Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka Jabra BT3030 z akumulatora na 230v

22 Lut 2012 16:07 5203 37
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie.
    Mam nadzieje że umieściłem temat w dobrym dziale, jeśli nie to przepraszam i proszę o przeniesienie.
    Ale do rzeczy.
    Mam problem i proszę bardziej doświadczonych użytkowników forum, o pomoc w jego rozwiązaniu;)

Kupiłem taki odbiornik bluetooth: [url=]http://www.jabra.com/sites/mobile/pl-pl/products/pages/jabrabt3030.aspx[/url]
    Wykorzystuję go do połączenia głośników z laptopem, działa to prawie tak jak bym chciał.. Ma tylko jedną wadę.
    Mianowicie gdy podczas pracy urządzenia, podłącze je do ładowania, urządzenie sygnalizuje że się ładuje ale niestety jednocześnie zrywa połączenie bluetooth i wyłącza się.
    Chciał bym przerobić ten odbiornik tak, by pobierał energie bezpośrednio z ładowarki, zamiast z wbudowanego akumulatorka.

W środku wygląda ono tak:
    Przeróbka Jabra BT3030 z akumulatora na 230vPrzeróbka Jabra BT3030 z akumulatora na 230vPrzeróbka Jabra BT3030 z akumulatora na 230v

Sprawa wydaje się banalnie prosta: Sprawdzić jaki prąd daję akumulatorek i zrobić transformator dający taki sam prąd. Mam jednak pewne problemy/wątpliwości...

1.Podobno żaden transformator nie zastąpi akumulatora, bo prąd nie będzie taki stabilny (czy coś takiego). Czy to prawda i jak to się ma do funkcjonowania urządzenia?
    2.Próbowałem zmierzyć napięcie akumulatora, jednak po przyłożeniu końcówek miernika, wartość na wyświetlaczu stale spadała
    (znajomy powiedział ze akumulatorek daje tak mały prąd, że miernik go rozładowuje i nie zmierzę jego napięcia w ten sposób). Czy to prawda i jak zmierzyć prąd jaki powinien mieć transformator?
    chodziłem po serwisach rtv i sklepach z elektronika, jednak nikt nie potrafił mi pomóc, na baterii nie ma nadrukowanych żadnych konkretnych informacji-nawet wujek google nie zna jego specyfikacji.
    3.Jestem laikiem:D

Dlatego wdzięczny będę za waszą pomoc i opinie. Co o tym myślicie? Czy taka przeróbka jest w ogóle wykonalna?
    Bardzo wdzięczny był bym za schemat potrzebnego mi transformatora.

Z góry dziękuję i pozdrawiam, Koptago.

Zamieść zdjęcia przez opcję "dodaj obrazek". [M]
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 42  
    Zmierz napięcie naładowanej baterii.
    Podejrzewam że daje napięcie 3,6V.
    Jeśli tak to wystarczy zrobić zasilacz stabilizowany (na transformatorze nie tej ładowarce).
  • Poziom 9  
    Dziękuje za odpowiedź dobry człowieku;)
    Nie wiem jakim sposobem i co robiłem źle za pierwszym razem, ale tym razem po przyłożeniu końcówek miernika napięcie nie spadało i udało mi się je zmierzyć;)
    Wynosi 4v (niestety dość niestandardowo)... Próbowałem podłączyć 3.5v (a dokładnie po zmierzeniu 3.7v) akurat taki transformator miałem ale niestety nie zadziałało;/ Po włączeniu urządzenie błysło tylko na chwile a potem umarło... myślałem że je spaliłem ale na szczęście tak się nie stało;)
    Nie znalazłem schematu jak zrobić taki transformator, a sam nie wymyśle bo się nie znam. Zacząłem więc szukać transformatorów na sprzedaż... znalazłem dwa, niestety nie wiem czy się nadają i proszę o radę przed zakupem...

pierwszy (który wolał bym kupić, ze względu na cenę):
    http://rcs-elektronik.com.pl/index.php?d=produkt&id=2884
    i drugi który jest za duży, zbyt dobry i zbyt drogi, ale jeśli będzie się nadawał to się poświęcę:P :
    http://www.ledlamp.pl/ZASILACZ_UNIWERSALNY-63.html

Chyba że ktoś mądrzejszy ode mnie jest w stanie nakierować mnie na lepsze rozwiązanie? jakiś schemat, lub lepszy transformator do kupienia? Był bym bardzo wdzięczny;)

Z góry dziękuję i pozdrawiam, Koptago.
  • Poziom 42  
    Podłączałeś bezpośrednio zmienna z transformatora?
    Pisałem zasilacz stabilizowany!

