Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[atmega32/64] prośba o sprawdzenie schematu

baniczek 21 Lut 2012 04:10 1445 5
  • #1 21 Lut 2012 04:10
    baniczek
    Poziom 2  

Witam,

Na dobry początek mojej przygody z elektroniką chciałem zapytać Was, drodzy forumowicze, czy mój schemat będzie działał.
    Pierwsze programy na atmegę już z powodzeniem wrzuciłem na uC, także go podłączyłem na płytce stykowej i ten pierwszy raz mam już za sobą :)

W programie Eagle, jak i w tworzeniu schematów dopiero raczkuję - przepraszam za nieczytelność - schemat jednak powinien wystarczyć do wstępnych oględzin.

Mam dodatkowo pytanie do samego programu Eagle - czy jeśli przełączę widok na płytkę (switch to board) to połączenia między elementami są dobrze odwzorowane? Jakoś temu nie ufam, z tylu ścieżek zostało raptem pare i nie wszystkie mają wyprowadzenia - czy brak połączenia oznacza połączenie do GND?

Oto schemat:

0 5
  • Semicon
  • #2 21 Lut 2012 05:01
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

baniczek napisał:

Witaj na Elektrodzie :)

Na początek pochwała za stosowanie Eagle i parę uwag:
    A1. nie musisz wstawiać połączeń (kropek) na "zakrętach" połączeń oraz w miejscu w którym połączenie łączy się z pinem (nóżką) elementu elektronicznego.
    A2. nie prowadź ścieżek przez symbole elementów elektronicznych (prawie wszystkie kondensatory, rezystor, switch, dioda oraz 7805.
    A3. Zobacz jak można rysować czytelne schematy

baniczek napisał:
    Mam dodatkowo pytanie do samego programu Eagle - czy jeśli przełączę widok na płytkę (switch to board) to połączenia między elementami są dobrze odwzorowane? Jakoś temu nie ufam, z tylu ścieżek zostało raptem pare i nie wszystkie mają wyprowadzenia - czy brak połączenia oznacza połączenie do GND

Gdy poprawisz schemat dopiero bierz się za projektowanie PCB.
    Eagle-owi ufaj, sobie nie.

Co do samej elektroniki:
    B1. Zasilanie z baterii 9V czy jakiegoś akumulatora? Jeżeli bateria to szybko ją zużyjesz.
    B2. RESET coś pokiełbasiłeś - sprawdź go jeszcze raz - switch źle podłączony, kondensator za duży - daj 100nF. Więcej: tutaj
    No chyba, że ten switch ma rozłączać układ resetu na czas programowania? To wtedy jest OK.

Reszta OK.

0
  • Semicon
  • #3 21 Lut 2012 09:19
    baniczek
    Poziom 2  

ok, uporządkowałem schemat starając się przestrzegać uwag.

Co do tego resetu właśnie nie byłem pewny - i dalej nie jestem, chociaż zrobiłem go tak jak na powyższej stronie.

Ta dioda jest wymagana do działania układu? Jeszcze męczę podstawy :)
    Mam nadzieję, że nie popsułem dobrego schematu.

Z projektowaniem płytki pcb to będzie masakra, używałem jedynie żeby sprawdzić jak się z tego korzysta, bez tego "super automatu" nic nie zrobię a wiadomo jak on działa...

0
  • #4 21 Lut 2012 12:33
    dondu

baniczek napisał:
    Ta dioda jest wymagana do działania układu? Jeszcze męczę podstawy :)

Nie jest wymagana, to zalecenie Atmela - sam decydujesz czy chcesz z niego skorzystać. Podobnie jest ze wszystkimi innymi elementami zewnętrznymi mikrokontrolera.
    Tutaj historia tej diody: Dioda zalecana przez ATMEL od marca 2011

RESET jest OK

Nie zastosowałeś się w pełni do punktów A1 i A2. A3 też nie, ale to mniej istotne.

baniczek napisał:
    Z projektowaniem płytki pcb to będzie masakra, używałem jedynie żeby sprawdzić jak się z tego korzysta, bez tego "super automatu" nic nie zrobię a wiadomo jak on działa...

Dasz radę - ten schemat jest bardzo prosty.

0
  • #5 26 Lut 2012 03:44
    baniczek
    Poziom 2  

W schemacie wyżej znalazłem błąd przy podłączeniu wtyku programatora: pin X1-7 powinien być zastąpiony z pinem X1-9 - dla potomnych ;)

Mam jeszcze jedno pytanie:

Układ będzie zasilany najprawdopodobniej z akumulatora Li-Pol 3s, 11,1 V i oprócz układu trzeba zasilić jeszcze 4 silniki. Rozumiem, że w takim przypadku trzeba będzie zmienić kondensatory na wejściu na pojemniejsze. Czy są gdzieś takie praktyki opisane - jak dobierać pojemności kondensatorów?

0
  • Pomocny post
    #6 26 Lut 2012 03:51
    dondu

baniczek napisał:
    Układ będzie zasilany najprawdopodobniej z akumulatora Li-Pol 3s, 11,1 V i oprócz układu trzeba zasilić jeszcze 4 silniki. Rozumiem, że w takim przypadku trzeba będzie zmienić kondensatory na wejściu na pojemniejsze.

Bezpiecznie daj po 470uF na wejściu i wyjściu regulatora napięcia.
    A później to testowanie, czy przy działających silnikach z obciążeniem regulator pracuje prawidłowo.

baniczek napisał:
    Czy są gdzieś takie praktyki opisane - jak dobierać pojemności kondensatorów?

Nieco tutaj: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/zasilanie-mikrokontrolera.html

0