Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prostownik do ładowania akumulatora 12V-wymiana mostka

ja_genius 21 Feb 2012 21:02 3323 10
    ja_genius
    Level 17  
    Udało mi się uszkodzić mostek selenowy w prostowniku. Reszta jest w dobrym stanie. Chcę zastąpić uszkodzoną część mostkiem "scalonym" np.MOSTEK PROSTOWNICZY 10A/1000V BR1010. Czy to jest dobry pomysł? Prostownik jest 2zakresowy 3 i 6A. Te mostki się nie grzeją? Dzięki za konkretne rady! Eugeniusz

Popraw temat/ rozwiń!
    [_P_]
    kizek
    Level 35  
    Mostek na 1000V to lekka przesada ale skoro kolega nie ma innego to można go założyć plus radiator do niego.
    mirex
    Level 43  
    ja_genius wrote:
    Prostownik jest 2zakresowy 3 i 6A.

To tylko prosty prostownik zapewne (szkoda, że tak mało informacji o nim). Sokro udało się koledze uszkodzić selen, to i ten mosteczek 10A kolega uszkodzi wcześniej lub później.
    No i kto powiedział, że coś, co ma napisane 6A, nie może na starcie "dawać" 12A?
    Bo chyba żadnych układów kontroli i regulacji prądu tam nie ma?

To również uwaga na odpowiedź poprzednika, że można. Pewnie że można, z braku laku dobry kit.
    A za radiator obudowa może służyć ewentualnie. Albo dodatkowo.
    ja_genius
    Level 17  
    To jest zwykły prostownik bez żadnych wymyślnych rozwiązań i funkcji. Ma dwa trzy przyciski: 1.wł/wył, 2. 6A, 3. 3A.Taki mostek ma formę małej kostki i nie możliwości zastosowania radiatora. Prostownik uszkodziłem w bardzo zmyślny sposób: najechałem kołem samochodu. Moje pytanie dotyczyło tego, czy taki rodzaj mostka nadaje się do tych celów? Parametry mogę dobrać inne, jest tego duży wybór.
  • Helpful post
    kizek
    Level 35  
    Otwór na środku mostka służy do zamontowania do radiatora lub do obudowy, była mowa o tym już
    ja_genius
    Level 17  
    Otworek przegapiłem. Dzięki!
    mirex
    Level 43  
    Dla uściślenia:
    - zakładamy, że to faktycznie był mostek selenowy, czyli zastępujemy mostkiem krzemowym, bo mogło być inaczej to rozwiązane.
    - mostek dobiera się do mocy transformatora (proszę poczytać), a nie tylko prądu dedykowanego na karcie znamionowej urządzenia. Musi być odpowiedni zapas.
    Szczególnie, gdy urządzenie, poza bezpiecznikami, nie ma żadnych innych zabezpieczeń. Bo każde chwilowe zwarcie końcówek prostownika wiadomo jak się skończyć może.
  • Helpful post
    elekeryk
    Level 11  
    10Amp.dioda wystarczy + radiator nie obudowa - sprawdzać ampery i volty przy pierwszym ładowaniu
    ja_genius
    Level 17  
    Transformator nie ma odrębnego opisu i trudno mi się wypowiadać nt. jego parametrów. Uwaga o dopasowaniu mostka do transformatora - cenna. Na wszelki wypadek zastosuję mostek 16-20A. A co myślicie o zastosowaniu bezpiecznika 16A na wyjściu? Koszt niewielki, technicznie jest to proste do zrobienia.... Myślę, że jestem gotowy do działania. Ryzyko niewielkie, taki mostek to kilka złotych. Wszystkim bardzo dziękuję.
  • Helpful post
    kizek
    Level 35  
    Jak najbardziej bezpiecznik jest wskazany na wyjściu.
    _PREDATOR_

VIP Meritorious for electroda.pl
    ja_genius wrote:
    Wszystkim bardzo dziękuję.