Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zdalne pomiary transmitowane drogą radiową. Informacje.

Adam Pyka 27 Dec 2004 22:35 4148 28
  • #1
    Adam Pyka
    Level 19  
    Witam!

    Poszukuję informacji na temat zdalnych pomiarów transmitowanych drogą radiową. Na przykład chciałbym umieścić sondę do pomiaru temperatury w boi na środku jeziora i droga radiową transmitować sygnał.
    Jakiej częstotliwości użyć? Modulacja: AM czy FM?
    Jeżeli można prosić jakieś skuteczne i dość proste rozwiazania.
    Odległość nadajnika od odbiornika około 200m.

    Dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam,
    Adam Pyka
  • #3
    Jap
    Level 29  
    Ciekawy problem! A może w nadajniku przetwornik temp / częstotliwość generatora m.cz w odbiorniku prosty częstościomierz na m.cz? zależy jaką potrzebowałbyś dokładność wskazań. Dość ciekawe (ale skomplikowane) systemy przesyłania danych pomiarowych występują w APRS – poczytaj o tym. Można odebrać między innymi sporo bramek pogodowych. Ale koszt stacji nadawczej czy odbiorczej będzie spory…
    Innym rozwiązaniem mogłoby być zastosowanie stacji pogodowej (można kupić już za 79zł) z czujnikiem zewnętrznym radiowym, i zwiększyć moc w czujniku (często sprowadza się do dodania 1 stopnia na tranzystorze i stworzenia anteny o odpowiednich wymiarach w czujniku jak i stacji odbiorczej).
  • #4
    Adam Pyka
    Level 19  
    Jap wrote:
    zależy jaką potrzebowałbyś dokładność wskazań


    Nie zależy mi na jakimś superdokładnym wskazaniu. Wystarczy rzędu +-0,5stopnia, no ewentulanie 1 stopień.

    Jap wrote:
    Dość ciekawe (ale skomplikowane) systemy przesyłania danych pomiarowych występują w APRS – poczytaj o tym. Można odebrać między innymi sporo bramek pogodowych. Ale koszt stacji nadawczej czy odbiorczej będzie spory…


    Faktycznie ciekawe rozwiązania, ale...... dla bogatych! Nie stać mnie na coś takiego. Poza tym sondę na jeziorze może mi ktoś zakosić i straty będą spore.

    Jap wrote:
    Innym rozwiązaniem mogłoby być zastosowanie stacji pogodowej (można kupić już za 79zł)


    Ciekawe rozwiązanie, ale jest problem w archiwizacji danych. Chciałbym jakoś automatycznie zapamiętywac dane czy to do kompa czy do jakiejś kostki EPROM. Urządzenia fabryczne z tego co wiem to jedynie wyświetlają dane na wyświetlaczu, a budowa urzadzenia (układ scalony jest na płytkach) wyklucza "podpięcie się" do obwodów wyjściowych.

    sq6ade wrote:
    PMR + DTMF najprościej.


    Dobra, DTMF jest rozwiązaniem bardzo fajnym ale jest problem w przesyłaniu danych. Przecież sobie nie kupię krótkofalówek PMR za 600zł! Poza tym weź pod uwagę zastosowanie - cena sondy wraz z nadajnikiem musi być znośna!

    Zastanawiam się jeszcze nad użyciem nadajnika FM (np. takich kitów AVT czy jakiejś innej firmy.) Tylko jest problem co do częstotliwości bo odbiór na zwykłym radiu jest najprostszy co do realizacji ale podejrzewam, że sąsiedzi nie byliby zachwyceni ;-)

