Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz mikrofonowy do elektreta

misiu_mietowy 21 Lut 2012 18:46 3434 14
  • #1 21 Lut 2012 18:46
    misiu_mietowy
    Poziom 16  

Mam mikrofon elektretowy o 2 wyprowadzeniach, taki o :):

Chcę zrobić do niego wzmacniacz taki o :):
    https://www.elektroda.pl/cir/mk/PL-Przedwzmacniacz.html

Ale na tamtym schemacie z "majka" wychodzą 3 końcówki, a z mojego 2.
    1) Jak podłącyć mikrofon?
    2) Czy można tamte tranzystory zastąpić BC547B albo CB327?
    3) Jak zmniejszyć obrazek w moim poście? :D

0 14
  • Pomocny post
    #2 21 Lut 2012 19:10
    sp3ots
    Poziom 36  

Witam !
    Masę mikrofonu podłącz jak na schemacie, plus kondensatora 10uF połącz z dolną końcówką rezystora 1k i tam podłącz plus mikrofonu.
    Pozdrawiam. Stefan
    BC547B - tak, ale wzmacniacz może słabiej działać, poszukaj z literą C
    BC327 - nie, bo to jest tranzystor PNP

0
  • #3 21 Lut 2012 19:23
    misiu_mietowy
    Poziom 16  

Domyslam sie ze masa mikrofonu jest tam, gdzie są trzy ścieżki poprowadzone w kierunku obudowy. Czy tak?
    Mój błąd - chodziło mi oczywiście o jego kuzyna - 337 :)

0
  • #4 21 Lut 2012 19:28
    sp3ots
    Poziom 36  

Masa tak - tam gdzie są trzy ścieżki ( obudowa mikrofonu ).
    BC337 - tak, ale grupa 25 lub 40ta.

0
  • #5 21 Lut 2012 23:56
    misiu_mietowy
    Poziom 16  

wzbudza sie, :(
    zastosowalem bc547b. czy maCie majors pomysly d la
    czego

0
  • #6 22 Lut 2012 00:44
    marekzi
    Poziom 38  

Wzbudza się przez zasilanie czy przez mikrofon-głośnik?
    Bo jeśli to drugie to chyba wiesz co zrobić? - odchyl głośniki aby nie "widziały się" z mikrofonem.
    Przez zasilanie nie powinien się wzbudzać, to w końcu wzm. jednostopniowy (nie licząc wtórnika) - 220µF w zasilaniu jest?
    Zasilasz długim kablem może z jakiegoś badziewnego zasilacza "gniazdkowego" na np. 7809? - to się lubi wzbudzać samo od siebie.

0
  • #7 22 Lut 2012 01:03
    misiu_mietowy
    Poziom 16  

marekzi napisał:
    Wzbudza się przez zasilanie czy przez mikrofon-głośnik?
    Bo jeśli to drugie to chyba wiesz co zrobić? - odchyl głośniki aby nie "widziały się" z mikrofonem.

Zasilanie - odlutowałem mikrofon i jet to samo
    Cytat:

Przez zasilanie nie powinien się wzbudzać, to w końcu wzm. jednostopniowy (nie licząc wtórnika) - 220µF w zasilaniu jest?

Ups - nie ma :D
    Cytat:

Zasilasz długim kablem może z jakiegoś badziewnego zasilacza "gniazdkowego" na np. 7809? - to się lubi wzbudzać samo od siebie.

Z LM317

0
  • #8 22 Lut 2012 01:48
    marekzi
    Poziom 38  

Pewnie ci się sam zasilacz wzbudza - przez kable długie, brak kondensatorów 0,1mikroF na wejściu/wyjściu LM317, brak 220mikroF w zasilaniu przedwzmacniacza itp.
    Sprawdź na baterii 9V

0
  • #9 22 Lut 2012 10:30
    misiu_mietowy
    Poziom 16  

Na baterii też klops! A połączenia są poprawnę. Po południu wymienię tranzystory na BC337(40) i dam znac.
    Moj uklad wyglada dokladnie tak:

0
  • #10 22 Lut 2012 11:17
    sp3ots
    Poziom 36  

Witam !
    Co to znaczy wzbudza się ?
    Czy brumi, piszczy ?
    Domyślam się że pomiędzy ty układem a wzmacniaczem nie zastosowałeś kabla EKRANOWANEGO. Układ wzmacniacza mikrofonowy też musi ekranowany i kabel pomiędzy mikrofonem a przedwzmacniaczem.

