Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dolpima PS-290 brak wolnych obrotow

21 Feb 2012 19:06 15050 19
  • Level 9  
    Witam.

Posiadam stara pile - Dolpima PS290.
    Po uruchomieniu pilarki i lekkim rozgrzaniu pilarka, po puszczeniu gazu, od razu schodzi na małe obroty (łańcuch nie porusza się na prowadnicy). Jednak po dłuższym cieciu, grubszych kawałków drzewa, (silnik gorący) pilarka nie chce już schodzić z obrotów mimo nietrzymania przycisku od gazu.
    Miesiąc temu wymienione były pierścienie, gładź cylindra bez rys, membrany
    w gaźniku, uszczelka miedzy cylindrem a skrzynia korbowa. Oczywiście pozwoliłem się pierścieniom ułożyć i dotrzeć, nim wziąłem się za grubsze ciecie drzewa. Na początku praca na wolnych obrotach a dopiero po wypaleniu dwóch zbiorniczków paliwa lekkie ciecie z przerwami. Mieszanka 1:25 na początku, teraz 1:35.
    Gaźnik był myty i regulowany według instrukcji.
    Co może buc tego przyczyna? Jakas nieszczelność?
    [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • User removed account  
  • Level 9  
    Uszczelka miedzy gaźnikiem i zaworem membranowym a wlotem do skrzyni korbowej była zakładana nowa ale to da się sprawdzić. W razie czego mam druga. Uszczelniacze nie były wymieniane od nowości.
    Przypomniało mi się jeszcze coś, dysza od jałowych obrotów jest bardziej odkręcona niż 3/4 na 1 i 1/5 obrotu gdyż pila nie chciała zapalić. Potem przy cieciu grubego drzewa zgasła i już nie chciała uruchomić się. Wiec odkręciłem jeszcze troszkę tą samą dyszę. Zapaliła za drugim pociągnięciem.
    Ciekawy przypadek :-)
  • Level 27  
    Marcin976 wrote:
    Uszczelniacze nie były wymieniane od nowości.

A to jest podstawą przy każdym remoncie silnika dwusuwowego.

Marcin976 wrote:
    Wiec odkręciłem jeszcze troszkę tą samą dyszę. Zapaliła za drugim pociągnięciem.
    Ciekawy przypadek

Czy ja wiem że taki ciekawy, każdy nieszczelny silnik potrzebuje wzbogacenia mieszanki poprzez cofnięcie śrub regulacyjnych.
    Taka nieduża nieszczelność, na uszczelniaczach wału, będzie powodowała wprowadzanie maszyny na zbyt wysokie obroty max a tym samym może dojść do zatarcia.
    Po rozgrzaniu nieszczelność powiększa się, dlatego gaśnie pilarka. Nie może zassać mieszanki tylko lewe powietrze.
  • Level 9  
    Ok.Wiec zostaje sprawdzenie i ewentualnie wymiana uszczelniaczy oraz uszczelka miedzy gaźnikiem a cylindrem. Tylko jak się do nich dobrać i gdzie je można kupić. Jaki rodzaj i rozmiary uszczelniaczy występuje w tej pilarce?

Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
  • User removed account  
  • Level 9  
    Rycho T dzięki za pomoc. Jak zdobędę uszczelniacze i wymienię, to powiem czy poskutkowało.
    Pozdrawiam
  • Level 9  
    Witam ponownie.
    Uszczelniacze wymienione, łożyska przy okazji sprawdzone. Uszczelka miedzy gaźnikiem a cylindrem jest dobra.
    Jak wygląda dobrze złożony zawór membranowy?

Pila po ustawieniu gaźnika- dysza główna (H) na jeden obrót wykręcona, biegu jałowego (L) na 3/4, zaczęła łapać od drugiego szarpnięcia jednakże po 2- 3 sekundach gasła.
    Po wykręceniu na 1 cały obrót (L) dyszy jest lepiej ale gaśnie po jakiś 3-5 min.
    Czy wiec wkręcić śrubę wolnych obrotów (T) aby zwiększyć obroty czy jeszcze wykręcić dysze L. Pilarka po dodaniu gazu wchodzi na obroty z takim lekkim ociąganiem.
    Przy okazji zajrzałem do wężyka paliwowego miedzy bakiem a gaźnikiem. Załamał się od zimnej temperatury. Skąd zdobyć taki wężyk, niełamiący się. Czy od PS 280 pasowałby?

