Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia elektronika Udemy
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Funaj 2000MK7 - grzanie sie tranzystora linii

magnetron8 21 Lut 2012 11:24 1310 13
  • #1 21 Lut 2012 11:24
    magnetron8
    Poziom 8  

Witam. Mam problem z tranzystorem linii w tym telewizorku. Po jego wymianie przetwornica się załącza, ale ...brak było odchylania pionowego.
    Po wymianie LA 7830 oraz elektrolitów w tej gałęzi, tranzystor po kilku minutach, ulega silnemu nagrzewaniu się. Co może być tego przyczyną?

0 13
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #2 21 Lut 2012 11:27
    DiZMar
    Poziom 43  

Radzę wstawić pewny tranzystor np. z odzysku.

0
  • #3 21 Lut 2012 11:28
    magnetron8
    Poziom 8  

Ok...dziś to zrobię ..dzięki za podpowiedź .

0
  • #4 21 Lut 2012 11:31
    egon42
    Poziom 37  

Trzeba też sprawdzić poprawność impulsów sterujących tranzystorem jak będą za małe to nie nie ma się co dziwić że tranzystor się grzeje.

0
  • #5 21 Lut 2012 11:34
    magnetron8
    Poziom 8  

Sprawdzę oscyloskopem...dziękuje za podpowiedź

0
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #6 21 Lut 2012 23:04
    radsat
    Moderator

magnetron8 napisał:
    Mam problem z tranzystorem linii w tym telewizorku.

Nie wiemy co miałeś, i co wstawiłeś. Nie znamy kilku podstawowych napięć. Dziwnie zacząłeś. :|

0
  • #7 21 Lut 2012 23:13
    konstronic
    Poziom 13  

A jakie napięcia daje ci przetwornica, chyba za wysokie i dlatego pion poleciał.

0
  • #9 22 Lut 2012 14:26
    konstronic
    Poziom 13  

mirex napisał:
    egon42 napisał:
    Trzeba też sprawdzić poprawność impulsów sterujących tranzystorem jak będą za małe to nie nie ma się co dziwić że tranzystor się grzeje.

A jak będą za duże?

To zasilanie będzie za duże z zasilacza i impuls się podniesie.
    Nie masz czasami przyciemnionego ekranu z rozregulowanym screenem na trafo powielaczu.

0
  • #10 22 Lut 2012 14:34
    mirex
    Poziom 43  

konstronic napisał:
    mirex napisał:
    egon42 napisał:

A jak będą za duże?

Nie masz czasami przyciemnionego ekranu z rozregulowanym screenem na trafo powielaczu.

Przepraszam, możesz to, co wyżej, wyłożyć jak krowie na miedzy? Bo jakoś trudno mi zrozumieć o co chodzi. Najwidoczniej przesilenie zimowe. Nawet nie rozumiem kogo właściwie cytujesz.

0
  • #11 22 Lut 2012 14:53
    konstronic
    Poziom 13  

mirex napisał:
    konstronic napisał:
    mirex napisał:
    egon42 napisał:

A jak będą za duże?

Przepraszam, możesz to, co wyżej, wyłożyć jak krowie na miedzy? Bo jakoś trudno mi zrozumieć o co chodzi. Najwidoczniej przesilenie zimowe. Nawet nie rozumiem kogo właściwie cytujesz.

Przy napięciu zasilania stopnia lini umożliwiającym jego prawidłową pracę współpracujące cewki odchylania wraz z tranzystorem i transformatorem które to zasilają ową cewkę tworzą całokształt wygaszania impulsu odchylania lnii.
    Trafo powielacz zasilający obwód wzmacniacza ramki wówczas pracuje prawidłowo.
    W przypadku przekroczenia napięcia +U stopnia końcowego lini część energi przejmują cewki odchylające obraz w poziomie.
    Dzieje się tak do momentu zbyt wysokiego napięcia pracy tranzystora wraz z przetwornicą tworzącą napięcie +U.
    Po przekroczeniu krytycznego napięcia następuje niewygaszenie impulsu H na cewkach odchylania poziomego co prowadzi do konsekwencji gwałtownego wzrostu temperatury pracy tranzystora stopnia H
    Objawem zbyt wysokiej pracy stopnia odchylania poziomego jest częste uszkadzanie się elementów po stronie wtórnej trafo powielacza co skutkuje uszkadzaniem się układu odchylania pionowego.

