Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

na co zwracac uwage przy kupnie monitora lcd?

sulcus 28 Dec 2004 04:50 2025 5
    sulcus
    Level 11  
    moge miec 17 calowy lcd samsunga spelniajacy normy tco99, o czasie reakcji 25ms za ok.1200zl (bodaj 1190). To duzo czy malo? brac czy nie? :D

mam takie pytania:
    1) jaki czas reakcji dla 17 calowego monitora jest dobry?
    2) czy to prawda ze lcd nie szkodza na oczy?
    3) jakie powinny byc katy patrzenia aby byly zadowalajace?
    4) na jakie jeszcze inne parametry monitora lcd powinienem zwracac uwage i jakie powinny byc ich wartosci?

Z gory dziekuje za odpowiedz!

Pozdrawiam i zycze tylko Szczesliwego Nowego Roku poniewaz swieta juz byly! :D
    PJS
    Level 15  
    Jeśli chodzi o punkt 1 to wszystko zależy pod zastosowań - generalnie i mniejsze czasy tym lepiej. Trzeba jednak pamietać, że niektórzy producencji podają sumaryczne czasy, a niektórzy tylko czas jeden ze składowych.
    2. Nieprawda - jak spadnie ci na głowę i rogiem zahaczy o oko to zaszkodzi :sm16: Ale generalnie rzeczywiście są bezpieczne dla wzroku (a napewno dużo bezpieczniejsze od modeli kineskopowych).
    3. W nowych to już praktycznie nie jest problemem, ale musisz sam ocenić.
    4. Ważne są jeszcze tzw. martwe piksele, najlepiej jak ich nie ma - ale niektórzy producenci dopuszczają ich występowanie (przykładowo dla LG to chyba jest 3). Dobrz jeśli w sklepie będzie możliwość wcześniejszego dokładnego przyjrzenia się albo możliwość wymiany nawet gdyby był tylko jeden taki piksel. Sprwdzenie martwych pikseli najlepiej przeprowadzić wyświetlając tła: czarne, białe, żółte, czerwone, zielone, niebieskie i przyglądać się poszczególnym punktom ekranu.
    sulcus
    Level 11  
    a powiedzcie mi jeszcze o co chodzi z tymi normami TCO'99 i TCO'03.. czym one sie roznia o co to daje szaremu uzytkownikowi ;) lepiej jest jak ktora z nich spelnia monitor?
    Co do tej szkodliwosci na oczy to wiem ze kazde patrzenie na punkt bedacy blisko przez dluzszy czas jest szkodliwe dla wzroku tylko sie pytam jak to jest z monitorami lcd bo tego nie wiem. Duza jest roznica w porownaniu z kineskopowymi? w 2 miejscach czytalem ze sa lepsze bo nie migocze obraz ale w jednym miejscu gdzies czytalem ze mimo wszstko maja one jakies takie wlasciwosci ze sa porownywalne z kineskopowymi pod wzgledem szkodliwosci.
    Poza tym jak wyglada pobor mocy przez lcd? jest mniejszy czy wiekszy?
    And!
    Admin of Design group
    LCD mniej męczą oczy. Powie Ci to wiele osób które przesiadło się z CRT na LCD.

Chociaż zdarzyło się że pracowałem kiedyś na starym laptopie Toshiba Satelit i potem bolała mnie głowa. To był odosobniony przypadek niewem czemu tak było (prawdopodobnie był jakiś inny powód).

Normy TCO określają poziomy promieniowania elektromagnetycznego, jasności, poboru prądu itp.

Co do promieniowania elektromagnetycznego to w LCD głónym źródłem są świetlówki i ich przetwornica oraz w mniejszym stopniu zasilacz impulsowy. W CRT np. cewki odchylania są dalej niż ekran a w LCD są tuż za matrycą więc w niektórych testach LCD może w niektórych częstotliwościach "siać" gorzej niż CRT.

Jedyna wada to najlepsza praca w jednej określonej rodzielczości oraz rodzielczość max pozwiązana z wymiarem ekranu która jest ciągle mniejsza niż w przypadku CRT o tej samej przekątnej.

Pobór prądu mniejszy niż CRT.

Ogólnie raczej same plusy.

Ja w każdy razie polecam LCD.
    sulcus
    Level 11  
    powiedzcie mi co sadzicie o czasie reakcji 25ms? czy to wystarczy do zastosowan domowych? czyli jakies gry czasami, jakis film i internet? bo wlasnie sie wacham czy kupic taki..

Pozdrawiam!
    And!
    Admin of Design group
    To zależy od osobistych preferencji.

Jeżeli sklep w którym chcesz kupić jest w miarę poważny to posiada wystawę.

A tam powinny stać kompy z podłączonymi LCD-kami.

Proponuję wybrać się do sklepu popytać sprzedawcę oraz na koniec poprosić o demonstracje konkretnego modelu. Uruchomić film, aplikację i co jeszcze uważasz. Rozjaśnić przyciemnić i ocenić.

Jak odpowiada to kupić.