    Dzięki za pomoc! Czekam na dalsze uwagi!
  • #5
    generator
    Level 20  
    poszukaj w sklepach , sa bezprzewodowe termometry radiowe i myślę że te 200m będzie osiągalne - pracuje to najczęściej na ok. 430 Mhz.
    Cena na pewno niższa od jakikolwiek radiotelefonów.
    Powodzenia.
  • Helpful post
    #6
    Jacu$
    Level 27  
    Na 200 metrów w otwartej przestrzeni to wystarczy nadajnik typu "pluskwa" na jednym lub dwóch tranzystorach i stabilizowany kwarcem. Wystarczy Ci moc maksymalnie 10 mW. W domu odbiornik z heterodyną kwarcową i wąskim p.cz (najlepiej jakiś przystosowany demobil typu Radmor). Pomiar temperatury realizowany przez mikrokontroler jednoukładowy, który następnie zamienia cyfry w transmisję DTMF (programowo) i moduluje nadajnik lub nadaje cyferki szeregowo, asynchronicznie (jak RS-232) kodując zero jako ton F1 a jedynkę jako ton F2 (odstęp między częstotliwościami około 1 kHz) z prędkością 300 Bodów (a po co szybciej?). Wystarczą 2 znaki ośmiobitowe do przesłania 4 cyfr lub trzech cyfr i znaku przy kodzie BCD. W takim przypadku do dekodowania transmisji można użyć jednego LM324 i na dwóch wzm. zrobić po jednym filtrze na każdą z częstotliwości, na trzecim wzm. komparator a na ostatnim wzmacniacz-ogranicznik. Dawno temu zrobiłem sobie taki układzik do odczytywania programów na Atari 800XL ze zwykłego magnetofonu i dekodował transmisję do 900 Bodów.
    Z dekodera sygnał można wprowadzić przez MAX232 na port szeregowy komputera i dalej bawić się w VB czy Delphi (co kto lubi).
    Nadajnik mógłby pracować na ok. 80 MHz - łatwe do zdobycia kwarce.
    Demobilowe Radmory są do nabycia na Allegro za grosze.
    Nadajnik i mikrokontroler pobierałyby b. mało prądu więc nie ma problemów z zasilaniem.
    I to by było na tyle.
  • #7
    Panda02
    Level 32  
    GENERATOR wrote:
    poszukaj w sklepach , sa bezprzewodowe termometry radiowe i myślę że te 200m będzie osiągalne - pracuje to najczęściej na ok. 430 Mhz.
    Cena na pewno niższa od jakikolwiek radiotelefonów.
    Powodzenia.

    Tylko że w tych rozwiązaniach stosuje się odbiorniki superreakcyjne, czułe, ale niestety podatne na zakłócenia. Sądzę, że ten pomysł jest jednak wart rozważenia, bo jest gotowa cała obróbka danych, ale należałoby zmienić sam odbiornik.
  • #8
    Adam Pyka
    Level 19  
    Propozycja Jacu$-ia jest ciekawa tylko mam obawy co do skomplikowania układu. Nie wiem, może jeszcze brak mi doświadczenia w dziedzinie mikoprocesorów. Może ktoś ma schemat takiego nadajnika na 2 tranzystorach i kwarcu? W książce "Nowoczesne zabawki" był poruszany ten temat telemetrii, ale jest to napisane wyjątkowo ogólnikowo. Są schematy 2 nadajników - jeden to nadajnikosonda działająca na zasadzie zmiany częstotliwości pod wpływem tempetatury tranzystora (straszna rozrzutność pomiaru), a drugi to nadajnik "dla większych zwierząt" również działający na takiej zasadzie.

    Znalazłem też schemat "sztucznego satelity ziemi" jednak nadajnik jest jakiś dziwny. Postaram się go zamieścić na forum. Stabilizowany kwarcem, na częstotliwość 27,12 MHz (nie wiem czemu nie 27,145MHz- przecież bardziej popularna).

    Może spróbować na 3,5MHz z nadajnikiem kluczowanym? Czy nie będą przypadkiem zbyt duże zakłócenia?
    Co sądzicie o starych zakresach "K1" (5,8-9,8MHz) i "K2" (11,8-22MHz) w radiu Unitra? Obecnie panuje tam cisza więc może warto spróbować?

    Pozdrawiam,
    Adam Pyka
  • #9
    fantom
    Level 31  
    Moduly nadawcze CC1000+procesor lub gotowy procesor 51 z nadajnikime 433 MHz w scalaku CC1010+szyfrowanie DES i regulacja mocy do 10mW.Koszt jednej strony to okolo 40 zl.
  • #10
    IjeSJot
    Level 27  
    Adam Pyka wrote:
    Może spróbować na 3,5MHz z nadajnikiem kluczowanym? Czy nie będą przypadkiem zbyt duże zakłócenia?
    Co sądzicie o starych zakresach "K1" (5,8-9,8MHz) i "K2" (11,8-22MHz) w radiu Unitra? Obecnie panuje tam cisza więc może warto spróbować?

    Pozdrawiam,
    Adam Pyka



    Co do pasma 3,5MHz to musisz miec zezwolenie na prace w tym pasmie. A inne zakresy fal krotkich sa wykorzystywane przez inne sluzby, jesli tam nic nie slyszysz to nie znaczy ze nic tam nie pracuje. A moze twoj odbiornik jest uszkodzony i nic tam nie slyszy? :) Proponuje przemyslec sprawe zakresu czestotliwosci.
  • #11
    And!
    Admin of Design group
    Czy na 200m z widocznością optyczną nie wystarczą najtańsze moduły 433MHz z dolutowaną antenką ?
    (koszt odb+nad do 40zł)

    Do czego konkretnie ma to służyc.
    Czy potrzebna ci aktualna temperatura czy też rejestracja historii zmian temperatury ?

    Bo jeżeli potrzebna rejestracja zmian to może zapamiętywać "na miejscu" a potem podpłynąć i odczytać ?

    Czy to jezioro jest duże i czy jest na twoim terenie ?
    Na myśl przyszło mi rozwiąznie z pętlą indukcyjną :)

    Czy też ma być to zestaw przenośny, do umieszczenia sondy i odczytów na brzegu ?

    Jest jeszcze jeden pomysł (poza podczerwienią itd) jeżeli boja jest zanurzona to może emitować do wody ultradźwięki.
    Na brzegu możnaby zanurzyć odbiornik i nasłuchiwać.

    Nie mam pojęcia czy to by zadziałało ale woda jest mniej ściśliwa od powietrza i powierzchnia jeziora tworzy odmienne warunki niż w powietrz więc może coś by się dało odebrać.
  • #12
    Adam Pyka
    Level 19  
    And! wrote:
    Do czego konkretnie ma to służyc.
    Czy potrzebna ci aktualna temperatura czy też rejestracja historii zmian temperatury ? Bo jeżeli potrzebna rejestracja zmian to może zapamiętywać "na miejscu" a potem podpłynąć i odczytać ?


    Hmm.... Raczej do pomiaru aktualnej temperatury - inaczej nie zamieszczałbym tego w dziale radiotechnika ;-) Gdzie widziałeś takie moduły? Bo może nie warto kombinować. Jednak zrobienie czegoś samemu daje większą satysfakcję ;-)

    IjeSJot wrote:
    Co do pasma 3,5MHz to musisz miec zezwolenie na prace w tym pasmie. A inne zakresy fal krotkich sa wykorzystywane przez inne sluzby, jesli tam nic nie slyszysz to nie znaczy ze nic tam nie pracuje. A moze twoj odbiornik jest uszkodzony i nic tam nie slyszy? Proponuje przemyslec sprawe zakresu czestotliwosci.


    Odbiornik jest sprawny, bo czasem szczególnie wieczorem słychać na nim parę ruskich stacji i chyba jakąś francuską! Poza tym nie zależy mi na mocach rzędu paru wat. Myślę że w 100mW w zupełności by się zmieściło.
  • #13
    IjeSJot
    Level 27  
    Myslac o KF wez pod uwage wymiary anten...
  • #14
    And!
    Admin of Design group
    CC1010 i podobne jest bardzo fajny
    ale ja myślałem o zastosowaniu znacznie tańszych (niestety o wiele gorszych) prostych modułów które przy zastosowaniu dodatkowych antenek być może miałyby szanse zadziałać.

    http://www.sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=8772
    http://www.sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=8773

    http://www.sklep.avt.com.pl/go/_category/index.php?idc=81_245

    http://www.cyfronika.com.pl/hybrydy.htm
  • #15
    sq6ade
    Level 40  
    DTMF jest w tym przypadku idealny. Są gotowe tanie kodery i dekodery i nie trza się pałować z zamianą danych cyfrowych na sygnał m.cz. do nadajnika i odwrotnie - można się już wtedy skupić na samym przetwarzaniu i wyświetlaniu wyników . Dekoder podaje gotowe dane czterobitowe,,, wystarczy kilka CMOSów i mamy wynik na wyświetlaczu. Gorzej z zamianą wartości analogowej na dane cyfrowe ale jest to również do zrobienia za pomocą kostek z serii CMOS. Tak czy siak bez techniki cyfrowej się nie obejdzie. A bez prosesorka trudno będzie i trzeba będzie wielu układów. Jako tanie medium można wypróbować zestaw pluskwa i odbiornik UKF FM 88-108MHz.
  • #16
    PIOTR111
    Level 16  
    Witam
    Tak się składa włśnie, że zbieram dokumentacje i części do wykonania takiego projektu
    W założeniu ma być pomiat temperatury i przesłanie jej na odległość
    Traktuje to jako projekt wstępny, jeżeli wyjdzie poprawnie mam zamiar rozbudować go do transmisji i pomiaru większej liczby czynników
    (mała stacja pogodowa)
    Czytając wypowiedzi kolegów widzę, że problem należy zacząć rozpatrywać mając na względzie dokładność pomiaru i ceny wykonania
    Ja się zdecydowałem na transmisję cyfrową kodowaną poprzez lącze 315Mhz +koder UM3758-108A odporny na zakłócenia
    Mój problem w tym , że nie mogę dostać tego układu
    Czy ktoś może wie gdzie można go kupić wysyłkowo
    Pierwsze próby już przeprowadziłem na układach MC145026 i MC 145027
    Jest ok ale przesyła tylko cztery bity jednorazowo apotrzebuje osiem(podłączony procek)
    Rozwiązanie jest takie albo kombinować paczki po 4 albo podłączyć wspominany układ, którego szukam
    Jeżeli chodzi o układy w,cz to je sam wykonuje i też działają stabilnie(jeżeli ktoś zaczyna się tym bawić polecam gotowe moduły,można zaoszczędzić sporo nerwów)
    W załączniku jest schemat przykładowy takiej transmisji
    Zachęcam wszystkich do wymiany doświadczeń w tym temacie
    Jeżeli ktoś będzie zainteresowany proszę pytać, może ja też się czegoś nauczę :idea:
  • #17
    Adam Pyka
    Level 19  
    PIOTR111 wrote:
    Witam
    Czytając wypowiedzi kolegów widzę, że problem należy zacząć rozpatrywać mając na względzie dokładność pomiaru i ceny wykonania
    Ja się zdecydowałem na transmisję cyfrową kodowaną poprzez lącze 315Mhz +koder UM3758-108A odporny na zakłócenia
    Mój problem w tym , że nie mogę dostać tego układu


    Dobra, problem w tym, że trzeba do tego prcoka, specjalistycznych układów i ... kasy! A czy pomyślałeś o tym, co się stanie jak ktoś to buchnie?
    Mógłbyś umieścić schematy Twoich nadajników? Jeżeli mówisz, że są stabilne to warto je zrealizować.

    Pozdrawiam,
    Adam Pyka
  • #18
    And!
    Admin of Design group
    Myślę że Atmel-ek dip8 / dip20 nie jest kosztownym rozwiązaniem
    Rozwiązuje problem jednoukładowości a przy taktowaniu wolnym zegarem i programem który często usypia procesor jest to również energooszczędne.

    Myślę że jeżeli chodzi o transmisję to wystarczy zwykła szeregowa zgodna z RS-232 ewentualnie wzbogacona w FSK.

    Trzeba jedynie wybrać realizację czujnika / czujników.

    Jeżeli ma być jak najprościej to DS1820 lecz jest on stosunkowo drogi....
    Jest jeszcze tańsza i mniej dokładana wersja w DIP8.
    Zaleta: wszytko cyfrowo.

    Ew pozostaje kombinowanie czyli LM35 (też nie taki tani) ew dioda krzemowa i wzmacniacz operacyjny. Ale należy dołożyć jeszcze przetwornik A/C. Wszystko zależy od wymaganej rozdzielczości. Można zastosować obwód RC...... odpowiednio sterowany z procesora i wykorzystać wewnętrzny komparator, można dołożyć przetwornik o wyjściu równoległym (ew drabinka rezystorów) , przetwornik A/C z odczytem szeregowym.

    Wszytko zależy od planowanej wielkości, poboru prądu i ceny.... urządzenia.