Dodano po 2 [minuty]:

P.S. Czeka mnie wymiana sprężyny rozrusznika gdyż stara, wysłużona, oddala ostatni oddech.
  • User removed account  
  • Level 9  
    Dziękuje za szybka odpowiedz.
    Musze poprawić zawór membranowy. Jest "prawie" tak samo złożony, ale nie w 100%
    Co do zapłonu - jest tak samo ustawiony jak ostatnio, po zdjęciu iskrownika. Przed zdjęciem zapłonu zrobiłem kilka punktów by ustawić dokładnie tak samo.
    Styki przerywacza nie nadpalone. Iskra jest mocna.
  • Level 9  
    Poddaje sie.
    Zawor membranowy poprawiony, gaznik wyregulowany wg instrukcji i nie pali.
    Sucha swieca niezaleznie od tego czy jest wlaczone ssanie czy tez nie
    Po wlaniu malej ilosci paliwa do gardzieli gaznika pila pali od pierwszego.
    Niestety nie mam gaznika zeby zamienic i sprawdzic..
  • Level 27  
    Przewód paliwa nie zagiął się przy składaniu ?
  • User removed account  
  • Level 9  
    Membrany sa dobrze zalozone. Wedlug mnie zle zalozyc sie nie da.(Metalowy talerzyk z tym malym bolcem lezy na zaworku iglicowym) Wyciecia nie pozwalaja na odwrotne zalozenie . Filtr paliwa w zbiorniczku i wezyk byl sprawdzany- przepuszcza paliwo bez problemu . No chyba ze tak jak pisze helena33 wezyk miedzy bakiem a gaznikiem znow zagial sie i nie daje dostatecznej ilosci do gaznika. Czy wezyk od Ps 180 pasowalby do Ps290 po niewielkich modyfikacjach? Obecny wezyk sztywnieje od zimna.
  • User removed account  
  • Level 9  
    Wiec jesli chodzi o kolejnosc :
    1.Czesc gaznika z zaworkiem iglicowym.
    2. Membrana z metalowym talerzykiem.
    3. Uszczelka
    4.Dalsze czesci gaznika.
    Przewod impulsowy jest drozny. Moze trzeba podgiac troszke dzwigienke zaworku iglicowego?
    Wezyk od zbiorniczka do gaznika jest niezagiety.W jego dolnej czesci (ale nie w calym przewodzie) przy gazniku jest w nim paliwo.
    Przy obracaniu rozrusznikiem widac ze paliwo jest wciagane do gaznika jednak w malym stopniu paliwo cofa sie spowrotem.
    Moze uda mi sie pozyczyc taki sam gaznik od znajomego wtedy bedzie wiadommo czy to ta czesc niedomaga.
  • User removed account  
  • Level 9  
    Nie myślałem że akurat ta kolejność, membrana, uszczelka ma znaczenie,
    ale skoro ma, to już zostało to zmienione na właściwe. Gaźnik rzeczywiście jest krakowskiej firmy wiec zwróciłem uwagę na uszczelkę (ułożenie) o której nadmieniłeś.
    W sobotę spróbuje znowu i mam nadzieje ze ta odpowiedz będzie przedostatnia.
    Dzięki jak na razie za pomocna dłoń.
  • Helpful post
    User removed account  
  • Level 9  
    Rycho T dzięki wielkie za pomoc.
    Pilarka działa. Pozostała tylko delikatna regulacja. Piła pali za drugim, trzecim pociągnięciem gdy jest zimna i za pierwszym razem gdy jest ciepła i czasem zgaśnie jak schodzi z obrotów. Poza tymi małymi niedogodnościami jest ok.

Pozdrawiam i dziękuje bardzo.