Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat 50 kw nie wzbudza się bez załączenia obciążenia

20 Lut 2012 22:14 2877 5
 • Poziom 10  
  Witam
  Posiadam agregat 50 kw ( Chiński) który zachowuje się bardzo dziwnie.
  Prądnica synchroniczna szczotkowa z avr-em i mostkiem diodowym trójfazowym do wzbudzenia.
  AVR mierzy napięcie na wszystkich 3 fazach i steruje wzbudzeniem pochodzącym z dodatkowego uzwojenia.
  Po uruchomieniu agregatu woltomierz pokazuje napięcie 2-3 V na każdej fazie . Dopiero po załączeniu obciążenia pojawia się po ok 8 sek napiecie na wyjściu agregatu. przy czym obciążenie ok 1 kw ( silnik 3 fazowy ) nie powoduje pojawienia się napięcia,natomiast silnik 7,5 KW powoduje , iż napięcie się pojawia.
  Wymiana diód i AVR nic nie dała. Prądnica była dodatkowo sprawdzana w zakładzie przewijania silników, gdzie rozpięto poszczególne uzwojenia i nie stwierdzono żadnej usterki.
  Podłączenie akumulatora 12V na wzbudzenie powoduje pojawienie się napięcia bez załączenia obciążenia, lecz po ok 10 godzinach postoju sytuacja się powtarza.
  Jest to dla mnie kłopotliwe ze względu na układ SZR który nie widzi napięcia na zaciskach agregatu i nie działa prawidłowo.Agregat jak już się wzbudzi działa prawidłowo, nie grzeje się ,podaje prawidłowe napięcia i prądy.


  Będe bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.
  Pozdrawiam

  Proszę posługiwać się poprawnymi symbolami jednostek technicznych. Przypominam, że kilowat piszemy [kW]. [retrofood]
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 23  
  Nie znam tego typu AVR, ale w dawnych polskich typu "TUR" był specjalny układ do wzbudzenia początkowego, wykorzystywał on efekt rezonansu przy częstotliwości 50 Hz. Może Pan również ma źle ustawione obroty i to jest powodem. Gdy mieliśmy ten układ uszkodzony, prądnicę wzbudzaliśmy poprzez podłączenie typowej baterii 9V na chwilę bezpośrednio do zacisków wyjścia wzbudzenia, oczywiście w tym momencie zawsze obserwowałem voltomierz na wyjściu prądnicy. Ale już od 20 lat nie spotkałem się z AVR typu "TUR" inne nigdy nie miały tego typu problemów.
  Jerzy
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 18  
  Witam.Problemem w tym przypadku jest niskie napięcie szczątkowe , notabene sam namierzyłeś przyczynę . Wzbudzenie agregatu następuje poprzez sprzężenie zwrotne [ w gałęzi zasilającej regulator] napięcia szczątkowego na uzwojenie wzbudzenia prądnicy . Gdy poziom sygnału jest niższy niż [ ok. 3,5-3V] spadki na elementach wykonawczych regulatora sprzężenie nie zachodzi...A podłączając obciążenie wymuszasz większy strumień magnetyczny i szczątkowe rośnie... Zadziałałeś prawidłowo podmagnesowując blachy z akumulatora a to że starcza to na 10 godz... no cóż chińszczyzna , marna jakość rdzenia.
 • Poziom 43  
  Zawsze możesz podłączyć zasilanie z akumulatora pod szczotki przez małą żarówkę i diodę, co da ci początkowe namagnesowanie za każdym razem przy starcie generatora. Lub same diody na obydwu przewodach i podłączenie do rozrusznika. Rozrusznik kręci prądnica dostaje wzbudzenie i się magnesuje. To powinno pozwoli uniknąć ci problemów, o których piszesz.
 • Poziom 10  
  Dziekuje bardzo za wszystkie odpowiedzi. Nasówa mi się jednak pytanie , dlaczego załączenie obciążenia powoduje wzbudzenie się prądnicy? Skoro jest słaby magnetyzm szczątkowy , to nie powinno to nic zmieniać, tymczasem podłączenie na zaciski generatora silnika 7,5 kw powoduje wzbudzenie się generatora i normalną jego pracę i to bez wzbudzania go z akumulatora.
 • Poziom 11  
  Podłączenie silnika powoduje zamknięcie obwodu na wyjściu. Gdyby nie było wcale magnetyzmu szczątkowego to wtedy by się nie wzbudził. A tak podłączenie silnika powoduje przepływ prądu i "przyspieszenie" procesu wzbudzania. Większa moc obciążenia = mniejsza rezystancja obciążenia.


  Ignorowanie poleceń moderatora- zamykam.
  [Akrzy]