    PIOTR111 umieść schematy swych nadajników jeżeli możesz ew
    opisz jak je skonstruowałeś (kwarc/fala układ generatora , stopnia wyściowego itp) Jak wypadają cenowo/jakościowo w stosunku do tych za 20zł ?
  • #19
    PIOTR111
    Level 16  
    Witam
    Jak już pisałem moje projekty może realizować osoba , która coś już robiła na tych częstotliwościach
    Inny7m proponuje gotowe moduły (oszczędność czasu i nerwów)
    Sam nadajnik to układ z pilota do alarmu samochodowego uzupełniony o kwarc 315Mhz dla stabilności
    Do tej pory urzytkowałem nadajnika bez kwarcu i spełniał swoje zadanie
    Jeżeli chodzi o samo kodowanie jest ono rozpisane w PDFie układu MC145026 mamy adres stały ukłdu piny 1,2,3,4,5
    Natomiast piny6,7,9,10 to możemy wykorzystać do przesyłania czterobitowego danych. cała transmisja jest kodowana i odporna na zakłócenia, dopiero po udanym odbiorze przez układ Mc145027 pokazuje się słowo czterobitowe wraz z sygnałem potwierdzenia odbioru, który możemy wykorzystać do zapisu tych danych( odsyłam do PDFa)
    W załaczniku jest nadajnik.
    Shemat odbiornika muszę dopiero zeskanować
    Jeżeli to ma pracować w trudnych warunkach (nadajnik) musi być stabilizowany kwarcem a wygląda na to - otoczenie wilgotne
    Jeżeli chodzi o moje potrzeby to mi wystarcza- jak na razie
    W planachjest rozbudowa układu ale z transmisją na podczerwień
    Czujniki będą rozmieszczone w jednym pomieszczeniu
    Trochę namieszałem ale teraz trudno mi wszystko naraz uporządkować bo jest tego sporo
  • #20
    Adam Pyka
    Level 19  
    Witam!

    Hmm, gdzieś widziałem już ten schemacik, chyba w głównym dziale radio albo dom. W każdym bądź razie z tego co pamiętam pod nazwą pilot do bram wjazdowych czy jakośtak.

    Gdzie wpiąłeś ten kwarc? Trzeba przyznać, że układzik jest banalny, i co najważniejsze - tani!

    Co do sondy to nie lepiej zastosować termistor + przetwornik A/C?
    Rozdzielczość nie musi być duża. Jak już pisałem chyba wystarczy 1stopień (dokładność +-0,5stopnia). Nie wiem jak wyjdzie cenowo. Jeden z głównych celów jaki sobie postawiłem to cena!

    Chciałbym zrealizować kilka takich urządzonek, więc ten nadajnik z pilota jest ciekawą propozycją, bo może pracować wiele takich urzadzeń na jednej częstotliwości ( z tego co pamiętam).

    Zastanawia mnie jeszcze sprawa anteny. Kawałek kabla wystarczy czy warto pomyśleć o czymś solidniejszym (yagi albo ground-plate)?

    Pozdrawiam,
    Adam Pyka
  • #21
    sq6ade
    Level 40  
    He = a może palnąć cyfrówkę na bok bo tu chcąc nie chcąc prosi się o procesor a na myśl o tym wielu jeżą się włosy. A przecież wystarczy wziąć generator m.cz. przestrajany w funkcji zmiany parametru czujnika temperatury - to po stronie nadawczej .... a przy odbiorze przetwornik częstotliwość/napięcie i zmiany temperatury widzimy na ładnym analogowym wskazówkowym mierniku tablicowym. Prawda że piękne? A jakie proste i myśle że wykonalne a nie tylko dyskutowalne.
  • #22
    PIOTR111
    Level 16  
    Witam
    Najlepszym rozwiązaniem, skorotrzymamy się tak kosztów będzie rozwiązanie z generatorem przestrajanym temperaturą.
    Nadajnik może być na ukf na kwarcu
    Odbiornik małe radyjko ukf za 4zł +układ wykonawczy
    Ale z góry zaznaczam to nie będzie stabilne
    Sam nadajnik powinien pracować okresowo aby nie zakłócać pasma
    W załączniku jest schemat nadajnika i odbiornika z filtrem SAW
    Ja stosuję 315Mhz bo taki mam generator do prób , więcej nie wydoli
    Jeżeli ktoś ma jakieś materiały na ten temat to chętnie przeglądne
    PIOTR
    Attachments:
  • #23
    Adam Pyka
    Level 19  
    sq6ade wrote:
    A przecież wystarczy wziąć generator m.cz. przestrajany w funkcji zmiany parametru czujnika temperatury - to po stronie nadawczej .... a przy odbiorze przetwornik częstotliwość/napięcie i zmiany temperatury widzimy na ładnym analogowym wskazówkowym mierniku tablicowym.


    Żeczywiście genialna propozycja - a może byś dał jakieś schematy? Jak już takie coś robiłes to podziel się doświadczeniem. Dzięki!