Wisz jak będzie najprościej.
    Kup sobie zasilacz regulowany taki do anteny TV, ustaw na wyjściu 3,6V i już.
    Jak chcesz mieć na stałe takie napięcie to wymień stabilizator albo daj dwa odpowiednie rezystory i już.
    Całość cię wyniesie 10-15 zł.
  • Poziom 9  
    Dziękuje za błyskawiczną odpowiedz;)
    Oczywiście że nie z transformatora, może się zbytnio nie znam ale też nie jestem aż tak nierozgarnięty:P
    Miałem taki zasilacz właśnie z regulowanym napięciem i z różnymi wymiennymi końcówkami;]
    Właśnie ustawiłem na nim 3,6v i nie zadziałało, taki do anteny tv będzie się czymś różnił?
    Nie jest tak że potrzebuje dokładnie 4v?
  • Poziom 42  
    Naładowana bateria ma 4,2V a rozładowana 3,6V.

Musisz się podłączyć w miejsce baterii.
  • Poziom 9  
    tak właśnie zrobiłem, sprawdziłem bieguny, ustawiłem transformator na 3,6v i dolutowałem do kabelków biegnących do baterii. Może 3,6v to za mało? mógł bym zwiększyć napięcie do 4,5v?(takie jest następne na skali mojego zasilacza)
    Na maxa naładowaną baterie mierzyłem, gdy pokazywało 4v.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 42  
    Co to za zasilacz!?
    Pewnie niestabilizowany!
    Mierzyłeś jakie ma napięcie na wyjściu woltomierzem?
  • Poziom 9  
    Mierzyłem pokazywało 3,7v.
    Mój ojciec powiedział że stabilizowany ale ja mu do końca nie ufam wiec mogę się mylić. Może go rozkręcę i dodam zdjęcie? jeśli to pomoże.
    Dziękuję za Twoje zaangażowanie;)
  • Poziom 42  
    Jeśli woltomierz tak pokazał to nie musisz. Na baterii poprawnie działa?
    Baterię oczywiście odłączyłeś?
  • Poziom 9  
    Na baterii działa jak wcześniej (bez zarzutu). Oczywiście odłączyłem;)
    Powiedziałeś że nie muszę ale chce zrobić wszystko co może pomóc w tej przeróbce dlatego zamieszczam zdjęcie zasilacza, może nie jest taki jak powinien i mnie oświecisz;) I to prawdopodobne bo jest bardzo tani i napisane jest na skali że ma mniejsze napięcie niż ma w rzeczywistości...
    Przeróbka Jabra BT3030 z akumulatora na 230v
    Przód można obaczyć tutaj: http://north.pl/karta/18148-nl-1000-xr-zasilacz-vivanco,V18148.html
    Brakuje mi pomysłów;/ Pojutrze pójdę do elektronicznego, kupię zasilacz taki do anteny tv i spróbuje, mało kosztuje wiec mi nie żal. A wierze że ten zasilacz jest lipny a inny zadziała;)
  • Poziom 42  
    Wiesz jak zrób. Rozładuj baterię i wtedy zmierz jej napięcie (oczywiście w tym urządzeniu).
  • Poziom 9  
    Dobra, tak zrobię;) chwilę to zajmie... jutro dam znać o rezultatach;]
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Rozładowałem urządzenie tak że już się (prawie) nie włączało, miernik pokazał tylko 3.37v.
  • Poziom 42  
    Jak podasz 3,6V musi działać. Może wydajność prądowa zasilacza jest zbyt niska?
  • Poziom 9  
    dobra, skoro mówisz że musi. to nie ma innego wyjścia;) jadę zaraz do elektronicznego po zasilacz do anteny tv... wieczorem napisze czy taki dostałem i jak działa;)
    Pozdrawiam.
  • Poziom 42  
    Czekaj!
    Ładowarka jaką ma wydajność prądową?
    Jak nie wiesz to czy na baterii pisze jaką ma pojemności i tak w przybliżeniu na ile wystarcza?
  • Poziom 28  
    Witam.
    Nie prościej zastosować ładowarkę od telefonów 4.5V [o dziwo są takie] bądź podobnego napięcia :?:
    Oczywiście pozostawiając pakiet akumulatora.
  • Poziom 9  
    Ładowarka którą zwykłem ładować to urządzenie ma 5v 180mA (tak jest napisane na tabliczce znamionowej).
    Mam też drugą tej samej firmy, z taką samą końcówka i szczerze powiem że już nie pamiętam która była w zestawie, w każdym razie obie działają, a na drugiej jest napisane 5v 0.18A.
    To chyba tyle samo tylko w innej skali, ale nie jestem pewny;P
    Na baterii nie jest nic napisane z żadnej strony (tylko jakiś ciąg liter i cyfr który nic nie znaczy, próbowałem znaczenie tego ciągu znaków znaleźć na google ale bez rezultatu).
    Bateria wystarcza na zaledwie kilka godzin słuchania muzyki (~5-7h).

