Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyciszanie wentylatora za pomocą głośnika

BuBos18 28 Gru 2004 12:07 3848 14
  • #1 28 Gru 2004 12:07
    BuBos18
    Warunkowo odblokowany

Witajcie!
    Kiedyś gdzieś widziałem właśnie schemat takiego układu, ale kompletnie nie pamiętam nazwy, ani gdzie go widziałem. Wiem tyle że służył do wyciszania hałasu wentylatora za pomocą głośnika. Mikrofon był umieszczony blisko wentylatora, a głośnik "uciszał" hałas. Może ktoś napotkał ta ten układzik :) Z góry dzięki za pomoc.

PS. Mam nadzieje, że nie dostanę ochszanu za umieszczenie tutaj tej prośby ;)

Pozdrawiam
    BuBos18
    Przeniesiono z:Schematu/instrukcji...[h]

0 14
  • #2 28 Gru 2004 16:11
    adamjur1
    Poziom 39  

chodzi tu pewnie o podanie tego samego dźwięku w przeciwfazie,wystarczy zwykły prosty wzmacniacz. Tylko przeciwfaza zależna jest od częstotliwości, odległości głośnika od źródła dźwięku i odległści słuchającego od całości. Trudne do realizacj pzy wentylatorze o regulowanej szybkości i zmieniającej się odległości sluchającego od kompa
    Pozdr.J.

0
  • #3 28 Gru 2004 17:25
    linx
    Poziom 21  

Zgadzam się kolęgą adamjur1. Gdyby istniała możliwość takiego wyciszania, to by już dawno byłaby powszechnie stosowana w komputerach itp. dziedzinach. Możliwość takiego wyciszenia co prawda istnieje ale nie jest jeszcze dobrze dopracowana. Ale życzę udanych prób takiego wyciszania :)

0
  • #4 28 Gru 2004 17:37
    And!
    Admin grupy Projektowanie

A czy taki układ nie będzie się sprzężać ?

Istnieją słchawki z takim systemem. Ma to służyć wyciszaniu dźwięków otoczenia. Jest to dość złożony układ zawierajćy mikroprocesor generujący sygnał wyciszający.

0
  • #5 28 Gru 2004 17:41
    BuBos18
    Warunkowo odblokowany

A może panowie dysponują jakimś schemacikiem :?: ;)

0
  • #7 28 Gru 2004 17:59
    lowrider
    Poziom 11  

Taki układ był publikowany w EP 11/98 i EP 12/98 Jako "Eliminator hałasów" w projektach zagranicznych. Podzielili pasmo (20-20kHz) na 3 ze wzgledu na różne długości fal. Układy w proste w realizacji i mogą być skuteczne tylko żeby układ głośnik był jak najbliżej wentylatora i nie sprzegał sie z mikrofonem.

0
  • #8 28 Gru 2004 18:34
    Randal
    Poziom 16  

A czy mikrofon byłby konieczny? Przecież taki wentylator jeśli chodzi cały czas tak samo to chyba wytwarza cały czas taki sam dzwięk. Możnaby wtedy nagrać taki odgłos i puszczać z zapętleniem. Tak sobie wyobrażam najprościej to ale pewnie się myle :) zresztą był już temacik poruszany na eletrodzie i mowa była też chyba o tych bezgłośnych odkurzaczach...

0
  • #9 28 Gru 2004 21:01
    And!
    Admin grupy Projektowanie

Myślę że bez mikrofonu się nieobędzie.
    Wentylator to nie generator o stałej częstotliwości.
    Myślę że dźwięk generowany przez wentylator ciągle się zmienia
    gdyż zależy od wielu czynników.

Odtwarzanie w kółko nagranego dźwięku raczej nic nieda
    co najwyżej większe natężenie dźwięków docierających z kompa
    lub cykliczne nakładnie się tych dźwięków.

Proponowany układ musi działać na zasadzie sprzężenia zwrotnego
    i ciągle dostosowywać się do wentylatora.

0
  • #10 28 Gru 2004 22:20
    wzagra
    Poziom 33  

produkowane są ochronniki słuchu z aktywnym tłumieniem hałasu.. ale tu nie ma problemu bo mikrofony znajdują się w okolicach uszu, a w samych słuchawkach są głośniki.. sygnał jak leci jest odwracany.. oczywiście dodatkowo stosowana jest pasywna ochrona w postaci wygłuszeń z gąbek o odpowiednich parametrach... zdaje się f-ma peltor coś takiego produkuje..

0
  • #11 29 Gru 2004 00:06
    Jaro511
    Poziom 13  

W samolotach realizuja to juz od dawna tylko ze na procesorach DSP.

0
  • #12 29 Gru 2004 11:46
    dzemik8
    Poziom 16  

MOŻNA TO ROBIĆ I SIE ROBI ALE PRZY WYGŁUSZENIU .
    PROBLEMEM SAPOWSTAJĄCE "SZPILKI DZWIĘKOW" SPOWODOWANE PRZEZ OPUŹNIENIA GENEROWANIA DZWIĘKU WIEC NIEBEZAPIECZNE DLA USZU BO NIEZAUWAŻALNE

0
  • #13 29 Gru 2004 18:35
    pawem1
    Poziom 25  

O takim pomyśle usłyszałem oglądając Discovery Channel, Comanche miał taki system wyciszania silnika i wirników, szukałem na internecie ale nie znalazłem nic podobnego.

0
  • #14 29 Gru 2004 23:44
    koval_s
    Poziom 17  

Ciekawy temat, i czy tylko Panie: avatar, się skończyło na pomyśle, czy Pan cosik już wymyślił co warte jest publikacji, bo tak jak poprzedni wątek umrze i ten, a szkoda, może czas już coś nowego wniósł

0
  • #15 01 Sty 2005 07:43
    krilan
    Poziom 13  

taki sam system jest w jakimś lotusie, zdaje się esprit (dla niewtajemniczonych: lotus to auto;) ), w komorze silnika są mikrofony, a w kabinie głośniki podłączone w przeciwfazie (tak to wytłumaczyli na discovery).
    Nie szukałem nic na ten temat, ale może to pomoże (nie czuję, że rymuję;) ) zainteresowanym.
    Pomysł jest ciekawy i warto by nad nim pomyśleć!

0