Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Program do edycji dla średnio zaawansowanej

20 Feb 2012 23:04 3344 11
  • Level 8  
    (tak - czytałam wiele innych wątków, zanim stworzyłam ten)
    W montaż bawię się od kilku lat, jest to czyste hobby. Zaczynałam jak chyba każdy - na poczciwym Windows Movie Maker. I tak ciągnęłam na poczciwocie ponad rok. Od ponad roku z kolei strzępię sobie nerwy na Camtasia Studio - program dobry, ale zupełnie pozbawiony opcji. Mam jakąś podstawową wiedzę w tym zakresie, myślę, że coś konkretniejszego nie będzie żadnym problemem, angielski też nie stanowi bariery. Schody zaczynają się jednak, kiedy chcę znaleźć coś, co ma kilka dość istotnych dla mnie opcji, a zazwyczaj jak jeden ma jedną funkcję, to pozbawiony jest innej. Proszę o wskazanie darmowych lub nie kosmicznie drogich programów, które a) nie są ciężkie i b) umożliwiają precyzyjne cięcia zarówno filmu jak i muzyki z nim zsynchronizowanej i c) posiadałby chociaż kilka opcji poza spowalnianiem/przyspieszaniem (tutaj Camtasia bardzo zawodzi, bo nie oferuje NIC)

Z góry dziękuję za pomoc.
  • Helpful post
    Level 24  
    Oczywiście jeżeli nie ma być kosmicznie drogi to nie wchodzą w grę kombajny jak Sony Vegas PRO oraz Adobe Premiere. Ale uboższa wersja Sonego Sony Vegas Movie Studio już tak na pewno wygodna jest w nim synchronizacja audio godny polecenia jest również Lightworks jest on w pełni darmowy co nie oznacza że jest kiepski jest to jak najbardziej zaawansowany program do obróbki video.
  • Helpful post
    Level 42  
    Polecałbym również Pinnacle Studio 15 - wersję można wybrać w zależności od potrzeb. Ale nawet w wersji standard program jest bardzo bogaty w opcje. Polecam :)
  • Level 8  
    A która z tych opcji potrzebuje najmniej konwersji? Strasznie nie lubię się w nią bawić, bo zajmuje potwornie dużo czasu i niszczy jakość filmu, przy czym się zacina, bla bla (albo ja po prostu trafiam na tak beznadziejne konwertery, ale to już inna bajka).
    Zależy mi, żeby posiadał szereg formatów, które będzie w stanie odtworzyć. Szczytem marzeń będzie też program, który będzie płynnie funkcjonował, ale to chyba nie będzie możliwe, dopóki mam dość słaby procesor...?
  • Moderator of Programming
    dray wrote:
    Szczytem marzeń będzie też program, który będzie płynnie funkcjonował, ale to chyba nie będzie możliwe, dopóki mam dość słaby procesor...?

Niestety, poza kilkoma przypadkami, to nigdy nie będzie możliwe.
    Każda metoda kompresji wymaga udziały procesora, i najczęściej kodowanie nie jest możliwe z czasie rzeczywistym.
    Są urządzenia, które kodują/dekodują obraz w czasie rzeczywistym, ale to są specjalizowane, dość drogie urządzenia, więc będziesz się musiał "pomęczyć" i poczekać na wyniki... Niezależnie od procesora.
  • Level 9  
    Osobiście polecam Sony Vegas. Mimo, iż program jest przeznaczony dla zawodowców (słowa autorów) program da się łatwo opanować :). Jeżeli chodzi o jak najmniejszą konwersję, to starsze wersję na pewno się nadają. Osobiście korzystam z wersji 7.0, mimo że najnowszą wersją jes już bodaj 11, z kosmicznymi możliwościami :)
  • Helpful post
    Level 14  
    Zajrzyj na stronę http://sklepwideo.pl/details.php?id=mn100165 Oferują tam sprzedaż konwertera analogowego sygnału wideo do którego dołączono program Ulead Video Studio SE DVD. Cena nieco ponad sto zł. Z tej strony można pobrać polską instrukcję obsługi tego programu w pliku pdf. Pobierz ją i sprawdź jego możliwości. Może spełni twoje oczekiwania.
  • Level 15  
    dray wrote:
    A która z tych opcji potrzebuje najmniej konwersji? Strasznie nie lubię się w nią bawić, bo zajmuje potwornie dużo czasu i niszczy jakość filmu, przy czym się zacina, bla bla (albo ja po prostu trafiam na tak beznadziejne konwertery, ale to już inna bajka).
    Zależy mi, żeby posiadał szereg formatów, które będzie w stanie odtworzyć. Szczytem marzeń będzie też program, który będzie płynnie funkcjonował, ale to chyba nie będzie możliwe, dopóki mam dość słaby procesor...?

1.Konwersja nie niszczy jakości filmu jak ją prawidłowo ustawisz.
    2.Długość renderowania filmu jest w 100% zależna od sprzętu jaki posiadasz. Jedyne co może przyspieszyć renderowanie filmu to CUDA Nvidi. Jednak jedyny tani program który z tego korzysta to CyberLink PowerDirector. Pinacle wykorzystuje tylko procesor.
    Wydaje mi się, że właśnie CyberLink PowerDirector byłby dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Jest prosty i ma spore możliwości.
  • Level 42  
    Nie ma wątpliwości, że karta graficzna z CUDA + odpowiedni program poprawiłoby sytuację. Ale jest parę rzeczy, które można zrobić, aby odciążyć procesor. Nie przyśpieszy to drastycznie szybkości edycji video, ale jakiś postęp będzie.
    Dla przykładu:
    - na czas pracy z edycją video zalecałbym odłączenie komputera od Internetu. Jeśli Internet jest odłączony, to można wyłączyć programy antywirusowe, "zapory ogniowe" (firewall) - cokolwiek komputer ma włączone do ochrony internetowej.
    - wyłączyć wszelkie programy działające "w tle". Przykładem może być tu wygaszacz ekranu.

Może rozszerzyć pamięć? Jeżeli jest mniej niż komputer może obsłużyć, to jest również warte zastanowienia.
  • Level 1  
  • Helpful post
    Level 31  
    Nie wiem jaki budżet masz na program ale polecałbym Adobe Premiere Elements (koszt około 360zł) - ma dużo więcej opcji niż choćby wspomniany wcześniej Ulead Video Studio SE DVD (chociaż ten program do domu też powinien wystarczyć) i zapewne taki Premiere wystarczył by na dłużej (w sensie "uczę się i chcę coraz więcej").
  • Helpful post
    Level 12  
    Po raz kolejny za SylwekK - najlepszy będzie produkt Adobe Premiere Pro. Starsze wersje można kupić wcale nie drogo. Zrobisz za jego pomocą wiele. Bardzo wiele. I jeśli chcesz w tym się rozwijać to nie ma co inwestować w gorsze programy, które, jeśli opanujesz, nie zaoferują nic więcej. Produkt Adobe nie jest zbytnio skomplikowany, poza tym w serwisie YouT znajdziesz masę tutoriali do niego.