Witam. Dziękuję za przyłączenie się do dyskusji;)
    Może i prościej, nie znam się zbyt dobrze, mam kilka starych ładowarek do różnych telefonów, jeśli zawiedzie zestaw który kupiłem, to na pewno spróbuje.
    Co masz na myśli przez "pozostawiając pakiet akumulatora"?

W każdym razie byłem w kilku sklepach i nigdzie nie mogłem dostać zasilacza transformatorowego na 3.6v, wszędzie tylko na 3v albo 4.5v.
    W jednym sklepie Pan po wysłuchaniu do czego ma to służyć polecił mi układ zasilacza regulowanego do samodzielnego montażu, ponoć ma stabilizator.
    Dokupiłem do tego niewielki transformator i zobaczymy co z tego wyjdzie.
    Pan w sklepie był przekonany że to zadziała, a dużo na to nie wydałem (~25zl z transformatorem) więc warto zaryzykować;]
    Zamieszczam zdjęcia opisu wraz z transformatorem, co o tym sądzicie? Zadziała? I schematu, może się komuś przyda;)
    Przeróbka Jabra BT3030 z akumulatora na 230vPrzeróbka Jabra BT3030 z akumulatora na 230v
    Pozdrawiam;)
  • Poziom 42  
    To będzie ok.
    Trochę drogo Cię policzył ale jak zadziała :D

Skąd przekonanie że transformator ma być na 3,6V?

Musi być na wyższe napięcie - 7V AC albo jeszcze więcej bo po to jest stabilizator aby na wyjściu było stałe napięcie niezależnie od napięcia na wejściu.

Nie pomyl się z transformatorem. Dobrze jak byś dał na wszelki wypadek na pierwotnej stronie bezpiecznik 100mA.
  • Poziom 9  
    Może i drogo ale jak zadziała to będę bardzo zadowolony;)

Tak napięcie transformator ma wyższe 8.2v 0.22A:) no właśnie zlutowałem to wszystko oprócz transformatora;p dodam bezpiecznik (dzięki że zwróciłeś na to uwagę bo bym zapomniał;) zapakuje wszystko w ładne pudełeczko, zlutuje do końca i dam znać czy działa;)
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Witam.
    Przepraszam że tak długo nie dałem znać, ale pracowałem od rana do nocy i nie miałem czasu.
    W każdym razie złożyłem ten zasilacz, działa tak jak powinien... ustawiłem więc napięcie na 3,6v i podłączyłem urządzenie...
    Jednak nie działa, nic się nie dzieje;( podkręciłem napięcie do 3,9v i to samo.
    Myślałem że coś zepsułem więc podłączyłem na nowo bateryjkę i urządzenie działa. Zasilacz też.
    A razem działać nie chcą:( Dlaczego?:( Jakieś pomysły?
  • Poziom 42  
    Podłącz zasilacz jeszcze raz i sprawdź jaki prąd pobiera urządzenie.
  • Poziom 9  
    Nie bardzo wiem jak to zrobić. Nie mam pojęcia jak zmierzyć prąd jaki pobiera urządzenie, gdzie nie przyłożę końcówek amperomierza, to na wyświetlaczu cały czas jest 0.00...
    Na pewno coś robię źle, tylko nie wiem co.
    Mam taki miernik
    Nie wiem czy mam w dobrym miejscu wpięte końcówki miernika, powinny być w COM i w mA?
  • Poziom 42  
    Straszne :D
    Nie wiem jaki masz multimetr ale na każdym jest podobnie więc się teraz skup.
    Przełącz na zakres 10A (20A), przełóż kable w odpowiednie gniazdo (gniazda), jeden z przewodów gdzie podłączyłeś baterię odłącz i za pomocą obu końcówek pomiarowych zamknij obwód.

