Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

UC3846 w półmostku i pomiar prądu

kobi 20 Feb 2012 22:02 4255 7
e-mierniki
    kobi
    Level 22  
    Witam,

Chodzi mi po głowie zrobienia zasilacza SMPS do audio ok 500W. Wiem, że będzie to push-pull w półmostku. Zastanawiam się nad sterownikiem i tak jeden pomysł to właśnie tryb prądowy i UCC3846 + jakiś driver IR (lub transformator sterujący) do mosfetów. Wiem że kontroler nie jest zbytnio dedykowany do półmostka ze względu na pomiar prądu, chyba że by zastosować przekładnik prądowy. Ja się zastanawiam nad trochę innym sposobem pomiaru prądu. Co sądzicie o konfiguracji jak poniżej na schemacie?

UC3846 w półmostku i pomiar prądu
  • e-mierniki
    -RoMan-
    Level 42  
    1. UC3846 a nie UCC3846.

2. Kontrolery trybu prądowego źle działają w półmostku w ogóle. tylko pełny mostek.

3. Na wejściu CS+/CS- jest oczekiwana rampa a nie poziom.

4. Nie stosuj rozwiązań rezonansowych do zwykłego półmostka - to nie działa w taki sam sposób.
  • e-mierniki
    kobi
    Level 22  
    Ok -RoMan- Dzięki za sprowadzenie na ziemie.
    kobi
    Level 22  
    Witam
    Moje pytanie tyczy się do schematu z tego tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2227025.html. Kolega -RoMan- napisał aby nie stosować rozwiązań rezonansowych do zwykłego półmostka. Ja najchętniej użył bym standardowej konfiguracji półmostka i przekładnika prądowego do pomiaru prądu (jeżeli czegoś nie rozumie lub nie jestem pewien to tego nie stosuje) Mój kolega natomiast twierdzi, że ta konfiguracja (z kondensatorem Cr do masy) będzie działać. Czy ktoś by mógł wyjaśnić ten problem. Jeżeli nie działa to tak samo to dlaczego.
    Chodzi a sama konfiguracje podłączenia z przetwornicy rezonansowej i zastosowanie w zwykłym półmostku.
    Pozdrawiam
    -RoMan-
    Level 42  
    Układ UC3846 nie jest układem przetwornicy rezonansowej tylko pracującej w trybie prądowym. I powtórzę - półmostek jest nierealizowalny na układzie pracującym w trybie prądowym. Tryb prądowy doprowadza do utraty symetrii półmostka i awarii.
    Co do układu kontroli prądu - kontrolera pracującego w trybie prądowym nie można sterować z układu stosowanego przy kontrolerze rezonansowym. Kontroler trybu prądowego oczekuje na wejściu Isense rampy a nie poziomu.
    kobi
    Level 22  
    Przepraszam nie wyjaśniłem do końca. -Roman- mi chodzi już o samą konfiguracje dla trybu napięciowego (np nieśmiertelny TL494 z regulacja PWM) i robić kontrolę prądu średniego w ten sposób? Po prostu Czy zamiast takiego układu
    UC3846 w półmostku i pomiar prądu można zastosować ten kilka postów wyżej. Rozpatrujemu już tryb napięciowy (powiedzmy TL494, stabilizacja napięcia przez PWM) i kontrola średniego prądu.
    ronwald
    Level 27  
    -RoMan- wrote:
    I powtórzę - półmostek jest nierealizowalny na układzie pracującym w trybie prądowym. Tryb prądowy doprowadza do utraty symetrii półmostka i awarii.

Kolego RoMan-e to są własne przemyślenia i doświadczenia ?
    Muszę stwierdzić coś przeciwnego, przetwornice półmostkowe pracujące w trybie prądowym buduje się. Nie ma żadnych przeciwskazań. Żeby nie być gołosłownym, nie podpierać się własnymi doświadczeniami, polecam poczytać literaturę np. "Power Supply Cookbook" Marty Brown wyd. Newnes
    -RoMan-
    Level 42  
    Przetwornicę półmostkową w trybie prądowym można budować tylko, gdy mamy do dyspozycji symetryczne lub dzielone zasilanie. Np. z podwajacza napięcia. W przypadku półmostka z kondensatorem szeregowym to się nie uda - symetria się błyskawicznie rozjeżdża. Każda, choćby przypadkowa utrata symetrii jest pogłębiana przez kontroler, który usiłuje wymusić taki sam prąd szczytowy w każdej połowie cyklu. Im bardziej zwiększa się różnica, tym bardziej kontroler zwiększa wypełnienie, pogłębiając tylko problem.

Też byłem przekonany na podstawie literatury, że półmostek z kondensatorem szeregowym może pracować w trybie prądowym. Naraziłem klienta na spore koszty i stratę czasu nie przyjmując do wiadomości, że to nie działa :(
    W trybie napięciowym napięcie na kondensatorze/kondensatorach się samo ustala poprawnie i nie dochodzi do pogłębiania niesymetrii.