Treść zaczerpnięta z książek serwisu w którym pracuję.
    Może dla kogoś to brednie i bzdury bo dziś mamy innej technologi telewizory.
    Może w ogóle są to bajki ale każdy z nas swoje wie.
    Pozdrawiam.

0
  • #12 22 Lut 2012 16:20
    mirex
    Poziom 43  

No dobrze, to nie są bajki. Tylko co to ma wspólnego z poziomem impulsów sterujących stopniem końcowym H, czyli pracą drivera, a nie końcówki.
    Bo do tego odniósł się egon42, a ja do jego wypowiedzi.
    To co Ty wypisujesz, cytując nas, i próbując podteoretyzowaniem uwiarygodnić swoje wypowiedzi ma się nijak do tego, o czym my pisaliśmy.

Bo teraz wyszło tak, że jeśli impulsy sterujące stopniem końcowym H będą za duże (a może za małe?), to:

konstronic napisał:
    ... zasilanie będzie za duże z zasilacza i impuls się podniesie.

konstronic napisał:

A co to pytanie ma wspólnego z usterką, czyli grzejącym się podobno tranzystorem H?

Coś nam, a właściwie autorowi, mącisz w tym temacie.
    Zawsze lepiej zastanowić się, o czym się pisze. I co się cytuje.

konstronic napisał:
    Treść zaczerpnięta z książek serwisu w którym pracuję.
    Może dla kogoś to brednie i bzdury bo dziś mamy innej technologi telewizory.

Jak się coś cytuje, bo jest cytat, choć brzydko zdeformowany, to należy podać konkrety - tytuł, autor.
    Tak, masz rację, dziś mamy inną technologię budowy TV. Niestety, o tej starej wiemy tutaj troszeczkę. ;)

Tak z ciekawości - bo sugerujesz, słusznie, że napięcia zasilania mogą być za duże (co również, jak by nie było, miałoby znaczenie dla pracy drivera). O ile musiałoby wzrosnąć +B (Usys), aby doszło do uszkodzenia napięciowego układu scalonego V. Jakich konsekwencji na obrazie, w przypadku tego konkretnego telewizora, należy oczekiwać przy zawyżonym (znacznie!) +B? Jakie elementy w przypadku tego modelu mogłyby być odpowiedzialne za wzrost napięć zasilacza.

I po co w ogóle ta dyskusja, skoro:
    radsat napisał:

Nie wiemy co miałeś, i co wstawiłeś. Nie znamy kilku podstawowych napięć. Dziwnie zacząłeś. :|

?

0
  • #13 22 Lut 2012 21:00
    konstronic
    Poziom 13  

Nie będę wypowiadał się już w tym temacie , namieszałem nieczytajac że zrozumieniem tego co piszą inni.
    Przepraszam i jak nie wiem na 100 procent co autor postu szuka to wolę nie pisać bo gotowca ciężko czasem napisać jak sprzętu się nie widzi.
    Pozdrawiam

0
  • #14 22 Lut 2012 22:28
    magnetron8
    Poziom 8  

Wymieniłem tranzystor Q220 ma sprawdzony z innego Funaia, podmieniłem również LA 7830, podczas sprawdzania obwodu zasilania LA stwierdziłem zimny lut na D230. Telewizorek ''wystartował'', wszystkie napięcia są zgodne z opisem na schemacie.
    Dziękuję wszystkim za pomoc.

0