Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

S7 1200 odczyt danych z web serwera

zamsz 20 Lut 2012 12:21 2976 11
  • #1 20 Lut 2012 12:21
    zamsz
    Poziom 2  

Sytuacja wygląda w ten sposób, że wystawiam dane na web serwerze S7 1200 i chciałbym własnym programem wczytywać zawartość strony parsować ją wyłuskując dane z PLC. Czy ktoś w ogóle próbował takiej kombinacji? Czy jest to realne i właściwe podejście do tematu?

Chwilowo z różnych względów wykluczam użycie serwer OPC bądź też bibliotek typu prodave.

• #2 20 Lut 2012 18:13
    jestam
    Specjalista Automatyk

Sposób sprawdzony w praktyce sterowników różnych producentów. Niestety nie na S7, ale nie ma powodu dla którego miałoby to nie działać. Uwaga: diabeł tkwi w szczegółach.

• #4 20 Lut 2012 20:19
    zamsz
    Poziom 2  

elektrokuba napisał:
    Nie bardzo rozumiem co chcesz otrzymać ale sam nie dalej jak tydzień temu się tym zajmowałem i to na s7-1200. Działa i mogę pomóc tylko skonkretyzuj wymagania.

W zasadzie wszystko zrobiłem w oparciu o pomoce z poniższej stronki siemens'a:
    https://www.automation.siemens.com/forum/gues...ow.aspx?PostID=303897&Language=en&PageIndex=1

Interesuje mnie pełna dynamiczna wizualizacja procesu czyli wyświetlanie danych z PLC + grafika, jakieś drobne animacje. Inaczej mówiąc SCADA własnej "produkcji" niestety sam html nie wystarczy do tego przedsięwzięcia. Wpadłem więc na pomysł parsowania dodatkowym programem zawartości www generowanej przez PLC.

Podany przez Ciebie link to przykład uruchomienia web serwera ze statyczną wizualizacją w html. To mi nie wystarcza.

• #5 20 Lut 2012 21:35
    elektrokuba
    Poziom 12  

Aha... No bo zrozumiałem że chcesz po prostu odpalić web serwer. Też próbowałem coś kombinować z animacjami, podobno jave się da jakoś w to wplątać ale jedyne co mi się udało to wklejanie GIFów ;) Z tego co wiem to da się wstawić obrazki zmieniające się w zależności od zmiennych PLC, ale nie doszedłem do tego jak to zrobić. Do scady to temu bedzie daleko bo odświeżanie będzie słabe ...
    Zrobiłem podstawową stronkę w HTMLu z zakładkami tekstem/wartościami zmieniającymi się w zależności od stanu w PLC. Niestety z robienia stronek jestem kiepski więc na tym poprzestałem i w tym mogę pomóc.
    Niemniej jak byś coś wymyślił to będę wdzięczny za jakieś informacje.
    Puki co pozdrawiam i sorry za zamieszanie.

• #6 20 Lut 2012 22:05
    jestam
    Specjalista Automatyk

zamsz napisał:
    Inaczej mówiąc SCADA własnej "produkcji

Trzeba przygotować stronę (strony) z odpowiednimi znacznikami do odczytu zmiennych i/lub deklaracjami <!--AWP --> dla zapisu.

Odczyt wykonuje się żądaniem HTTP GET, zapis HTTP POST. Żądania trzeba wygenerować po stronie klienta (w przeglądarce): javascript, aplet java, Flash, etc. Meta refresh się niezbyt nadaje.

• #7 06 Gru 2013 14:04
    nuszek
    Poziom 24  

Dzień Dobry

Może to nie jest odpowiedz na pytanie, ale dotyczy tematu

Poszukuję przykładu jak wczytać do S7 1200 stronę www,, za pomocą której odczytam zmienne, zmienię stan styku, zmienię wartości nastaw np. czasówki, itp.
    Jak taka strona powinna wyglądać, co i gdzie trzeba ustawić i wczytać, proszę pisać konkretnie, a nie ze tu i tu jest opisane.

Jak ktoś może mi pomóc proszę na pw, ale dla dobra wszystkich możemy dyskutować na forum.

Jak wiemy, na przykładach najwięcej się uczymy.

• #8 13 Sty 2014 19:42
    MarasTej
    Poziom 10  

Tutaj znajdziesz bardzo prosty i przyjemny tutorial S7-1200 web serwer: Link

• #9 16 Kwi 2015 14:01
    plcsystem
    Poziom 15  

Dołączę się do tematu.
    Jest możliwe wykorzystanie tego WEB SERVERA w aplikacji napisanej w C#. Tzn. miałbym aplikacje w C#, która symuluje obiekt i w czasie rzeczywistym przy pomocy WEB SERVERA wysyła i odczytuje dane ze sterownika S7-1200. I do tego powstała by prosta wizka w C# (ale to już jest najmniejszy problem).

• #10 16 Kwi 2015 16:07
    jestam
    Specjalista Automatyk

Da się to zrobić, ale symulowany obiekt nie może być zbyt szybki - cykl odczyt/zapis po HTTP to jakieś kilkaset ms.

• #11 16 Kwi 2015 18:18
    tos18
    Poziom 35  

Czy nie lepiej wysyłać cyklicznie paczkę z danymi przez TCP lub UDP ?
    Instrukcja rozdział 10.2 oraz Easy Book (po polsku) rozdział 7.

• #12 16 Kwi 2015 19:29
    jestam
    Specjalista Automatyk

Co kto lubi.

HTTP jest mniej pracochłonne po stronie PC (w skrajnym przypadku jedna linia kodu w C#) i po stronie PLC (wystarczy gotowiec z przykładu plus strona HTML dla danego projektu). A są też sterowniki, które obsługują HTTP wprost w firmware.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME