Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik odległości, dość dokładny - pilnie poszukiwany.

20 Lut 2012 19:11 2718 7
  • Poziom 9  
    Witam, poszukuję dość dokładnego czujnika odległości, myślałem o laserowym, ale oczywiście wszelkie inne propozycje są mile widziane. Chodzi o czujnik, który ma zakres 5-60cm, ale dokładność musiałaby być około 0,1 mm. Chcę mierzyć odległość jasnego kawałka metalu szerokości 2cm nachylonego pod katem (zmiennym) do czujnika. Z góry dzięki za odpowiedź :)
  • Poziom 13  
    Jedyne co mi przychodzi do głowy to dalmierze laserowe, choć i dla nich dokładność 0,1 mm przy pomiarze odległości z ponad pół metra (w dodatku jasnego kawałka metalu) będzie trudnym tematem do zrealizowania (jeżeli wogóle możliwe), zwłaszcza że kąt nachylenia detalu jest zmienny...
    Spróbuj skontaktować się z przedstawicielem jakiejś firmy, np. SICK, Keyence, Balluf, Turck... może wypożyczą Ci taki dalmierz do testów.
  • Specjalista Automatyk
    Witam!
    Bawiłem się niedawno czujnikiem SICK DME3000. W zakresie od 100mm. do 8m. posiada rozdzielczość 0.125mm., niestety powtarzalność w zakresie do 1m. to 0.5mm i to w moim przypadku zadecydowało o wyborze innego rozwiązania - do elementu ruchomego dołączyłem przegubowo elastyczną taśmę stalową. Drugi koniec taśmy tworzy niepełny jeden zwój na odwodzie rolki połączonej z enkoderem. Coś na kształt zwijanej taśmy mierniczej.
    Średnice rolki i rozdzielczość enkodera dobieramy tak, aby zapewnić żądaną precyzje pomiaru. Można by również zastosować liniał pomiarowy.
    Jednak to tylko w przypadku możliwości fizycznego kontaktu miernika i elementu pozycjonowanego i oczywiście zakładając, że ten element nie zmienia zbyt szybko swojego położenia.
    Pozdrawiam Paweł.
  • Poziom 9  
    Witam,

Myślałem o czujniku typu "enkoder na sznurku" i nawet już jakieś znalazłem (http://www.micro-epsilon.com/displacement-position-sensors/draw-wire-sensor/WDS-P60_digital/index.html), o co chodzi z liniowością? według karty katalogowej dokładność nieskończona (przy cyfrowym) ale liniowość?
  • Poziom 10  
    W takim zakresie nie uzyskasz dobrej liniowości czujnikiem laserowym, możesz wykonać coś w stylu ramienia przekładającego te 5-60cm na mniejszy ruch?
  • Specjalista Automatyk
    Witam.
    Liniowość jest tak niska, ponieważ linka nawija się na bęben zwój obok zwoju i zmienia się jej kąt nachylenia do otworu wylotowego.
    Dlatego jak już pisałem proponuję taśmę na bębnie. Dla podanych parametrów zastosuj enkoder o rozdzielczości 5000 imp/obr. i bęben o średnicy 159 mm - uzyskamy wtedy dokładność odczytu 0,1 mm i zakres pomiarowy 0-500 mm. Zwiększając średnice uzyskamy większy zakres jednak również wzrasta nam błąd pomiaru (np dla fi 191 zakres 0-600 mm a jednostkowa rozdzielczość to 1,2mm)
    Można również założyć enkoder o rozdzielczości 10000 imp/obr.
    Pozdrawiam Paweł.
  • Poziom 27  
    Pewnie za dokładne, ale można sprawdzić tu