Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o przetwornicę Mdcs`a

28 Gru 2004 00:11 2142 18
  • Poziom 28  
    Witam

Czy zamiast tranzystorów STP60N06 mogę zastosować ranzystorki IRFZ44N ???

link do www mdcs`a : www.mdcs.elektroda.net >> tam tez jest schemat tej przetwornicy

pozdro
  • Poziom 19  
    Tak możesz.Większość firmowych wzmaków jest na nich robiona.
  • Poziom 27  
    irfz mogą być za małe lepiej (jeśli 60n06 nie są dostępne)zastosuj MTP50n06.ostatnio robiłem MTX i irfz44 się nie sprawdzały.
  • Poziom 28  
    Co znaczy ze moga byc za male...??

pozdr
  • Poziom 27  
    za słabe i jeśli w układzie przewidziane są 60 n06 to na irf może się wzbudzać .
  • Poziom 28  
    Witam

Wlasnie jest pewien problem bo bylem dzis w kiklu sklepach w moim miesice (sosnowiec) i niestety nie maja tu takich tranzystorkow... ;( .
    Więd mam do Cibie c280 pytanie czy do zasilania układu wzmacniacza akustycznego na TDA7294 z przetwornicy napięcia musze miec te STP60N06 czy mogą jeszcze pasowac IRFZ44N, bo z tego co mi sie widzi to raczej mogę, bo pradu przewodzenia nie przekrocze w czasie norlanej pracy ?????

pozdr
  • Poziom 27  
    szukaj MTP50N06 początek symbolu tranzysysora oznacza producenta .ile tych tranzystorów tam jest?robiłem ostatni blaupunkta i IRFZ chodziły(oryginale były 30n06 ) a przy MTX jak miałem podłączone 2 kanały w stereo to chodził na mostku była klapa.jeśli chcesz robić wzmak to pomyśl czy nie lepiej kupić jakiś uszkodzony i go naprawić.nieraz taka propozycja jest bardziej uzasadniona ekonomicznie , no chyba że traktujesz to jako wyzwanie .
  • Poziom 28  
    Właściwie to traktuje to jako temat mojej pracy dyplomowej ;) .
    W tej przetwornicy jest - bedzie dwa tranzystory...

pozdr
  • Poziom 15  
    Witam!

Korzystajac z założonego tematu pozwole sobie zadać pytanie dot. tej przetwornicy:
    Jaka jest częstotliwośc prądu na wyjściu :?: Mam zamiar nawinąć porządne trafo i dobrze było by wiedzieć takie rzeczy :)

Co do tranzystorów to również proponował bym coś mocniejszego niż IRFZty. U siebie mam STP60NF i grzeją się dość mocno.

I jeszcze jedno pytanko(może głupie) - czy przyczyną detonacji :twisted: kondensatorów może być to, że nie są przystosowane do pracy przy wysokich częstotliwościach(LOW E.S.R.)? Zaaplikowałem kondensator 1000u 50V na wejściu od akumulatora i po ok 1min wybychł(dobrze pobłaczyłem)... Przy okazji przestał gdziałać scalak :( Całe szczęście że nie dałem opcji ostatecznej - 33000u dużego kalibru, ale było by sprzątania 8-)
  • Poziom 28  
    Witam bardzo chetnie bym zalozyl te stp60n06 ale nigdzie ich u siebie nie moge spotkac... :( . A co do kondziorka to moze pomyliles polaryzacje .... bo z tego co wiem to zwykle kondziorki na 105 st C jedynie chyba obnizaja sprawnosc przetworki. Z reszt zobacz w przetwornicy Irka (EDW9/2004 - artykul gdzies na forum w pdf lata...) - wlasnie w jego przetwornicy nie ma tych kondensatorow low esr... przynajmniej nic o nich nie pisze...

pozdr
  • Poziom 31  
    znacie może jakiś sklep internetowy gdzie można kupić kondensatory LOW E.S.R. na napięcie 100V ?
  • Poziom 15  
    W tym rzecz, że nie pomyliłem polaryzacji(sorki za bład w druku w poprzednim poście). Skoro tak uważasz to spróbuje jeszcze raz, z drugim SGkiem - jak go kupie, bo też mam taki problem jak Ty - byłem w wielu sklepach i nigdzie nie ma.... chyba zostaje sprzedaż wysyłkowa(czekam, aż będe potrzebował więcej rzeczy bo układ kosztuje 3,5zł a wysyłka 10zł).

A może ktoś by zapodał adres dobrego sklepu z elektroniką w Warszawie.
  • Poziom 24  
    Witam zobacz www.sklep.avt.pl co do tranzystorów to ja u siebie w swojej przetworce zastosowałem buz11 i nawet dobrze śmigają na niej dwa TDA 7294 a prąd w impulsie dochodzi do 15A a na jałowym z podłonczonym wzmacniaczem 750mA
  • Poziom 28  
    Witam

Dzos zlozylem swoja przeto na sg3525a i chuka jak tralala ;) . prad spoczynkowy to 560mA, trafo letnie, mosfety IRFZ44N zimne, uklad zasila u mnie tda7294.

A i byłbym zapomnial czy wzrost czestotliwosci pracy mosfetow ogolnie sterownika moze spowodowac wzrost napiecia wyjsciowego???

pozdr
  • Poziom 24  
    elmer u ciebie przetworka pobiera 560mA nie podłonczona do niczego czy razem z tda
  • Poziom 28  
    nie podlaczona do niczego pobierala jeszcze dzis 560mA a teraz po wymianie diod prostowniczych z BY550 na LHFR302 (zapozyczone z atxa) pobiera juz 520 mA ;).

A co do mojego pytanie to nikt mi nie odp ;(.

pozdr
  • Poziom 15  
    Niby napięcie nie powinno się zmienić, ale jak zmniejszysz częstotliwość to trafo będzie szło bardziej na zwarciu, spadnie sprawność i tym pośrednim sposobem spadnie napięcie na wyjściu.

Dlatego interesuje mnie jaka jest częstotliwośc tego prądu, bo trzeba dobrać liczbę zwojów(na pierwotnym i wtórnym). Może wiesz ile ona wynosi?(nie mam czym sprawdzić, a i pożądnej dokumentacji do SG3525 nie posiadam)
  • Poziom 28  
    Witam

A masz .pdf z elenoty ??? Moze Ci w czyms pomoze...

A co do liczby zwojow to posiadam trafko od mdcs`a i ono wg jego opisu na jego stronie ma:

"Pierwotne - wiązka 5x0,6mm; wtórne - wiązka 3x0,6mm. "

I jka sprawdzalem ta przeto to trafko jest lekko cieple (hmmm odczucie subiektywne, wzgledne itd)

pozdr
  • Poziom 15  
    Miałem na myśli raczej liczbę zwoi.
    W tej chwili fatalnie stoje z gotówka i nie mam zamiaru płacić cwaniakowi 50zł + przesyłka za maleńki transformator. Sam sobie nawine 2 x mocniejszy za pół darmo(przerobie niepotrzebny transformator), tylko trzeba dobrze wszystko obliczyć bo szkoda drutu psuć.

Dobry pomysł z tymi .pdf-ami. Już jest wszystko OK bo aplikacji producenta (ST) do tego układu jest wzór na częstoliwość :D