Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeglądarka Chrome będzie generowała losowe hasła do logowania na strony

exti 20 Lut 2012 20:11 1939 11
  • Przeglądarka Chrome będzie generowała losowe hasła do logowania na stronyZespół rozwojowy Google Chrome pracuje nad mechanizmem automatycznego generowania haseł, różnych dla każdej witryny i losowych, aby utrudnić ich odgadnięcie.

Opisany w dokumentacji Projektu Chromium mechanizm będzie wykrywał formularze rejestracji i przy polu służącym do wpisania hasła wyświetlał okienko z propozycją użycia wygenerowanego przez Chrome hasła. W przyszłości być może pojawi się również opcja automatycznej zmiany wszystkich haseł w wypadku, gdyby konto użytkownika zostało przejęte.

Problemem są oczywiście zróżnicowane wymagania różnych witryn, co do jakości i długości haseł. Zespół Google Chrome wybrał więc taki generator haseł, który powinien działać na większości stron. Gdyby jednak hasło było nieodpowiednie, użytkownik może je własnoręcznie wyedytować.

Kolejną sprawą jest autouzupełnianie, które na niektórych stronach jest wyłączone i tym samym wspomniany mechanizm nie będzie na nich działał - tu rozwiązanie nie zostało jeszcze znalezione.

Nie wiadomo na razie, kiedy mechanizm generowania haseł zostanie wdrożony do przeglądarki.

Źródło:
    http://arstechnica.com/business/news/2012/02/...ds-and-change-them-when-youve-been-hacked.ars

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    exti
    Poziom 32  
    exti napisał 2384 postów o ocenie 109, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
    milik
    Poziom 23  
    Taa i nikt tego nie używa bo kto będzie takie hasło pamiętał ? Osobiście mam jedno standardowe hasło dla różnych portali i specjalne np. dla banku, allegro itd. Teraz nawet najmniejsze forum wymaga rejestracji...
    exti
    Poziom 32  
    leonow32, milik - a nie pomyśleliście, że Chrome będzie zapamiętywać te hasła? Oczywiście ktoś może powiedzieć, że zapamiętywanie przez przeglądarkę to zło, bo ktoś może dobrać się do tych danych i już ma wszystkie nasze hasła na tacy. Ja jednak myślę, że o wiele lepsze to, niż jedno hasło do wszystkich serwisów.
    milik
    Poziom 23  
    exti napisał:
    leonow32, milik - a nie pomyśleliście, że Chrome będzie zapamiętywać te hasła? Oczywiście ktoś może powiedzieć, że zapamiętywanie przez przeglądarkę to zło, bo ktoś może dobrać się do tych danych i już ma wszystkie nasze hasła na tacy. Ja jednak myślę, że o wiele lepsze to, niż jedno hasło do wszystkich serwisów.

Sam korzystam z takiego mechanizmu w Operze, zwyczajne lenistwo. Jednak jeśli trze będzie wpisać hasło z palca to jesteś w d***, bo nikt tego nie zapamięta. Zresztą jak złodziej zdobędzie całą listę z przeglądarki to jest to już obojętne czy hasła są takie same.
    exti
    Poziom 32  
    I tak uważam, że lepiej mieć różne hasła zapamiętane w przeglądarce, niż to samo na różnych serwisach, zapisane w różnych bazach, nierzadko w otwartym tekście. Po prostu w tym drugim przypadku jest więcej miejsc, z których hasło może wycieknąć.
    milik
    Poziom 23  
    Ja doszedłem do wniosków, Twoje jest bezpieczniejsze a moje praktyczniejsze. Zastanawia mnie jeszcze jedno, zrobili specjalnie newsa bo goole pracuje nad generatorem ciągów losowych ? Nad czym tu pracować ?
    exti
    Poziom 32  
    milik napisał:
    Zastanawia mnie jeszcze jedno, zrobili specjalnie newsa bo goole pracuje nad generatorem ciągów losowych ? Nad czym tu pracować ?

Czytaj ze zrozumieniem, generator ciągów losowych już wybrano, teraz głowią się m.in. nad tym, jak poradzić sobie z brakiem autouzupełniania na niektórych stronach.
    milik
    Poziom 23  
    Ja widzę że o autouzupełnianiu piszą w przedostatniej części tekstu. Na mój gust tytuł i pierwsze kilka linijek są najważniejsze.
    iagre
    Poziom 35  
    Czasami w windowsie coś się wysypuje i wtedy pojawia się 'Wyslij raport' (lub jakoś tak podobnie). Jak się podejrzy taki raport to wyraźnie widać wszelkie teksty. Jak chrome się wysypie to raport (a właściwie zawarty w nim zrzut RAM) pójdzie w świat. Google odczyta hasła z raportu.
    Arutim
    Poziom 20  
    @Up:
    Chyba M$ odczyta hasła z raportu...

Taaa zapisanie haseł w przeglądarce google... to prawie jak zapisanie tych haseł na czole... widzę, że googlowi do pełni szczęścia (i kompletu teczki o użytkowniku) brakuje tylko haseł, które teraz chce zdobyć calkiem legalnie...

Różne hasła to podstawa, jak z nich korzystać? BlackBerry ma coś takiego jak password keeper... albo prostsze - żółte kartki naklejone na monitor;)