Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer uruchamia się za drugim razem...

IZYCH 20 Feb 2012 17:15 4435 13
    IZYCH
    Level 15  
    Witam,
    mam już leciwy sprzęt , ale po zmianie procesora z Athlona XP 1700 na Bartona 2500 i zmianie karty graficznej z NVIDIA GeForce FX 5600 na NVIDIA GeForce FX 5900XT , komputer uruchamia się dopiero za drugim razem.
    Zasilacz mam nowy , 500W , napięcia w normie , pomierzone dobrym miernikiem.
    Zauważyłem że po załączeniu komputera nie kręci sie wentylator na karcie graficznej , po wyłączeniu i ponownym załączeniu komputer uruchamia się normalnie. Mam teraz zainstalowany Win7 , ale wcześniej na WinXP działo się to samo.
    Bios przywróciłem do ustawień domyslnych. Po uruchomieniu komputer działa bez żadnych problemów.
    W biosie wszystkie urządzenia są wykrywane bez problemu.
    Serdecznie pozdrawiam i proszę o pomoc...

System operacyjny Microsoft Windows 7 Media Center Edition
    Nazwa płyty głównej MSI KT3V (MS-6712)
    Typ procesora AMD Athlon XP, 1833 MHz (11 x 167) 2500+
    Karta wideo nVIDIA GeForce FX 5900 XT (Leadtek WinFast A350XT)
    Pamięć fizyczna 1024 MB (PC3200 DDR SDRAM)
    User removed account
    Level 1  
    jannaszek
    Level 39  
    Przyczyną u mnie była płyta główna, prawdopodobnie przetworniczki zasilające procesor.
    Kondensatory wyglądały normalnie, nie dociekałem do końca, z uwagi na brak czasu.
    IZYCH
    Level 15  
    zasilacz to : ZASILACZ DELTA GPS-500AB 500W APFC 12cm FAN
    www.pbn.pronox.com/lista.html?action=pdf&id_pro=37816
    http://peb.pl/sprzet/835500-faq-o-zasilaczach-polecane-zasilacze-i.html

a kondensatory na płycie głównej wyglądają na dobre , zresztą jak już komuter działa to nic się nie dzieje , nie ma resetów czy innych problemów , po prostu działa jak powinien i to bez znaczenia jak długo.
    jannaszek
    Level 39  
    Tak to wyglądało u mnie, problem narastał proporcjonalnie do wydłużenia czasu wyłączenia komputera, po wyłączeniu z listwy, zwłaszcza.
    Potem nie dał się już uruchomić, wymiana zasilacza nic nie zmieniła.
    Kondensatory ulegają też innym uszkodzeniom, niż wizualne wylanie, rozdęcie- upływność, brak kontaktu wyprowadzenia z okładziną.
    artaa
    Level 43  
    Test OCCT zrób i zamieść wszystkie obrazki.
    IZYCH
    Level 15  
    Miałem czas i zrobiłem dłuższy test.

1 godzinny test:

Komputer uruchamia się za drugim razem... Komputer uruchamia się za drugim razem... Komputer uruchamia się za drugim razem...

Komputer uruchamia się za drugim razem... Komputer uruchamia się za drugim razem... Komputer uruchamia się za drugim razem...

Zauważyłem że gdy nie uruchomi się system , to świeci cały czas lampka dysku na obudowie.
    jannaszek
    Level 39  
    Coraz lepiej, właśnie taką płytę miałem MSI KT4AV MS-6712 :D
    IZYCH
    Level 15  
    Nie wiem czy te wyniki są prawidłowe , inne wartości pokazuje mi miernik a inne test.
    Ten procesor pracował wcześniej na płycie MSI K7N2 Delta-IL ( MS-6729) i tam pokazywał temp. procesora o co najmniej 10*C mniejszą . Natomiast procesor z mojej płyty pokazywał u mnie około 10*C więcej niż teraz na płycie MS-6729.
    IZYCH
    Level 15  
    A czy nie ma to związku z wentylatorem , który ma czujnik temp. umieszczony w radziatorze i przy starcie systemu nie kręci się. Włącza się po chwili pracy komputera. Jak w biosie włączę funkcję wykrywania obrotów wentylatora , to system się nie włączy , piszczy wtedy głośniczek i wyswietlany jest komunikat o awarii wentylatora. Jak potwierdzę klawiszem Y to system się uruchamia.
    Przepraszam że odgrzewam ten temat , ale komputer działa idealnie oprócz tego problemu z normalnym uruchamianiem i chciałbym to już dawno usunąć ale nie wiem jak.
    Pozdrawiam serdecznie.
    adamadi33
    Level 43  
    Płyta główna nie zbyt nowa.Przeleć kondensatory elektrolityczne miernikiem by sprawdzić
    pojemność.Co drugi pewnie już wysechł w środku.
    IZYCH
    Level 15  
    Problem nadal nie usunięty. Kondensatory są wporządku , to dzieje się tylko przy pierwszym uruchamianiu komputera. Jezeli jest jeszcze "ciepły" po ostatnim wyłączeniu to załącza się za każdym razem. Nigdy się nie wyłącza czy resetuje podczas pracy , działa bardzo stabilnie.
    Serdecznie pozdrawiam , życzę zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych,
    obfitości na świątecznym stole,
    smacznego jajka oraz wiosennego nastroju
    w rodzinnym gronie.
    artaa
    Level 43  
    IZYCH wrote:
    Kondensatory są wporządku

Jakim miernikiem to stwierdziłeś?