Nie wiem skąd pomysł że prąd się mierzy jak napięcie.
    Opór amperomierza jest bliski 0 ohmów - praktycznie to zwarcie.
  • Poziom 9  
    Pomysł taki stąd że jestem raczej domorosłym konstruktorem (czyt. laik:P )
    Zrobiłem tak jak powiedziałeś, odlutowałem czarny kabelek (-) od urządzenia, podłączyłem do miernika, ustawiłem 20A, przełożyłem końcówkę do (A), drugą końcówka (com) zamknąłem obwód i próba włączenia urządzenia zakończyła się głuchą ciszą;/ włożyłem więc końcówke miernika w gniazdo (mA) [dla pewności], niestety to samo.
    Edytowałem swój post wyżej gdy mi odpisałeś, zamieściłem tam link do mojego miernika.
    Ale spróbuje sobie poradzić z tym prostym zadaniem, poczytam instrukcje miernika i zmierzę jakoś ten prąd;P inaczej okrył bym się hańbą
    Hehe ten projekt już dawno mnie przerósł, dziękuję że mi pomagasz bo utkną by w martwym punkcie;)
  • Poziom 42  
    Na baterii działa - sprawdź jaki pobiera prąd.
    Póki co nie napisałeś czy w ogóle pobiera jakikolwiek prąd.
  • Poziom 9  
    Niestety nie mogę tego sprawdzić, robiłem tak jak napisałeś, poczytałem trochę instrukcje miernika i kilka rzeczy na necie, dla pewności że nigdzie nie popełniam błędu.
    Ale wydaje mi się że wszystko robiłem jak należy, natomiast urządzenie nie chce się włączyć a wyświetlacz pokazuje tylko 0.00...
    Możliwe że nie da się tego zmierzyć?
  • Poziom 42  
    Zawsze da się zmierzyć.

Wiesz jaki zrób prosty test. Weź ten akumulatorek z tego urządzenia, przełącz na ampery (10A) i podłącz obie końcówki. Zrobi się oczywiście zwarcie więc na góra 2-3s i odczytaj prąd.
    Jak miernik nic nie pokaże to coś z nim nie tak (albo nie potrafisz zmierzyć).
  • Poziom 9  
    Jakoś mi się udało to "ugryźć";] ale nadal mam pewne wątpliwości... zmierzyłem prąd przestawiając miernik na kilka pozycji, a mianowicie:
    W przedziale A / 2m pokazywał .002
    W przedziale A / 20m pokazywał 0.02
    W przedziale A / 200m pokazywał 00.2
    W przedziale A / 20 pokazywał 0.02
    We wszystkich przypadkach wartość wahała się między 0.3 a 0.1... zatrzymując się najczęściej na 0.1, a wskakując na 0.2 gdy wciskałem przycisk włączenia/wyłączenia.
    Próbowałem też przykładając końcówki do wyjść baterii na kilka sekund, ale nie dało to żadnego odczytu a urządzenie nie chciało się włączyć.
    Czy to nie zbyt mało? Dlaczego dwójka jest zawsze na końcu, niezależnie od położenia przecinka? Może mam uszkodzony miernik?

Nie mam żadnego odbiornika na 3.6v żeby zmierzyć prąd jaki daje transformator.
    W instrukcji jest napisane 1.5A ale to chyba przy maksymalnym napięciu, prawda?
    Skombinuje jakiś odbiornik, zmierzę prąd i napisze;]