Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła - zabezpieczenie

21 Lut 2012 08:33 4201 5
  • Poziom 9  
    Witam szanownych Kolegów!!

Mam oto taki problem.

warunki:

Domek jednorodzinny układ sieci TN-S. Zabezpieczenie przedlicznikowe selektywny C20A. Pobór mocy przy kj=0.8 (tak swoją drogą jeśli chodzi o kj dla domkow jednorodzinnych to normy milcza) w okolicach 22kW czyli warunki przyłączenia będą musiały i tak być nowe.

problem:
    Inwestor zażyczył sobie pompę ciepła, a ja nigdy tego tematu nie ruszałem
    Pompa to ExoEir 10,5, moc grzałki elektrycznej urządzenia wewnętrznego 9kW, wg karty katalogowej start current (prąd rozruchu?) 48A oraz informacja o bezpieczniku 10A, zasilanie 3-f. Urządzenie zewnętrzne 1-f, brak informacji o mocy, jest za to w karcie katalogowej informacja o prądzie 10A. Jest też informacja o rozdzielnicy dodanej do urządzenia(w komplecie- - na rysunku są tam jakieś wyłączniki instalacyjne).

Moje pytanie brzmi, jakie zabezpieczenie dobrać do tego układu, czy te 48A to faktycznie tylko prąd rozruchu czy prąd znamionowy. Zabezpieczenie C16A, topik czy coś bardziej skomplikowanego? Instalacja w fazie projektowa więc tak naprawdę można jeszcze zrobić wszystko.

Proszę o pomoc osoby, które już przerabiały temat pompy ciepła.
  • IGE-XAO
  • Poziom 23  
    Zabezpieczenie zewnętrzne jest zazwyczaj jasno określone w manualu. A jeśli nawet nie to najprościej zapytać producenta lub serwis.

Co do tych nieszczęcnych 48A to przy 3f moc wynosiłaby 25kW- to chyba zbyt dużo jak na silnik sprężarki pompy ciepła dla domku.....
    Chyba, że urządzenie ktoś tanio sprowadził z USA. Tam się lubują w jednofazowych sprężarkach zasilanych wg nich wysokim napięciem jednofazowym 220V i wtedy prądy są kosmiczne.

Niemniej "start current" jasno określa co to jest :!:

Proponuję przeczytać dokładnie instrukcję, jak nie wystarczy wykonać telefon do producenta/dystrybutora/serwisu.

Pozdrowienia.
  • IGE-XAO
  • Poziom 9  
    Dzieki Marek_Pe. Tak też zrobiłem. Zadzwoniłem do przedstawicielstwa firmy w Polsce, niestety wiedza z zakresu elektryki Pana nie była zbyt duża. Zabezpieczenie 3f 20A ale to nie był z jego strony żaden pewnik tylko raczej "chyba".
    Popatrzyłem na rozwiązania konkurencji, tam już są wzmianki o charakterystyce C czyli generalnie moje przypuszczenia się sprawdziły. C20A. Ewentualnie zastosuje jeszcze przekaźnik priorytetowy.

Co do "start current" to ja się spotkałem bardziej z "inrush current" ale uznaje Kolegi wypowiedź za potwierdzenie, że mówimy o prądzie rozruchu.

Współczynnik jednoczesności przy mocy szczytowej 42kW przyjąłem, myślę dość bezpiecznie kj=0,6 (temat rzeka jak już pisałem wcześniej) dzięki czemu zabezpieczenie przedlicznikowe zmiesci sie w 40A.
  • Specjalista elektryk
    Instrukcje i wsparcie od strony elektrycznej pomp ciepła, nie wyglądają klarownie u producentów.
    Niestety nie jestem pewny mocy pompy - prawdopodobnie 5kW Nibe dla rozruchu też coś o 50A wspominali - zastosowałem C16 i przewód 5*4mm - przy tych największych mrozach, bezproblemowe funkcjonowanie - tak jak piszesz C20, przewód min 5*4mm powinieneś użyć.
    Pzdr
  • Specjalista elektryk
    Aby przyjąć zabezpieczenie dla tej pompy C20 trzeba najpierw policzyć, czy zostanie spełniony warunek SWZ.
    Jeśli nie, to trzeba będzie się zastanowić nad złagodzeniem skutków rozruchu.
  • Poziom 23  
    Tak ze dwa lata temu firma przysłała mi "przez pomyłkę" klimatyzator 1x220V zamiast 3x400. Problem rozwiązałem przez dostawienie transformatora ok 10kW.
    Dałem zabezpieczenie C na stronie wtórnej 63A przy znamionowym prądzie 50A i przez ten czas ani razu rozruch nie wybił zabezpieczenia.

Zgoda, transformator troszkę łagodzi skoki prądu, ale oprócz tego sprężarki w takich urządzeniach mają dość łagodny rozruch przy minimalnym obciążeniu, dopiero później ciśnienie narasta i wzrasta moc pobierana.

Więc jest możliwe że, nawet te 10A z pierwszego postu by wystarczyło.

Pozdrowienia.