Witam.Po około pół roku po naprawie padł ponownie obraz.Z tego co wyczytałem na elektrodzie przyczyna to uszkodzony inwerter. Oczywiście było to trafne, uszkodzony prawy interwent <master>. Wiec postanowiłem zamówić nowy z pewnością ze będzie działało. Zamontowałem i kaszanka,nie działa.Ale widzę że wcześniejszy "magik"coś namieszał.Moje pytanie po co robione były obejścia/łączenia zaznaczone na foto (zółty kolor,łączone rzeczy). Czy muszę też zrobić takie samo obejście na nowym by działał czy wystarczy zmienić inverter salve?
Ponieważ te invertery M@S leciały nagminnie (scalak czyli wypalona dziurka koło pin.26 BD9897 i polowe : para lub wszytkie* zwłaszcza M firma Ph wyszła z modernizacja wer. płyt zalecając wstawiać oporniki 4.7 ohm w rozryw linii od pkt.środkowego połączonych polowych (2SK4075, FDD8447L) do pin. scalaka Popatrz na schemat invertorów.
Ponadto pozamieniano wart. niektórych oporników ,zalecano wstawianie diody Zenera pomiędzy +24V i masa ,tuż za fuse 10A/12A
poz. na M: MZD3, dla S poz.:SZD3.
Quote:
To protect the driver-IC, a zener diode of 33V on both Master and Slave inverter must be added (if not already present). See fig. 1.
This must be executed on all sets that enter a workshop and are equiped with one of the specified LCD displays!
RESTRICTIONS:
This info is only valid for sets with LG LC420WU5-SLA1 or LC420WU5-SLB1 display panel.
CURE:
If the backlight of the LCD-panel does not function, the Master and/or Slave inverter might be defective. Please replace both boards.
COMPONENT KIT (996500095005)The Component Kit includes the following components (for Master & Slave) :
•TVS zener diode (33 V)x 2
•MLCC capacitor (100 pF)x 2
•Resistor (DIP type or SMD) 4.7 Ωx 4
Ponieważ Toshiba i Ph. maja identyczne matryce w swoich modelach invertory od Ph maja inne oznaczenia niż Toshiby ,ale schematy te same ,
Róznica tkwi w scalaku i polowych (zaleznie od typu lamp i przekątnej ekranu> więkse nap. zapłom=nu i zarazem większy prąd)
lampy się spotyka
EEFL (External Electrode Fluorescent Lamp)
CCFL (Cold Cathode Fluorescence Lamp)
HCFL (hot-cathode fluorescent lamps)
Wymień M@S razem (tak zaleca firma biuletyn no.: SCC_73709 )
p.s
Jesli widze dobrze z foto. to tam sa
Master 6632L-0470A PNEL-T707A REV-1.2 oraz
Slave 6632L-0471A PNEL-T708A REV-1.2 (matryca LG.PHILIPS LC420WU5SLA1)
Ten inverter to rev 1.2 czyli ten który się pali. A przede wszystkim kolego invertery wymienia się kompletami, bo prędzej czy później i tak spali się ten drugi.
No chyba że przerobisz tak jak kolega lisek napisał (oczywiśćie 2 invertery) i na spodzie w każdej sztuce trzeba jeszcze 2 ścieżki zerwać.
Jak wymieniać kompletami to razem z matrycą, podobno tak zaleca producent.
Matryca wcale nie jest konieczna do wymiany. Te invertery rev 1.3 wytrzymują dłużej niż rev 1.2. W backlight-cie był jeszcze taki problem że blaszki które trzymają świetlówkę były odginane podczas montażu i zwierały z tylną blachą modułu.(ale tylko w niektóych egzemplarzach).
Zamiast kupować nowe które też padną napraw oba te które masz - jest pięknie opisane przez philipsa jak to zrobić - po tej operacji będziesz mieć dopiero spokój.
Problem może być taki z ic Philipsa że nie wiadomo które wykonanie tego BD9897, stare czy nowsze poprawione. Jedyna różnica to jest grubość drucików idących do pinów wewnątrz tego ic.
Naprawiałem kilka razy wersję 1.2 - najpierw bez modyfikacji, potem z modyfikacją - z modyfikacją nigdy żaden nie wrócił, bez wracały w ciągu 3-6 miesięcy.
Możliwe że coś zmienili w aplikacji do tego ic aby wewnątrz jego nie upalało się wyprowadzenie do pina 26. Zamiast wymieniać wadliwe ic to niech mechanicy obrywają za sztukówki. To jest nie głupie rozwiązanie producenta bo jak coś będzie nie tak to będzie winowajca. Wiadomo że naprawa była związana z wymianą tego IC tylko nie można wysuwać wniosków bo oba wykonania ich są identyczne. Ja aby nie mieć kłopotów z tym ic montowałem kiedyś inwertery od matryc 37 cali i działają do dziś.