0
  • #11 22 Lut 2012 12:10
    misiu_mietowy
    Poziom 16  

sp3ots napisał:
    Witam !
    Co to znaczy wzbudza się ?
    Czy brumi, piszczy ?

Niestety dalej "pierdzi" (pomimo że zgodnie z zapowiedziami wymieniłem tranzystory na BC337). Przez chwilę wydawało mi się, że OK, ale jednak nie. Układ wydaje miarowe "pyknięcia" ok. 2 razy na sekundę, nie piszczy ani nie buczy.

sp3ots napisał:
    Domyślam się że pomiędzy ty układem a wzmacniaczem nie zastosowałeś kabla EKRANOWANEGO. Układ wzmacniacza mikrofonowy też musi ekranowany i kabel pomiędzy mikrofonem a przedwzmacniaczem.
    Nie, ale cyba te 8 cm nie nałapie za duzo szumow:

0
  • #12 22 Lut 2012 13:20
    sp3ots
    Poziom 36  

Widzę że nie wiesz co to jest wzmacniacz mikrofonowy.
    Ten układ powinieneś podłączyć do wzmacniacza głośnikowego, np do aktywnej kolumny komputerowej.
    Dwa tranzystory nie są wstanie wzmocnić sygnału z mikrofonu elektrodowego ani innego.
    Co do twojego ośmio centymetrowego przewodu, kiedyś się przekonasz że nawet kilka centymetrów takiego przewodu może spowodować dużo kłopotu.
    Jeszcze jedna uwaga do Twojego układu:
    Układ ma tak dużą czułość że nawet przewody które podłączyłeś do wyjścia a przechodzę nad całym układem do wejścia ( jak na foto ) mogą powodować sprzężenia.

0
  • #13 22 Lut 2012 13:24
    misiu_mietowy
    Poziom 16  

sp3ots napisał:
    Widzę że nie wiesz co to jest wzmacniacz mikrofonowy.
    Ten układ powinieneś podłączyć do wzmacniacza głośnikowego, np do aktywnej kolumny komputerowej.

No to się dowiedziałem :) :) Może być do TDA2040?
    sp3ots napisał:

Dwa tranzystory nie są wstanie wzmocnić sygnału z mikrofonu elektrodowego ani innego.
    Co do twojego ośmio centymetrowego przewodu, kiedyś się przekonasz że nawet kilka centymetrów takiego przewodu może spowodować dużo kłopotu.
    Jeszcze jedna uwaga do Twojego układu:
    Układ ma tak dużą czułość że nawet przewody które podłączyłeś do wyjścia a przechodzę nad całym układem do wejścia ( jak na foto ) mogą powodować sprzężenia.
    OK. Będę o tym pamiętał :)

0
  • Pomocny post
    #14 22 Lut 2012 13:32
    sp3ots
    Poziom 36  

Do tego głośniczka wystarczy TDA2005, nie zapomnij o regulacji głośności.

0
  • #15 23 Lut 2012 00:09
    misiu_mietowy
    Poziom 16  

Działa! Piszczy i trzeszczy jak cholera (pomimo regulacji), ale dziala!!! :D :D :D :D :D :D :D Mój pierwszy wzmacniacz mikrofonowy w życiu :)

Zrobiłem jednak na tym TDA2040 (bo miałem). Jeśli chodzi o TDA2005 to mam złe wspomnienia (fatalna jakość). Docelowo układ będzie pracował z większym głośnikiem

0
  Szukaj w 5mln produktów