    PIOTR111 wrote:
    Nadajnik może być na ukf na kwarcu
    Odbiornik małe radyjko ukf za 4zł +układ wykonawczy
    Ale z góry zaznaczam to nie będzie stabilne
    Sam nadajnik powinien pracować okresowo aby nie zakłócać pasma
    W załączniku jest schemat nadajnika i odbiornika z filtrem SAW


    Dzięki za schemat. Czemu twierdzisz, że to nie będzie stabilne? Przecież my nie zakładamy stacji radiowej, że musi być powiedzmy dokładnie 315MHz. Typowe radio z ARC powinno sobie z czymś takim poradzić.
    A właśnie - co to za pasmo 315MHz? Amatorskie czy jakieś inne? Jaka jest maxymalna dozowlona moc na tym paśmie?

    Pozdrawiam,
    Adam Pyka
  • #25
    sq6ade
    Level 40  
    Nie mam konkretnego schematu ale propozycja co do generatora to LM567. To wysokostabilny układ pętli fazowej. Doskonale spisuje się jako stabilny generator którego częstotliwość drgań wyznacza układ R C i jeśli zastosujemy kondensator o zerowym współczynniku termicznym to będzie dobrze pracować.
    Jako czujnik temperatury proponuje PT1000 dostępny w wersji SMD 1206 w TME za niewielkie pieniądze (podzespół o liniowej charakterystyce w przeciwieństwie do zwykłego termistora PTC czy NTC).Konfigurację scalaka jako genetator można znaleźć w jego aplikacji pdf.
    Co do odbiornika nie mam pomysłu ale są gotowe scalaki do takich przetworników F/U .Układy wielokrotnie publikowane w prasie elektronicznej - trza poszperać.
  • #26
    And!
    Admin of Design group
    Nadajnik trzeba będzie uzupełnić o generator + dzielnik aby sygnał wysyłać co jakiś czas a nie ciągle........

    Dla jednego nadajnika idelane gdyż odpada probem identyfikacji.
    Ciekawe jak układ zareguje na zakłócenia (szerokie pasmo składowych).
    Pozatym w odbiorniku trzeba dodać swoistą pamięć ostatniego pomiaru. (chyba że odbiornik na procesorze to niema problemu).

    Jeżeli miałoby być więcej to najopłacalniej wypada mikroprocesor.
  • #27
    PIOTR111
    Level 16  
    Witam
    Jeżeli ma to pracować na niskim paśmie (ok 150Mhz) proponuje układ z Praktycznego elektronika nr5,1993 - str15
    Pracuje stabilnie, sprawdzałem praktycznie
    Jeżeli doda się jeszcze kwarc to polecam
    Natomiast pasmo wyższe jest trudniejsze i polecam
    cały artykuł Alarm samochodowy z radiopowiadomieniem - dokończenie
    Praktyczny elektronik 7,1995 str20
    Tam są schematy i dokładny opis jak to uruchomić
    Nadajnik sprawdzałem praktycznie i jest ok, mozna dołozyć filtr SAW
    odbiornik ma jakieś wady i nie udało mi się go uruchomić
    Proponuje wykonac podobny z tego pasma
    Nadal pozostaje otwarta sprawa w jaki sposób dokonać pomiaru
    Pozdrawiam PIOTR
  • #28
    Adam Pyka
    Level 19  
    PIOTR111 wrote:
    Jeżeli ma to pracować na niskim paśmie (ok 150Mhz) proponuje układ z Praktycznego elektronika nr5,1993 - str15
    Pracuje stabilnie, sprawdzałem praktycznie
    Jeżeli doda się jeszcze kwarc to polecam
    Natomiast pasmo wyższe jest trudniejsze i polecam
    cały artykuł Alarm samochodowy z radiopowiadomieniem - dokończenie
    Praktyczny elektronik 7,1995 str20


    A masz skany? Ciekawe skąd mam wziąść tą gazetę?
    Jeszcze jedno pytanie- jaka trudność układu? Dużo elementów i trudne strojenie czy na gotowych cewkach?

    Co do czyjnika to generator m.cz. + czujnik. Najlepiej liniowy, no ale można tez pokombinowac z termistorem. Tyle że mniejsza dokładność.

    Pozdrawiam,
    Adam Pyka
  • Helpful post
    #29
    PIOTR111
    Level 16  
    Witam
    Podaj adres prywatny to prześlę plik ma 2,7M
    Mam nadzieję, że skrzynka go połknie
    Dla osób chcących wykorzystać gotowe moduły
    przypominam , że mają ograniczone pasmo przepustowe np.6khz zależnie od modelu