacze.
    Zgodnie z regulaminem pkt 3.1.15 jesteś zobowiązany do podania wszystkich szczegółów w tej instalacji - abyś mógł otrzymać jakiekolwiek wyjaśnienie.
    Cytat:
    Ja jestem kompletnym laikiem w tym temacie.

Nie negujemy tego i chcemy Ci pomóc - ale daj sobie pomóc poprzez podanie :
    - jakie zasilacze
    - gdzie i jak są podłączone te zasilacze
    - czy zasilacze te mają separatory napięć
    - jak (konkretnie) są podłączone kable koncentryczne (skręcone, zlutowane) (masy z masami a żyły środkowe z żyłami środkowymi)
    - jakie są wtyczki antenowe do TV lub dekoderów DVB-T
    - czy wykorzystujesz złącza F

Regulamin pkt 3.1.15 .
    3.1.15. Zabronione jest publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum. Tytuł wpisu powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.

W przypadku braku wyjaśnień - temat będę zmuszony Zamknąć.

Pozdrawiam.

0
  • #12 21 Lut 2012 00:16
    Bujala
    Poziom 7  

-kable mam poskręcane ze sobą(masy z masami a żyły środkowe z żyłami środkowymi)
    -załączy F nie wykorzystuje
    -dekoder podłączony jest przez euro złącze i antenę od zasilacza
    -zasilacze KEMOT ZS 12v/100mA (input 230V-50Hz I1max 25mA output 12V-100mA) http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa=oferta/26/2601.dat

0
  • #13 21 Lut 2012 10:28
    _cheetah_
    Poziom 37  

Bujala napisał:
    -kable mam poskręcane ze sobą(masy z masami a żyły środkowe z żyłami środkowymi)
    i to jest pierwszy problem. Taki sposób dzielenia sygnału jest w ogólności niepoprawny, albowiem do podziału sygnału powinien być zastosowany odpowiedni rozgałęźnik, tak aby zachowane były parametry całej instalacji antenowej. I od założenia rozgałęźnika powinno się zacząć.

Trzeba jednak dodać, że, paradoksalnie, takie podział "na skrętkę" może w szczególnym przypadku dać polepszenie odbioru na wybranych kanałach, jednakże zdecydowanie pogarszając jednocześnie odbiór na innych. Kwestia przypadku i szczęścia.

Kolejna kwestia to stan kabli antenowych. Jeśli są złej jakości lub stare i zniszczone, można stracić niepotrzebnie dużo na jakości odbieranych sygnałów.

W sumie , to i tak masz wiele szczęścia, że przy 110km od nadajnika masz tak dobry odbiór. Wygląda, że masz bardzo dobrą lokalizację. Możesz podać miejscowość?

0
  • #14 21 Lut 2012 11:33
    Bujala
    Poziom 7  

Miejscowość to Sokoły koło Pionek, antenę mam zamontowaną na wysokości ok 7m

0
  • #15 21 Lut 2012 13:14
    _cheetah_
    Poziom 37  

no to nie jest tak źle, bo do Raszyna masz raptem ~77km (PKiN gorzej, bo około 90km) i to z niezłym profilem terenu... nadajniki - włącz opcję 'Satelita' to znajdziesz swój dom.

Z mux-1 z Raszyna może być problem z uwagi na nadajnik analogowego TVP Info ze Świętego Krzyża. A poza tym, to masz Ryki, Przysuchę i Święty Krzyż w odwodzie...

Założyć normalny rozgałęziacz sygnału, wymienić, jeśli jest taka potrzeba kable antenowe, i ustawić precyzyjnie antenę na MAX jakości odbieranych mux-ów, i może będzie OK.

0
  • #16 21 Lut 2012 23:05
    Bujala
    Poziom 7  

Dzięki zastosuje się do rad. (napisałem że 110 km bo po drogach tak sobie wyliczyłem ale bez sprawdzania na mapie, antenę miałem ustawiona wcześniej na Przysuchę ale przestawiałem na Raszyn bo tam było więcej kanałów do odbioru)

Dodano po 1 [minuty]:

Jak rozpoznać czy rozgałęźnik jest pasywny czy aktywny?

0