Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant - wysokie ciśnienie w CWU w konsekwencji wybuch zbiornika.

kianek 21 Lut 2012 12:51 4175 14
  • #1 21 Lut 2012 12:51
    kianek
    Poziom 7  

Witam.
    Mam duży problem i chciałbym się poradzić.
    W grudniu zamontowałem piec Viallanta tzw. lodówkę o mocy 32kw.

W niedzielę dosłownie rozsadziło zbiornik wyrównawczy - eksplodował.
    W piecu został uszkodzony zbiornik na wodę - "spuchł" i rozerwało nawet osłonę termiczną.
    Przyjechał serwisant i powiedział, że czegoś takiego nie widział.
    Przyjechał drugi i tez przez 25 lat nie spotkał się z czymś podobnym.
    Dziś założyliśmy nowy zbiornik wyrównawczy i jak tylko grzejemy wodę to ciśnienie rośnie w błyskawicznym tempie.

Zbiornik wyrównawczy działa do 10atm ale pewnie ma zdecydowanie większą wytrzymałość.

Założony mam oczywiście zawór ale ciśnienie tak rożne, że nie zdąży zadziałać.

Co mogło być przyczyną awarii?
    Jakie tam mogło być ciśnienie?
    Skąd takie ciśnienie w piecu?
    Co mam zrobić oprócz zareklamowania kotła?

• #2 21 Lut 2012 13:14
    mauri_b
    Specjalista - systemy grzewcze

Może i zawór bezpieczeństwa jest, ale czy jest poprawnie zainstalowany? (bez żadnej armatury między zasobnikiem a zaworem bezpieczeńśtwa i naczyniem przeponowym). Zrób zdjęcie tyłu kotła, z przyłączami, zobaczymy co tam masz namłodzone.

• #5 21 Lut 2012 17:47
    Bobbo
    Poziom 22  

Wygląda na nie zadziałanie zaworu bezpieczeństwa. Na jakie ciśnienie był zawór. Ja od razu zbadałbym ciśnienie otwarcia zaworu
    j na tak dużą moc kotła dałbym co najmniej 2 zawory i o większym przekroju.

• #7 21 Lut 2012 19:09
    kianek
    Poziom 7  

taki zestaw byl od razu zmontowany

wyjscie zaworu to odprowadzenie ew.nadmiaru wody do kanalizy

• #8 21 Lut 2012 20:33
    mauri_b

Pytanie jest takie: gdzie jest podłączona ta rura która jest najniżej, możesz to sfotografować? Jake ma ciśnienie otwarcia zawór bezpieczeństwa?

• #9 21 Lut 2012 20:41
    pawel_i
    Poziom 20  

Dziwne te twoje zdjęcia. Wszystkie podłączenia w "lodówkach " Vaillanta są u góry za kotłem.
    Więc to twoje naczynie musi być podłączone bezpośrednio na wejściu Z.W. do zasobnika. Zrób zdjęcie u góry tam gdzie są oryginalne podłączenia, i dokładnie rurkę na której " wisi" naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa.
    Poza tym często w grupach tego typu są jakieś wewnętrzne zawory odcinające... może był zamknięty.
    A co na to serwis Vaillant?

• #11 21 Lut 2012 21:01
    mauri_b

Słuchaj, te zdjęcia dziur w suficie nic nie wnoszą do sprawy. Skup sie i opisz gdzie jest wpięta ta rura o którą pytałem - ta miedziana całkiem na dole idąca w poziomie w kierunku kotłą.

• #13 21 Lut 2012 21:46
    mauri_b

Ja bym Ci tego kotła nie uruchomił - przez te zawory kulowe. Ale generalnie, jeśli zawór kulowy na zimnej wody nie był zamknięty, grupa bezpieczństwa c.w.u. powinna zadziałać.

• #14 21 Lut 2012 21:54
    pawel_i
    Poziom 20  

Popieram przedmówcę. Zawory bezpieczeństwa za armaturą odcinającą.
    Ale z tych zdjęć problemu na razie nie widać.
    Jest jeszcze szansa że naczynie z rurką doprowadzającą ( od trójnika który widać na fotce ) zamarzło, i nie było zabezpieczenia.
    Woda się grzała ciśnienie rosło i .... z zabezpieczeń nie było bo przymroziło.
    Ale to tylko teoria.

• #15 22 Lut 2012 00:02
    DARIUS67

Z tych zdjęć niczego się nie dowiedziałem, nie widać rurki do trójnika na grupę bezpieczeństwa - gdzie jest zawór zwrotny? No i co na to serwis, bo ten co uruchomił ma przechlapane, no chyba, że uprawnienia posiada, ale na ciągnik.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME