Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drukarka sieciowa niewidoczna za routerem Netgear N150

seg 20 Lut 2012 19:44 4108 13
  • #1 20 Lut 2012 19:44
    seg
    Poziom 12  

Problem polega na tym, że za routerem Netgear N150 (nowy zakup) system nie widzi drukarki (wpisanie IP drukarki w przeglądarce nie powoduje przejścia do menu drukarki - nie jest ona widoczna) Z tego samego powodu nie mogę drukować ponieważ podczas dodawania portu TCP/IP wpisanie IP drukarki (IP jest poprawny, ponieważ wydrukowałem ustawienia) system nie może odnaleźć urządzenia o tym adresie. Bez routera (drukarka podpięta bezpośrednio do switcha) wszystko działa. Ewidentnie router Netgear coś blokuje / maskuje / nie przepuszcza. Co muszę ustawić w routerze Netgear aby drukarka stała się widoczna? Schemat sieci poniżej na rysunku.

0 13
  • #2 20 Lut 2012 20:00
    witux
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jak masz spięty switch z routerem? Jakimi portami?

Dodano po 7 [minuty]:

Wystarczy, że będzie działał jeden router w sieci. Resztę zepnij jako switch i AP.

0
  • #3 20 Lut 2012 20:12
    seg
    Poziom 12  

Switch z routerem spięty jest ethernetem oczywiście po RJ45 (port switcha wchodzi na WAN routera Netgear). Muszę mieć 2 routery, nie ingerujmy w topologię sieci tylko w ustawienia Netgear'a.

Oczywiście rozumiem, że zamiast tego Netgear'a mogłem kupić switch i nie pisałbym tego postu :), ale zachciało mi się routera..

Poza tym gdy wszystko zabangla dodatkowo będę miał drukowanie po WiFi.

Uzupełnienie: Netgear oraz drukarka znajdują się w drugim pokoju - dlatego tak wygląda sieć. Komputer nr 2 również znajduje się w drugim pokoju, ale tymczasowo jest jeszcze wpięty bezpośrednio w switch. Oczywiście docelowo wpięty będzie w drugi port LAN Netgear'a.

0
  • #4 20 Lut 2012 20:17
    witux

Jeśli drukarka jest w sieci Netgara to pewnie inny adres masz więc nie będziesz jej widział z uwagi, że ona działa w innej podsieci.

0
  • #5 20 Lut 2012 20:21
    seg
    Poziom 12  

Co więc proponujesz? W jakich ustawieniach mam grzebać?

0
  • #6 20 Lut 2012 20:26
    witux

seg napisał:
    Oczywiście rozumiem, że zamiast tego Netgear'a mogłem kupić switch i nie pisałbym tego postu :), ale zachciało mi się routera..

Ja bym ten router ustawił w tryb AP wyłączając w nim serwer DHCP i podłączając go portem LAN do switcha. Wtedy będziesz miał coś takiego jak switch z wifi. Całą adresację przypisywał by Ci pierwszy router. Wtedy to będzie miało ręce i nogi. Po co Ci tyle routerów?

0
  • #7 20 Lut 2012 20:30
    seg
    Poziom 12  

Ten Netgear ma 2 porty LAN i oba są mi potrzebne - do kompa nr 2, który tymczasowo wpięty jest bezpośrednio w switch i do drukarki.

0
  • #8 20 Lut 2012 20:44
    witux

seg napisał:
    Bez routera (drukarka podpięta bezpośrednio do switcha) wszystko działa. Ewidentnie router Netgear coś blokuje / maskuje / nie przepuszcza. Co muszę ustawić w routerze Netgear aby drukarka stała się widoczna?

Sam sobie tutaj odpowiedziałeś na pytanie. Takich konfiguracji się nie robi bo nie działają prawidłowo i drukarka nie będzie widoczna jak w przypadku sieci LAN.

0
  • #9 20 Lut 2012 20:48
    seg
    Poziom 12  

OK, ale pytam, czy można tak ustawić router abym miał internet na PC2, który będzie podłączony w drugim pokoju, oraz możliwość drukowania z każdego komputera na drukarce sieciowej. Wydaje mi się, ze powinna być taka możliwość w ustawieniach netgear'a, tylko nie wiem od czego mam zacząć.

0
  • #10 20 Lut 2012 20:56
    witux

Jeśli Netgear otrzyma adres od routera wyżej to będziesz miał internet na komputerach podłączonych do Netgear'a. Z tych komputerów będziesz mógł drukować na drukarce podłączonej do Netgear'a.

Co do innej konfiguracji to zerknij w Netgear i poszukaj przekierowanie portów. Musisz wiedzieć na jakim porcie pracuje drukarka. Chyba to jest 9100. Nie znam tego Netgeara więc krok po kroku CI nie pomogę.

0
  • #11 20 Lut 2012 21:08
    seg
    Poziom 12  

Coś w tym stylu?

Link

Czyli generalnie mam się zainteresować przekierowaniem portu w ustawieniach?

0
  • Pomocny post
    #12 20 Lut 2012 21:17
    witux

Tak. Tylko nie wiem jak wygląda menu konfiguracyjne Netgear'a. Spróbuj znaleźć coś o nazwie Forwarding, Virtual Server i tam kieruj porty na IP drukarki. Jak Ci się uda przekierować to instaluj na komputerach przed Netgear'em drukarkę sieciową z IP Netgear'a (port WAN).

Dodano po 4 [minuty]:

Możliwe, że podobnie będzie u Ciebie.

Jeśli już coś zadziała to tak jak Ci pisałem wyżej. Drukarkę instalujesz pod innym adresem czyli Netgear'a jaki otrzyma od routera wyżej (musi mieć zawsze ten sam stały adres co możesz przypisać mu do adresu mac).

0
  • #13 21 Lut 2012 12:09
    seg
    Poziom 12  

Nie wiem dokładnie co zrobiłem, ale zrobiłem ;)

Ustawiłem stałe IP dla Netgear'a i jako adres drukarki podałem to co narzuca nadrzędny router. Działa zarówno internet, drukowanie w sieci jak i po WiFi. Dzięki!

0
  • #14 21 Lut 2012 12:13
    witux

A zrobiłeś przekierowanie portu dla drukarki? Jeśli nie to pewnie zadziałało UPnP.

0