Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATMEGA8 - problem ze sterowaniem grzałką oporową

Belialek 21 Lut 2012 14:16 2184 7
  • #1 21 Lut 2012 14:16
    Belialek
    Poziom 22  

Witam,

Jestem w trakcie uruchamiania układu, który zaprojektowałem z myślą o sterowaniu grzałką oporową. Część niskonapięciowa działa dobrze, ale niestety nie mogę sobie poradzić z załączeniem grzałki... Część odpowiedzialna za sterowaniem grzałką została zbudowana w oparciu o scalak MOC3021 oraz triak BT136. Program poprawnie wysyła stan wysoki i niski (wartość zmierzona na 1. pinie MOC3021 to ~1.1V), ale żaden sygnał nie dochodzi do triaka, przez co odbiornik - chwilowo żarówka - nie dostaje zasilania.

Bardzo bym prosił o sprawdzenie poprawności wykonania schematu jak i połączeń na płytce. Poniżej dołączam schemat i wzór płytki.

ATMEGA8 - problem ze sterowaniem grzałką oporową ATMEGA8 - problem ze sterowaniem grzałką oporową

Z góry dziękuję i pozdrawiam!

0 7
  • Arrow Multisolution Day
  • Pomocny post
    #2 21 Lut 2012 14:24
    Sławek-K
    Poziom 15  

Nie wiem czy mam na 100% rację ale jak dla mnie to R5=10k jest za duży. Przy +5V na uP prąd płynący przez diodę optoizolatora jest mniejszy niż 0,5mA, chyba trochę mało. Atmega może max. wysłać z portu chyba ok. 20mA więc zmniejsz R5 choćby do ok 400 om i zobacz co się będzie działo. Sprawdziłem parametrach MOC jaki jest prąd wysterowania i o ile się dobrze doszukałem to 8mA. (U Ciebie poniżej 0,5mA). Tutaj bym szukał.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • Pomocny post
    #3 21 Lut 2012 14:52
    tehaceole

Poziom 28  

Stosujesz sterowanie fazowe. Czy w tym przypadku lepszym rozwiązaniem zasilania grzałki nie byłoby sterowanie grupowe?

Czy przypadkiem nie zastosowałeś optotriaka z detekcją przejścia przez 0? Jeżeli omyłkowo użyłeś takiego na płytce to nie załączysz triaka.

0
  • #4 21 Lut 2012 15:00
    Belialek
    Poziom 22  

@Sławek-K: jak tylko wrócę, to sprawdzę ten mniejszy rezystor

@tehacole: MOC3021 nie posiada detekcji przejścia przez 0, w zasadzie sterowanie ma się odbywać tylko dwustanowo, tak więc nie potrzebuję załączać triaka dokładnie w 0 (aczkolwiek przygotowałem na płytce układ CNY17, którym owe 0 mogę sobie zmierzyć w razie potrzeby). Póki co chcę osiągnąć sterowanie włączone/wyłączone.

0
  • Pomocny post
    #5 21 Lut 2012 17:25
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Rezystor ograniczający prąd diody optotriaka jest co najmniej 20x za duży - optotriak nie ma szan się włączyć.

0
  • #6 21 Lut 2012 19:11
    Belialek
    Poziom 22  

Wymieniłem R5 na rezystor = 470 ohm, niestety w dalszym ciągu układ nie działał poprawnie (natężenie na wejściu diody MOCa w tej chwili wynosiło 6mA). Wymieniłem później na 360 ohm (natężenie na wejściu ~13mA) i w dalszym ciągu brak reakcji. Napięcie na wejściu diody optotriaka to ~1,2 V.

0
  • Pomocny post
    #7 21 Lut 2012 19:19
    atom1477
    Poziom 43  

Czy ja dobrze widzę? Za mostkiem prostowniczym, przed stabilizatorem 7805, jest tylko kondensator 100nF?

A na płytce nie widzę połączenia masy procesora z masą stabilizatora, transoptorów i optotriaka.

0
  • #8 21 Lut 2012 19:33
    Belialek
    Poziom 22  

Tak, niestety w pośpiechu zapomniałem o dodatkowym filtrowaniu - aczkolwiek sam procesor jak wszystkie inne podzespoły działają poprawnie, tak więc nie to jest przyczyną. Masa na wymienionych przez Ciebie elementach jest (tuż przy kandzie jest rozgałęzienie, które prowadzi do masy stabilizatora) - sprawdzone dodatkowo miernikiem.

EDIT:

Przyczyną nieprawidłowego działania układu były:

- źle dobrana wartość rezystora R5, po wymianie na 360Ω wszystko działa poprawnie

- zimny lut na 4. nóżce układu MOC3021

- spalona żarówka testowa, która musiała się przepalić w trakcie poprzednich prób :)

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc w rozwiązaniu problemu zarówno na forum jak i poza nim :)

0